Polski ład

Kto może od 1 stycznia 2022 złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów?

niepobieranie zaliczek od przychodów

Wiesz, że w 2022 roku możesz złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów. Sprawdź, kto może skorzystać z tego przywileju.

Od 2022 roku część osób będzie mogła otrzymywać wypłatę określonych kategorii przychodów bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy. Oczywiście, żeby skorzystać z tego przywileju należy spełniać warunki ustawowe. W dzisiejszej publikacji opiszemy, kto może od 1 stycznia 2022 roku złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów.

Kto może złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów od 1 stycznia 2022 roku?

Wniosek o zaniechanie poboru zaliczek na podatek dochodowy może wybrać jedynie określona kategoria podmiotów, których przychody są rozliczane za pośrednictwem płatnika.

W tej grupie znalazły się m.in. przychody:

  • z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
  • otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich,
  • z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
  • uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze,
  • z tytułu praktyk absolwenckich lub stażu uczniowskiego.

Jakie warunki należy spełniać, żeby złożyć wniosek?

Złożenie wniosku o niepobieranie zaliczek od określonej kategorii przychodów jest możliwe pod pewnymi warunkami:

  1. Jeżeli podatnik nie uzyskuje innych dochodów poza dochodami uzyskanymi od danego płatnika lub zaliczki z tego tytułu są opłacane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
  2. Roczne dochody nie przekraczają kwoty 30.000 zł.

Wniosek o niepobieranie zaliczek składa odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Decyzja o złożeniu wniosku jest bardzo indywidualna i powinna być dokładnie przemyślana. Trudno tak naprawdę mieć pewność, że nasz dochód roczny nie przekroczy kwoty 30.000 zł. Dlatego też warto się zastanowić czy na pewno mamy prawo skorzystać z opcji niepobierania zaliczek i czy nie lepiej po prostu poczekać na złożenie zeznania rocznego, w którym się wyjaśni, czy przekroczyliśmy, czy też nie kwotę 30.000 zł. Jeżeli się okaże, że kwota nie została przekroczona, to z zeznania rocznego będzie nam przysługiwał zwrot nadpłaty. Przepisy tak naprawdę nie precyzują, jak należy postąpić w sytuacji, gdyby się okazało, że jednak podatek powinien być odprowadzony w trakcie roku, a tak się nie stało. Jednak co do zasady taki wniosek o niepobieranie zaliczek powinny składać tylko osoby, które mają pewność, że nie przekroczą kwoty 30.000 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość