Blog ifirma.pl

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

|
|
4 minut czytania
Wypalenie zawodowe to coraz częściej spotykane zjawisko, które urosło do miana choroby cywilizacyjnej. Praca ma bardzo duży wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka, ponieważ spędzamy w niej dużą część naszego dnia. Jeśli jest ona źródłem zadowolenia i satysfakcji – działa budująco, jeśli zaś prowadzi do poczucia braku kompetencji – może rujnować, co prowadzi do wypalenia zawodowego. W jaki sposób można mu zapobiegać?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wypalenie zawodowe to coraz częściej spotykane zjawisko, które urosło do miana choroby cywilizacyjnej. Praca ma bardzo duży wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka, ponieważ spędzamy w niej dużą część naszego dnia. Jeśli jest ona źródłem zadowolenia i satysfakcji – działa budująco, jeśli zaś prowadzi do poczucia braku kompetencji – może rujnować, co prowadzi do wypalenia zawodowego. W jaki sposób można mu zapobiegać?

Termin „wypalenie zawodowe” pierwszy raz pojawił się w 1974 roku w czasopiśmie Jurnal of Social Issue. Użył go amerykański psychiatra, Herbert J. Freudenberger, który wymienił wiele zachowań specyficznych dla tego zjawiska. Znalazły się wśród nich m.in. drażliwość, zmęczenie, apatia oraz objawy somatyczne, jak zawroty i bóle głowy, nudności, skłonność do przeziębień.

Proces wypalenia zawodowego rozwija się prawie niezauważalnie i towarzyszy mu niezadowolenie z pracy czy zmęczenie, które mogą się przytrafić każdemu. Jednak nagle uderza z dużą intensywnością, zmęczenie staje się chroniczne, a codzienne obowiązki są zbyt przytłaczające. W takiej sytuacji należy się zastanowić czy nie grozi nam wypalenie w pracy.

Stadia wypalenia zawodowego wg Maslach

Christina Maslach, psycholog i badacz wypalenia zawodowego, wskazała trzy jego fazy:

 • Wyczerpanie emocjonalne – poczucie przemęczenia, przepracowania, braku zasobów i obniżenie chęci do pracy.
 • Depersonalizacja i cynizm – pojawienie się dystansu w relacji ze współpracownikami i klientami.
 • Brak poczucia osobistych osiągnięć – dewaluacja własnych dokonań, obniżanie swoich kompetencji, uczucie marnowania czasu

Jak pracować, żeby uniknąć wypalenia zawodowego?

Higiena życiowa

Ważne jest, aby zadbać o odpowiedni wypoczynek i aktywność fizyczną. Należy oddzielić swoje życie zawodowe od czasu wolnego i nie pozwalać, aby praca wkradała się wtedy, gdy nie powinna. Pamiętaj o przerwach w pracy, urlopie i spędzaniu czasu z bliskimi. Również istotna jest regularna aktywność fizyczna, która pozwala złapać oddech oraz zdrowa dieta i wystarczająca ilość snu.

Priorytety

Ustalenie hierarchii zadań od najważniejszych do mniej ważnych to dobre rozwiązanie, aby nie przejmować się wszystkimi obowiązkami na raz i zaplanować swoją pracę w taki sposób, aby zadania były wykonane nie „na już”, ale „na czas”.

Rozwój zawodowy

Znajdź sfery Twojej pracy, które szczególnie Cię interesują i spróbuj się rozwijać w ich kierunku. Poszukaj darmowych kursów online lub zaproponuj szefowi, aby wysłał Cię na szkolenie (jego firma również na tym zyska). Jeśli chcesz zmienić branżę, to zorientuj się jakie masz możliwości i zacznij działać.

Ustalenie granic

Jeżeli masz już wystarczającą ilość obowiązków, nie pozwalaj żeby ktoś przydzielał Ci ich jeszcze więcej. Bądź asertywny i znaj swoje możliwości. Naucz się odmawiać, ponieważ zbyt duża ilość zadań będzie powodować stres

Godziny pracy

Nie przekraczaj 40 godzin pracy w tygodniu jeżeli nie jest to konieczne. Przy realizacji jakiegoś projektu czasem może zdarzyć się potrzeba poświęcenia mu większej ilości godzin, jednak trzeba zachować równowagę i nie przemęczać organizmu. Zbytnia częstotliwość takich zadań może doprowadzić do chronicznego zmęczenia.

Realne cele

Nie podejmuj się zadań, jeśli wiesz, że nie nadajesz się do ich realizacji. Trudniejsze zadania są oczywiście rozwijające i pozwalają poszerzyć umiejętności, jednak zbyt trudne mogą okazać się nie tylko czasochłonne, ale również niewykonalne. Nie gwarantuj przełożonym lub klientom czegoś, czego nie jesteś w stanie wykonać.

Działania prewencyjne dla pracodawców

Aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród zatrudnionych osób, pracodawcy mogą stosować pewne środki wspierające ich zadowolenie z pracy, takie jak:
 • przydzielanie pracownikom zadań adekwatnych do ich umiejętności i możliwości,
 • obiektywna i konstruktywna ocena pracy,
 • odpowiednie wynagrodzenie za wykonywaną pracę,
 • umożliwianie rozwoju zawodowego,
 • budowanie pozytywnych relacji w firmie

Widząc pierwsze objawy syndromu BurnOut, pracodawca może zastanowić się nad jego przyczynami i wspólnie z pracownikiem wypracować jakieś rozwiązanie. Możliwe, że pracownik potrzebuje zmiany zakresu zadań, zwiększenia samodzielności na wykonywanym stanowisku, a nawet dłuższego urlopu. W takiej sytuacji duże znaczenie ma indywidualne podejście. Najgorszym rozwiązaniem będzie bagatelizowanie problemu, a nawet dodatkowe zwiększenie ilości obowiązków zatrudnionego.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie