Kontroluj swoją produktywność dzięki inteligencji emocjonalnej

inteligencja emocjonalna

Życie w dzisiejszych czasach w dużej mierze obraca się wokół produktywności. Nieważne czy chcesz osiągnąć życiowy sukces, lepiej pracować czy być wydajniejszym – kult bycia produktywnym Cię nie ominie. Jak wiadomo, nie warto popadać w skrajności i trzeba pamiętać o odpowiednim self-care w pogoni za jak najlepszą efektywnością swoich działań. Produktywność jest jednak cechą, którą warto pielęgnować. Wpływ na nią ma między innymi inteligencja emocjonalna.

Inteligencja emocjonalna – co to takiego?

Po raz pierwszy termin ten został użyty w 1990 roku, kiedy to Peter Salovey i John Mayer zdefiniowali to zjawisko, pozwalając na jego rozwój wraz z biegiem czasu. Badacze zauważyli, że zdolność rozumienia innych osób oraz empatia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Ułatwia to bowiem komunikowanie się, a to z kolei wpływa na dobre relacje z innymi członkami społeczeństwa.

Nie należy mylić inteligencji emocjonalnej (EI) z ilorazem inteligencji (IQ). Prawie 60% pracodawców nie zatrudniłoby kogoś z wysokim IQ ale niskim EI. Ponadto 80% pracowników uważa inteligencję emocjonalną za kluczowy czynnik przy rozwoju ich kariery.

Czym jest więc tajemniczo brzmiąca inteligencja emocjonalna? Najprościej rzecz ujmując jest to zdolność rozpoznawania swoich uczuć i emocji innych oraz umiejętność motywowania się i kierowania emocjami własnymi oraz osób, z którymi łączą nas więzi.

Składniki inteligencji emocjonalnej

Elementami, które składają się na inteligencję emocjonalną są zatem:
 • samoświadomość, czyli poczucie własnej wartości oraz wiarę w swoje możliwości;
 • samoregulacja, polegająca na kontrolowaniu własnych emocji;
 • empatia, inaczej dostrzeganie i rozpoznawanie uczuć oraz potrzeb innych, szeroko pojęta wrażliwość;
 • motywacja, czyli zaangażowanie się i dążenie do zakładanych celów;
 • umiejętności społeczne, czyli umiejętności, które pozwalają nam na poprawne funkcjonowanie w sytuacjach społecznych i umożliwiają odpowiednią komunikację.

Rola inteligencji emocjonalnej

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że rozwój 5 powyższych czynników może skutecznie pomóc w zwiększaniu swojej produktywności.

Pewnie kojarzysz, czy to z mediów społecznościowych, czy z bliższego grona, osoby, które prowadzą wręcz niemożliwe według Ciebie życie. Kariera, rodzina, samorozwój, przyjemności – na wszystko są w stanie znaleźć czas i zastanawiasz się czasem, czy to oni mają jakieś nadprzyrodzone moce, czy to z Tobą jest coś nie tak? Żadna z odpowiedzi nie jest poprawna!

Najprawdopodobniej te osoby mają po prostu wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Pozwala ona na ustalanie i realizowanie swoich celów szybciej, przez co idzie im sprawniej odnoszenie kolejnych sukcesów. Ponadto EI usprawnia komunikowanie interpersonalne oraz wpływa na Twoje wyniki w pracy, przywództwo oraz ogólne poczucie szczęścia w życiu.

Dla wielu osób pogoń za produktywnością kończy się stresem, analizą każdego swojego kroku, co zdecydowanie oddala od oczekiwanych rezultatów. Ciągła frustracja nie sprzyja osiąganiu efektywności – w tym punkcie należy uświadomić sobie, że tylko poprzez większą świadomość emocji zarówno własnych, jak i ludzi otaczających nas możemy wpłynąć na naszą produktywność. Inteligencja emocjonalna jest wartością, która pomoże nam w osiąganiu swoich zamierzonych działań i poszerzaniu swojego potencjału. Jest tylko jeden warunek – trzeba praktykować jej rozwój.

