Jak złożyć druki ZUS RIA i OSW?

jak wypełnić zus ria i zus osw

Nowe wzory druków ZUS RIA i ZUS OSW obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Pojawiły się po to, aby pozwolić pracodawcom na skrócenie czasu, w którym przechowywane są akta osobowe pracowników. Druki OSW i RIA służą do tego, aby skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat. W jakim terminie można je złożyć? Jak to zrobić i gdzie znaleźć przykładowy wzór RIA?

Oświadczenie ZUS RIA – co to jest?

Jeżeli przedsiębiorcy zależy na  skróceniu czasu przeznaczonego na posiadanie dokumentów pracowniczych dla tych umów, które zostały zawarte od stycznia 1999 roku do grudnia 2018 roku – najpierw muszą oni złożyć stosowne oświadczenie. Wskazuje ono zamiar przetransferowania raportów informacyjnych (ZUS OSW). W ramach tego formularza pracodawca wskazuje, że zwolni on raporty informacyjne ZUS RIA za wszystkie ubezpieczone osoby w tym okresie.

Oznacza to, że ZUS RIA pozwoli zastąpić konieczność wystawiania przez pracodawców papierowych dokumentów, które były dodawane do wniosków dotyczących przyznania świadczeń.

ZUS OSW a ZUS RIA – do kiedy można je złożyć?

Formularze ZUS OSW wskazują możliwość skrócenia czasu przeznaczonego na przechowywanie akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Pracodawca może skorzystać z tego w wygodnym dla siebie terminie. Warto jednak zaznaczyć przy tym, że złożenie druku implikuje także konieczność złożenia druków ZUS RIA. Może to zrobić w ciągu roku w przypadku pracowników, którzy zostali wyrejestrowani przed złożeniem oświadczenia.

Pamiętaj, że pracodawca w każdej chwili może także anulować złożony wcześniej formularz ZUS OSW. Aby jednak to odwołanie było w pełni urzeczywistnione – przedtem nie wolno mu złożyć żadnej formy oświadczenia, w tym również raportu ZUS RIA.

W momencie wniesienia pierwszego raportu ZUS RIA pojawia się konieczność dopełnienia również  pozostałych formalności wobec tych zatrudnionych osób, których dotyczyłoby złożenie tego raportu.

Raport informacyjny ZUS RIA – wzór wypełnienia

Dokument jest do pobrania na stronie ZUS w formacie PDF.

Pierwsza część formularza wymaga standardowo uzupełnienia danych organizacyjnych – wskazujesz, czy dokument składasz po raz pierwszy czy może w ramach korekty.

zus ria dane organizacyjne

Blok II wymaga podania danych identyfikacyjnych płatnika składek:

– NIP nadany przez Urząd Skarbowy,

– REGON,

– PESEL,

– numer i seria dowodu osobistego lub paszportu w ramach potwierdzenia tożsamości. 

zus ria dane identyfikacyjne platnika

W kolejnej, III części, wpisujesz dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej.

dane ubezpieczonego

Jakich błędów wystrzegać się podczas wypełnienia druku?

Blok IV jest wypełniany wyłącznie wtedy, gdy zamierzasz złożyć raport ZUS RIA za osobę ubezpieczoną, która była pracownikiem. Bez znaczenia pozostaje wtedy to, czy była to umowa o pracę, czy np. wybór, mianowanie lub powołanie. Informacje, które są zawarte w tej części dokumentu dotyczą tylko takiego stosunku pracy albo służbowego, który powstał po 31 grudnia 1998 r.

W części IV w polu  02 należy wpisać trzyznakowy kod dotyczący wygaśnięcia stosunku pracy lub służbowego. Musisz mieć także na uwadze, że informacja w tej rubryce nie może być inna od danych, które przedstawia świadectwo pracy, albo inny dokument, który otrzymał pracownik w ramach rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub służbowego. Podobnie jest w przypadku pól 03 i 04.

rozwiazanie wygasniecie stosunku pracy

V blok z kolei wymaga uzupełnienia jedynie wówczas, gdy między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r. dokonałeś wypłaty przychodu ubezpieczonemu w roku innym, niż kalendarzowy, w którym był on mu należny. Jest tu ważne z uwagi na to, że przychód stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zarówno emerytalne jak i rentowe. Może to być na przykład nagroda roczna w postaci 13-stki.

kwotu przychodu

Blok VI wskazuje kwotę przychodu należnego za inny rok kalendarzowy niż ten, w którym został on wypłacony, przy czym ten przychód stanowił też podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe za czas między 1.01.1999 a 31.12.2018 r. W sytuacji, gdy dokonujesz korekty danych dotyczących przychodu wpisanego w części VI – wtedy konieczne jest złożenie ZUS RIA ponownie, przy czym w bloku I w polu 01 należy wpisać „2”.

kwota przychodu VI

Blok VII należy wypełnić wtedy, gdy w podanym wcześniej przedziale czasowym dokonałeś wypłaty ubezpieczonemu przychodu obok wynagrodzenia za czas, w jakim był niezdolny do pracy, zasiłku,  chorobowego oraz macierzyńskiego i opiekuńczego. Podstawę stanowi fakt, aby w  tym czasie przychód nie stanowił podstawy wymiaru składek przeznaczonych na ubezpieczenie rentowe oraz emerytalne.

kwota przychodu VII

Kolejne części – VIII i IX, dotyczą pracowników, którzy we wskazanym uprzednio czasie pełnili rolę nauczyciela.

ria-VIII

Blok X i XI jest z kolei dedykowany dla osób, które wykonywały pracę w szczególnym charakterze.

X i XI

Standardowo druk RIA ZUS kończy oświadczenie płatnika składek.

XII oświadczenie

Najważniejsze pytania

 1. 🔸ZUS OSW - co to jest?

  ZUS OSW to oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych.

 2. 🔸ZUS RIA co to jest?

  To raport informacyjny. który składasz wtedy, gdy osoby ubezpieczone pełnili rolę Twoich zleceniobiorców lub pracowników.

 3. 🔸Raport informacyjny do ZUS wzór -  skąd go pobrać?

  Raport informacyjny RIA ZUS oraz przykład wypełnienia znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS poradnik wskaże Ci także poglądowy druk.

 4. 🔸ZUS RIA - do kiedy?

  Termin złożenia tego dokumentu w  ZUS jest bezpośrednio związany z terminem zakończenia pracy oaz wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. O ile płatnik  przekaże druk OSW do organu rentowego - wtedy raport RIA powinien zostać przekazany do ZUSu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość