Wystawianie faktur korygujących jest powszechnie występującą czynnością. Przyczyn wystawiania korekt może być wiele, a do obowiązków przedsiębiorcy należy w sposób prawidłowy udokumentować takie zdarzenie. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy od 2022 roku należy podawać powód korekty faktury na dokumencie.
Jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca?
Przepisy ustawy o podatku VAT wymieniają wprost, jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca (art. 106j ustawy o VAT). Zmiana przepisów od 2022 roku objęła również swoim zasięgiem ten obszar. Wiele elementów, które były obowiązkowe do końca 2021 roku, po zmianie przepisów mają charakter fakultatywny, przedsiębiorca może, ale nie musi ich zamieszczać.
Faktura korygująca w 2022 – jak wygląda jej wystawienie?
Ustawodawca zrezygnował ze sporej ilości informacji, jakie mają się znaleźć na fakturze korygującej od 2022 roku. Tym samym nie musi być zamieszczona m.in. informacja:
- “Faktura korygująca” lub “Korekta”.
- O przyczynach korekty.
Czy od 2022 roku należy podawać powód korekty na dokumencie?
Tak, jak zostało to zapisane w poprzednim akapicie od 2022 roku nie ma potrzeby podawania powodu korekty faktury na wystawianym dokumencie. Jednocześnie w ustawie jest zapis, z którego wynika, że faktura korygująca może zawierać opis z podaniem przyczyny korekty. Decyzja w tym zakresie należy do przedsiębiorcy, który wystawia fakturę korygującą.
Jak z tego wynika ustawodawca idzie w kierunku ograniczania informacji, jakie obowiązkowo muszą się znaleźć na fakturze. Takie działania wydają się nieprzypadkowe i mają niewątpliwie związek z wystawianiem faktur ustrukturyzowanych, na których znajdzie się o wiele mniej informacji niż obecnie wymaga tego ustawa o VAT.