Jak rozwijać swoją inteligencję emocjonalną

Należy wykonać kilka kroków, które pozwolą nam na rozwinięcie inteligencji emocjonalnej. Czytając początek artykułu wykonaliście już pierwszy krok – zrozumienie skąd zaczerpnięty jest ten termin, czym w ogóle jest oraz co się na nią składa.

Kolejnym etapem jest zorientowanie się, na jakim poziomie nasza EI się znajduje – czy jest wysoko rozwinięta, czy może trzeba nad nią popracować. Aby się tego dowiedzieć, można wykonać testy składające się zazwyczaj z kilkunastu pytań, które określą poziom Twojej emocjonalnej inteligencji.

Trzecim rodzajem działań, które warto podjąć, jest czerpanie wiedzy na ten temat od inspirujących osób – tutaj dobrym pomysłem może być na przykład słuchanie TED Talks ze sfery motywacji, produktywności i samej inteligencji emocjonalnej. To da Ci lepszy wgląd w te dziedziny i pozwoli na dalszy rozwój.

Czwarty krok to czas na bycie społecznie odpowiedzialnym. Pomyśl o zaangażowaniu się w jakąś akcję charytatywną, bądź aktywny społecznie. Oczywiście, nie rób niczego wbrew sobie ani na siłę – musisz być szczery sam ze sobą, co wraz z rozwojem inteligencji emocjonalnej będzie przychodzić Ci coraz łatwiej.

Piąty etap dotyczy otoczenia, w którym pracujesz na co dzień. Zwróć na nie uwagę, zadbaj, aby było przejrzyste, komfortowe i pozwalało Ci na rozkwit kreatywności i produktywności.

Co jeszcze?

Rozwój emocjonalnej inteligencji nie dzieje się z dnia na dzień. Aby pozytywnie wpłynęła ona na Twoją produktywność i samoorganizację, najpierw musisz uporządkować swoje myśli i emocje, nauczyć się je rozróżniać i kontrolować.

Słuchaj swojego ciała – jeśli czujesz, że bierzesz na swoje barki za dużo, przestań i odpocznij. Staraj się łączyć swoje emocje z myślami, które się pojawiają. Pomaga w tym na przykład medytacja, którą możesz praktykować codziennie rano lub wieczorem. Rozważ także prowadzenie dziennika swoich przemyśleń – dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć swoje zachowania i towarzyszące im emocje.

Duży wpływ na produktywność ma również asertywność, która rozwija się wraz ze wzrostem inteligencji emocjonalnej. Kontrola nad swoimi decyzjami oraz nieuleganie wpływom innych osób jest kluczowe. Dzięki temu nie marnujemy czasu na rzeczy, których nie chcemy robić lub wiemy, że będą to nieefektywne działania. Tak samo istotny jest feedback – pytaj o opinie oraz konstruktywną krytykę swoich przyjaciół, współpracowników. Będąc świadomym swoich działań i ich efektu, łatwiej Ci będzie nad nimi pracować.

Rozwój to proces

Nie zniechęcaj się, jeśli nie poczujesz wzrostu produktywności od razu – rozwój emocjonalnej inteligencji to nie jednorazowy zabieg, a ciągła nauka oraz praca nad naszymi emocjami i zachowaniami. Prędzej czy później zaczniesz zauważać, że jesteś bardziej świadomy samego siebie, a decyzje będziesz podejmować zgodnie z tym, co czujesz. Większe zrozumienie własnej osoby wpłynie pozytywnie na komunikowanie się z ludźmi oraz empatię. To natomiast prowadzi do wyeliminowania czynników, które stoją na drodze do Twojej wysokiej produktywności.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czym jest inteligencja emocjonalna?

  Inteligencja emocjonalna jest zdolnością rozpoznawania swoich uczuć i emocji innych oraz umiejętność motywowania się i kierowania emocjami własnymi oraz osób, z którymi łączą nas więzi.

 2. 🔸Co składa się na inteligencję emocjonalną?

  Na inteligencję emocjonalną składa się 5 elementów: samoświadomość, samoregulacja, empatia, motywacja oraz umiejętności społeczne.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość