Blog ifirma.pl

Koszta prowadzenia działalności gospodarczej: czy mogę rozliczyć konsolę?

|
|
3 minut czytania
Poza ustawowymi wyłączeniami możliwość wrzucania wydatków w koszty prowadzonej działalności ogranicza jedynie charakter tej ostatniej oraz odpowiednia argumentacja. Dlatego pomysł rozliczenia konsoli w ramach kosztów nie stanowi nierealnego scenariusza. Kiedy konsola w działalności gospodarczej spełnia charakterystykę kosztu? Kto może wrzucić ją w koszty prowadzenia działalności? Jak argumentować zasadność poniesienia tego rodzaju wydatków w ramach rozliczeń? Zapraszamy do lektury. 
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czym jest koszt uzyskania przychodu?

Definicję kosztów uzyskania przychodu znaleźć można w ustawach o podatku dochodowym – art. 22 PIT oraz w art. 15. CIT. Ujęte są one jako wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Chcąc przełożyć tę formułę na konkretne wytyczne, można stwierdzić, że są to: 

 • rzeczywiście poniesione przez podatnika koszty;
 • wydatkowane celem uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
 • pozostające w bezpośredniej relacji przyczynowo-skutkowej w stosunku do prowadzonej działalności gospodarczej;
 • którym można przypisać charakter definitywny, a więc bezzwrotnie dokonany;
 • odpowiednio udokumentowane;
 • niestanowiące wyjątku z katalogu ujętego w art. 23 ustawy PIT lub art. 16. CIT.

Co istotne, to na barkach podatnika, w razie ewentualnego sporu, spoczywa ciężar udowodnienia związku poniesionego kosztu z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warto więc być ostrożnym, decydując się na takie zaliczenie. Ocena w tym zakresie oparta jest na kryteriach racjonalności i gospodarczej zasadności, a podejmowana jest każdorazowo w kontekście jednostkowej sytuacji podatnika. O ile więc ten obiektywnie w chwili dokonywania zakupu mógł spodziewać się, że przedmiot owej transakcji przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzonego przez niego biznesu, konfrontacji z fiskusem powinno się uniknąć – również kiedy mowa o produktach na pierwszy rzut oka kojarzonych z rozrywką. 

Konsola w koszty firmy? Sprawdź, kiedy jest to możliwe

Jak zostało wspomniane, odpowiednia argumentacja potrafi przekonać do zasadności własnych twierdzeń nawet organy podatkowe. Punktem wyjścia do jej wyprowadzenia jest jednak korzystne położenie – w tym przypadku prowadzenie adekwatnej działalności gospodarczej.

Jakie branże łatwiej niż inne są w stanie udowodnić zasadność tego rodzaju wydatków dla celów biznesowych? Jak się okazuje nie tylko technologiczne. Poniżej znaleźć można przykłady obszarów, w których konsola do gier stanowi wartość dodaną dla firmy. 

Bloger, YouTuber, Influencer

Podstawową sferą działalności tych współczesnych zawodów jest tworzenie treści i dzielenie się nią z szeroką publicznością. Wśród dostarczanego contentu często spotkać można różnego rodzaju recenzje i poradniki, również te technologiczne.

W sytuacji, gdy ukierunkowano się na treść właśnie tego rodzaju, a zakup wpływa na rozwój kanału komunikacji, zwiększając ruch na stronie, przekładając się na przyszłe współprace, wpływy z reklam i innego rodzaju konwersje, zdecydowanie można mówić, iż został on dokonany celem uzyskania przychodu oraz zabezpieczenia jego źródła, o czym mowa w powołanych powyżej przepisach. 

Programista gier komputerowych

Charakterystyka tego zawodu wymaga, aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi; konsole zaś stanowią nieodłączny element pracy w nim. Dysponując konsolą, programista nie tylko poznaje możliwości i ograniczenia danego sprzętu, może testować gry, ale też inspiruje się twórczo od innych osób obecnych w branży.

W tym kontekście zakup tego rodzaju pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością, stwarzając możliwości rozwoju zawodowego, a w konsekwencji uzyskania przychodu, zachowania i zabezpieczenia jego źródła. 

Strefa relaksu

Jedna z interpretacji Dyrektora KIS (0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK) pozwala na daleko idące posunięcie w zakresie zaliczania zakupu konsoli w ramy kosztów uzyskania przychodu. Przychylił się on w niej do stanowiska, że wystarczające dla dokonania takiego rozliczenia jest stworzenie tzw. strefy relaksu, w której pracownicy mogą korzystać m.in. właśnie z konsoli do gier. Odpowiednio zrelaksowany, zintegrowany i wypoczęty pracownik jest bowiem swego rodzaju inwestycją w prosperowanie całej firmy. 

Przedstawione powyżej przykłady świadczą o tym, że kategoria kosztów uzyskania przychodu jest bardzo pojemna. Warto w tym miejscu jednak raz jeszcze zaznaczyć, że stanowią one pewne uproszczenie, gdyż sytuacja konkretnego przedsiębiorcy oceniana jest przez organ w osadzonym w zindywidualizowanych realiach kontekście. Aby ograniczyć ryzyko ewentualnego sporu, warto wystąpić więc z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w wątpliwym zakresie, która pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu rzeczywistości.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy można rozliczyć konsolę jako koszty prowadzonej działalności gospodarczej?

   Tak, o ile jej zakup służy osiągnięciu przychodów, zabezpieczeniu lub zachowaniu ich źródła.
  2. W jakich branżach istnieje możliwość zaliczenia kupna konsoli do kosztów?

   Branżami, w których wykazanie związku zakupu z prowadzoną działalnością jest ułatwione, są branże technologiczne, związane z programowaniem, jak również media opiniotwórcze, wyspecjalizowane w tematyce technologicznej. Również jednak w tych przypadkach ocena dokonywana jest jednostkowo.
  Komentarze czytelników
  1. 24 maja 2023 o 07:03
   Tomasz

   Czy mogę podciągnąć konsolę jako odtwarzacz filmów 4k potrzebny na okazjonalne targi wystawiennicze?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie