Limity podatkowe na rok 2021 rok

limity podatkowe 2021

Sprawdź jakie limity podatkowe będą obowiązywały w nadchodzącym 2021 roku.

Limity podatkowe zmieniają się z początkiem każdego roku podatkowego z uwagi na kurs, według którego należy je obliczyć. Wysokość limitów zapisana jest w ustawach podatkowych, ale corocznie należy dokonać ich ponownego przeliczenia z euro na złotówki. Kurs euro do przeliczenia przyjmowany jest z dnia 1 października danego roku. Limity podatkowe ustalane są odrębnie dla podatku dochodowego od osób fizycznych, dla zryczałtowanego podatku dochodowego i podatku VAT.

Jaki jest kurs euro przyjmowany do wyliczenia limitu na 2021 rok?

Według średniego kursu NBP tabela A kurs euro na 1 października 2020 r. wynosił: 4,5153 zł. Porównując do kursu euro w 2019 roku odnotowany został znaczny wzrost (4,3734 zł w 2019 r.).

 
kurs euro dla limitu podatkowego 2021
 

Limity dla małego podatnika w VAT

W ustawie o podatku od towarów i usług zdefiniowany został limit dla małego podatnika. Jest to podatnik, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

 
limity podatkowe 2021 dla małego podatnika w VAT
 

W przypadku pośrednika prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi limit wynosi 45.000 euro.

 
limit dla pośrednika prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie
 

Limit dla małego podatnika w podatku dochodowym

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pojęciem małego podatnika należy rozumieć podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro.

 
limity podatkowe 2021 dla małego podatnika w podatku dochodowym
 

Limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje również jednorazową amortyzację do kwoty 50.000 euro dla podatników, którzy w danym roku podatkowym rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej jak również dla małych podatników w PIT.

 
limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis
 

Limity podatkowe dla ryczałtowca 2021

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego mają prawo do skorzystania z tej formy w ramach obowiązujących limitów.

 
limity podatkowe dla ryczałtowca 2021
 

W sejmie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który można określić mianem rewolucyjnego. Po zmianie przepisów mają znacznie wzrosnąć obowiązujące dotychczas limity.

 
 

Limity dla ryczałtu rozliczanego kwartalnie będą wyglądać następująco:

 
limity dla ryczałtu rozliczanego kwartalnie
 

Proponowane wejście w życie zmienionych przepisów w zryczałtowanym podatku dochodowym miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

▶ Przeczytaj również: Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość