Blog ifirma.pl

Kto może od 1 stycznia 2022 złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów?

|
|
2 minut czytania
Wiesz, że w 2022 roku możesz złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów. Sprawdź, kto może skorzystać z tego przywileju.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 2022 roku część osób będzie mogła otrzymywać wypłatę określonych kategorii przychodów bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy. Oczywiście, żeby skorzystać z tego przywileju należy spełniać warunki ustawowe. W dzisiejszej publikacji opiszemy, kto może od 1 stycznia 2022 roku złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów.

Kto może złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek od przychodów od 1 stycznia 2022 roku?

Wniosek o zaniechanie poboru zaliczek na podatek dochodowy może wybrać jedynie określona kategoria podmiotów, których przychody są rozliczane za pośrednictwem płatnika.

W tej grupie znalazły się m.in. przychody:

 • z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
 • otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich,
 • z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
 • uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze,
 • z tytułu praktyk absolwenckich lub stażu uczniowskiego.

Jakie warunki należy spełniać, żeby złożyć wniosek?

Złożenie wniosku o niepobieranie zaliczek od określonej kategorii przychodów jest możliwe pod pewnymi warunkami:

 1. Jeżeli podatnik nie uzyskuje innych dochodów poza dochodami uzyskanymi od danego płatnika lub zaliczki z tego tytułu są opłacane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
 2. Roczne dochody nie przekraczają kwoty 30.000 zł.

Wniosek o niepobieranie zaliczek składa odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Decyzja o złożeniu wniosku jest bardzo indywidualna i powinna być dokładnie przemyślana. Trudno tak naprawdę mieć pewność, że nasz dochód roczny nie przekroczy kwoty 30.000 zł. Dlatego też warto się zastanowić czy na pewno mamy prawo skorzystać z opcji niepobierania zaliczek i czy nie lepiej po prostu poczekać na złożenie zeznania rocznego, w którym się wyjaśni, czy przekroczyliśmy, czy też nie kwotę 30.000 zł. Jeżeli się okaże, że kwota nie została przekroczona, to z zeznania rocznego będzie nam przysługiwał zwrot nadpłaty. Przepisy tak naprawdę nie precyzują, jak należy postąpić w sytuacji, gdyby się okazało, że jednak podatek powinien być odprowadzony w trakcie roku, a tak się nie stało. Jednak co do zasady taki wniosek o niepobieranie zaliczek powinny składać tylko osoby, które mają pewność, że nie przekroczą kwoty 30.000 zł.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie