Jak wybrać najlepszy kurs programowania? Czy studia informatyczne są niezbędne żeby zostać programistą?

nauka programowania - kurs czy studia

Na początku swojej drogi zawodowej aspirujący programiści muszą poświęcić mnóstwo czasu na naukę programowania. Pojawia się przed nimi również dość spory dylemat – zdobywać rynek tradycyjnym sposobem, ucząc się programowania na studiach czy pójść nieco na skróty i skorzystać z jednego z dostępnych na rynku kursów lub bootcampów.

Aspirujący programiści są masowo przyciągani do branży IT dzięki rosnącym zarobkom i prestiżem wiążącym się z tym zawodem. Wielu z nich rozpoczyna naukę programowania w sposób intuicyjny, zdobywając wiedzę na własną rękę, nieświadomie wydłużając cały proces. Mimo, że nie istnieje jedna, złota metoda na osiągnięcie sukcesu, można znacznie ułatwić sobie wejście do branży, poznając kilka istotnych faktów o początkach kariery programisty.

Jak uczyć się programowania?

Oprócz popularnego “jak zostać programistą”, osoby zainteresowane pracą w branży IT często wpisują w wyszukiwarce również “jak uczyć się programowania”. Jest to dość rozsądny sposób na przeprowadzanie researchu przed rozpoczęciem właściwej nauki, ponieważ usystematyzowanie materiału niezbędnego do opanowania przed rozpoczęciem kariery znacznie przyspieszy i ułatwi cały proces.

Początkujący programista może zacząć uczyć się tajników programowania poprzez zapisanie się na studia informatyczne lub uczestniczenie w kursach. Wartą uwagi alternatywą dla standardowych kursów są tzw. bootcampy, niezmiennie cieszące się ogromną popularnością w branży IT. Ten sposób nauki programowania skupia się na intensywnej nauce programowania, często przypominającej letnie obozy, znane z dzieciństwa. W tym przypadku jednak beztroska zabawa zastąpiona jest przez zdobywanie dużej ilości wiedzy w niedługim czasie.

Lwia część młodych programistów rozpoczyna naukę programowania od szukania strzępków informacji w internecie. Przeglądając sieć, bardzo łatwo jest zagubić się w nadmiarze informacji lub paść ofiarą zbyt optymistycznych opinii o zawodzie programisty, wróżących 5-cio cyfrowe wynagrodzenie za łatwą i przyjemną pracę. Aby uniknąć zaaferowania idylliczną wizją branży IT oraz przytłoczenia ilością dostępnej wiedzy, najlepiej jest zacząć od rozglądania się za mentorem oraz lokalną, wspierającą juniorów społecznością programistów.

Dzięki pomocy mentora początkujący programista może klarowniej spojrzeć na zawód, który chce wykonywać w przyszłości i już na samym wstępie zawęzić szeroki wybór ścieżek kariery oraz języków i technologii programowania. Tak nieocenione wsparcie bardzo przydaje się na początku nauki programowania i pozwala na łatwiej odnaleźć się w skomplikowanym świecie branży IT.

Jak wybrać najlepszy kurs programowania?

Prawdziwą sztuką nie jest zdecydowanie się na najpopularniejszy czy najdroższy kurs programowania. Branża IT stała się prawdziwie łakomym kąskiem dla wszelkich mentorów czy prywatnych szkół, zarabiających krocie na nieświadomych jeszcze juniorach. Jak wybrać kurs programowania, tak aby był szyty na miarę naszych potrzeb?

Na samym początku dość istotną kwestią jest zignorowanie szeroko zakrojonych działań marketingowych oraz wynikającej z nich popularności niektórych kursów. Dobrym pomysłem jest szukanie kursów programowania ze szczegółowo rozpisanym programem, poziomem trudności i zakresem wiedzy, jaką może zdobyć uczestnik. W ten sposób znacznie łatwiej ocenić, który kurs programowania spełni nasze oczekiwania.

Jako że nie samą nauką człowiek żyje, ważne jest również zwrócenie uwagi na bardziej praktyczne aspekty – czas trwania kursu, cenę i perspektywy zawodowe dla absolwentów. Nie każdy aspirujący programista to młody człowiek, gotowy przenieść się na kilka miesięcy na drugi koniec kraju czy dorosła osoba posiadająca porządną poduszkę finansową. Dlatego podczas szukania kursu programowania warto wziąć pod uwagę także swoje własne możliwości i aktualną sytuację życiową.

Jakie są zalety kursów programowania?

 • duża ilość wiedzy w pigułce,
 • krótki czas trwania (w porównaniu do studiów),
 • materiał składający się z konkretnej i praktycznej wiedzy,
 • w przypadku kursów online – dostępność, możliwość nauki w wybranym czasie i miejscu, oszczędność kosztów transportu.

Jakie są wady kursów programowania?

 • zakres materiału ukierunkowanego na wąską tematykę utrudnia niezdecydowanym znalezienie swojej drogi,
 • podczas kursów zdalnych kontakt z prowadzącym i innymi uczestnikami może być ograniczony,
 • kursy stacjonarne mogą wymagać od uczestnika przeniesienia się na czas trwania zajęć do innego miasta,
 • łatwo naciąć się na kurs, który został stworzony głównie z myślą o zarabianiu pieniędzy (brak wartościowej wiedzy, powielanie materiału powszechnie dostępnego w sieci).

Studia informatyczne a kariera programisty – czy studia są niezbędne?

Choć metod nauki, uczących początkujących koderów jak zostać programistą jest na dzisiejszym rynku dość sporo, to właśnie studia informatyczne były pierwszym sposobem na zdobycie wiedzy z zakresu IT. Najbardziej tradycyjna ścieżka nauki programowania generuje aktualnie dość kontrowersyjne opinie programistów.

Dawniej jedynym słusznym sposobem na rozpoczęcie kariery programisty było uzyskanie dyplomu uczelni. Mimo że dzisiaj nie jest to obowiązkowy element CV podczas rekrutacji, wielu programistów nadal uważa, że studia są równie dobrym sposobem na uzyskanie niezbędnych kompetencji. Studia pozwalają na uzyskanie szerszej perspektywy, jeśli chodzi o całokształt branży IT, ponieważ nie skupiają się jedynie na kodowaniu – studia informatyczne umożliwiają zapoznanie się z różnorodnymi kwestiami, będącymi często poza zakresem zainteresowań studentów.

Jest to ogromna zaleta studiów informatycznych, która rzadko pojawia się w materiale przerabianym na kursach. Wychodzenie poza strefę ciekawych dla nas rzeczy pozwala na odkrycie czegoś, co mimo początkowego zniechęcenia może jednak okazać się dla nas interesujące i tym samym zmienić naszą ścieżkę kariery. Dodatkowa wiedza zdobyta w ten sposób może również ułatwić juniorowi otrzymanie lepszej oferty pracy – podstawowa znajomość frameworków, technologii lub innych mechanizmów stosowanych w programowaniu zawsze podniesie atrakcyjność kandydata w oczach rekrutera.

Jakie są zalety studiów informatycznych?

 • możliwość zdobycia szerszego zakresu wiedzy,
 • nauka odbywa się pod okiem prawdziwych i doświadczonych specjalistów,
 • zdobywanie wiedzy z różnych zakresów ułatwia wybranie ścieżki kariery,
 • dyplom, który może okazać się niezbędny w niektórych kręgach.

Jakie są wady studiów informatycznych?

 • długi czas trwania,
 • podczas zajęć poruszana jest również tematyka, która nie jest przydatna w trakcie codziennej pracy programisty,
 • wymagają poświęcenia dużej części swojego czasu, przez co opóźniają wejście studenta na rynek IT,
 • wiele stanowisk nie wymaga posiadania dyplomu ukończenia szkoły wyższej,

Jak wybrać najlepszy kurs aby uczyć się programowania? Czy studia informatyczne są niezbędne, aby zostać programistą? – podsumowanie

Choć rozbieżność opinii programistów na temat słusznej metody nauki programowania jest spora, to każdy aspirujący koder powinien wybrać sposób w pełni odpowiadający jego własnym potrzebom. Osoba mająca już podstawowe rozeznanie w branży oraz wyznaczoną ścieżkę kariery może śmiało skorzystać z dopasowanego do jej wymagań kursu, bootcampu, lub wymarzonego kierunku studiów informatycznych.

Aspirujący programiści, którzy nie znają jeszcze kierunku, w którym powinna potoczyć się ich kariera sporo zyskają na skorzystaniu z pomocy mentora. Osoba nadzorująca proces nauki i podejmowania pierwszych decyzji związanych z otwieraniem drzwi do branży IT pomoże początkującemu protegowanemu odrzucić pomysły i rozwiązania, które nie pomogą w rozwoju kariery lub wręcz takie, które mogłyby jej zaszkodzić.

Decydując pomiędzy kursem lub studiami należy najpierw skupić się na swoich oczekiwaniach oraz zakresem materiału, który chcemy przyswoić przed rozpoczęciem kariery. Programiści chcący zdobyć ukierunkowaną, konkretną wiedzę w szybkim czasie z pewnością skorzystają na uczestniczeniu w bootcampie. Początkujący koderzy, którzy chcą nie tylko wyspecjalizować się w wąskim obszarze, ale i zdobyć ogólną wiedzę na temat mechanizmów programowania czy układów scalonych skorzystają na tych kilku latach spędzonych na uczelni wyższej.

Więcej tego typu informacji – newsy ze świata technologii, wywiady z programistami, raporty o zarobkach znajdziecie na Just Geek IT – portalu dla społeczności IT w Polsce.

Autorką artykułu jest Kasia Kozieł.

Sprawdź również: Praca programisty – jak wybrać język programowania?

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość