W 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Jest to forma oszczędzania z myślą o emeryturze, z przeznaczeniem na wypłatę po ukończeniu 60 roku życia. Do prowadzenia PPK zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nawet 1 pracownika. Zasady funkcjonowania PPK są dosyć sformalizowane, ale nie o tym będziemy dzisiaj pisać. W publikacji odpowiemy na pytanie, jakie koszty ponosi pracodawca w związku z wprowadzeniem PPK.
W jaki sposób jest finansowane PPK?
Oszczędności gromadzone w ramach programu PPK są współfinansowane przez:
- państwo,
- pracodawcę,
- uczestnika.
Wpłaty na PPK w części pracodawcy
Wpłaty na PPK w części pracodawcy wynoszą obowiązkowo 1,5% wynagrodzenia brutto i dobrowolnie do 2,5% wynagrodzenia. Wydatki poniesione przez pracodawcę stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów. Dofinansowanie pracodawcy nie stanowi podstawy do naliczania składek na ZUS. Wpłaty dokonywane do PPK w części finansowanej przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostaną odprowadzone w terminie określonym w ustawie.
Kiedy wpłaty do PPK można zaliczyć do kosztów?
Wpłaty do PPK zgodnie z ustawą są dokonywane w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.
Przykład 1
Firma pana Jana Kowalskiego zatrudnia 5 pracowników, którzy przystąpili do programu PPK. Za miesiąc kwiecień 2021 r. pan Jan dokonał wypłaty wynagrodzenia 10 maja 2021 r. W takim przypadku na dokonanie wpłaty do PPK pan Jan ma termin do 15 czerwca 2021 r. Jeżeli wpłata do PPK będzie terminowa, to wówczas pan Jan może ją zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów miesiąca kwietnia 2021 r.
Jeżeli wpłata do PPK będzie dokonana po upływie terminu ustawowego, to w takim przypadku będzie ona stanowiła koszty uzyskania w momencie zapłaty.
Wypłata wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenie a koszty w PPK
Uczestnikami programu PPK mogą być zarówno osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenie lub innej umowy, do której mają zastosowanie przepisy ustawy Kodeks cywilny. Z uwagi na wątpliwości kiedy będzie możliwe ujęcie w kosztach podatkowych wpłat do PPK osób zatrudnionych na podstawie art. 13 ustawy o PIT skierowano zapytanie do Ministra Finansów w tej sprawie.
W odpowiedzi Jan Sarnowski poinformował, że w przypadku wypłat dokonanych w związku z zatrudnianiem osób m.in. na umowę zlecenie i odprowadzaniu wpłat do PPK zasada ujmowania w kosztach uzyskania przychodów jest następująca. Taka wpłata stanowi koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym następuje wypłata wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający, pod warunkiem odprowadzenia wpłat do PPK w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone.
Przykład 2
Pani Ania zatrudnia osoby na umowę zlecenie, które są uczestnikami programu PPK. Wypłata z tytułu zawartej umowy w miesiącu kwietniu 2021 r. została dokonana 4 maja 2021 r. Termin na odprowadzenie wpłat do PPK upływa 15 czerwca 2021 r. Jeżeli PPK zostanie wpłacone w terminie może stanowić koszty podatkowe pani Ani w miesiącu maju 2021 r.