Blog ifirma.pl

Limity podatkowe na rok 2021 rok

|
|
2 minut czytania
Sprawdź jakie limity podatkowe będą obowiązywały w nadchodzącym 2021 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Limity podatkowe zmieniają się z początkiem każdego roku podatkowego z uwagi na kurs, według którego należy je obliczyć. Wysokość limitów zapisana jest w ustawach podatkowych, ale corocznie należy dokonać ich ponownego przeliczenia z euro na złotówki. Kurs euro do przeliczenia przyjmowany jest z dnia 1 października danego roku. Limity podatkowe ustalane są odrębnie dla podatku dochodowego od osób fizycznych, dla zryczałtowanego podatku dochodowego i podatku VAT.

Jaki jest kurs euro przyjmowany do wyliczenia limitu na 2021 rok?

Według średniego kursu NBP tabela A kurs euro na 1 października 2020 r. wynosił: 4,5153 zł. Porównując do kursu euro w 2019 roku odnotowany został znaczny wzrost (4,3734 zł w 2019 r.).

 
kurs euro dla limitu podatkowego 2021
 

Limity dla małego podatnika w VAT

W ustawie o podatku od towarów i usług zdefiniowany został limit dla małego podatnika. Jest to podatnik, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

 
limity podatkowe 2021 dla małego podatnika w VAT
 

W przypadku pośrednika prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi limit wynosi 45.000 euro.

 
limit dla pośrednika prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie
 

Limit dla małego podatnika w podatku dochodowym

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pojęciem małego podatnika należy rozumieć podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro.

 
limity podatkowe 2021 dla małego podatnika w podatku dochodowym
 

Limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje również jednorazową amortyzację do kwoty 50.000 euro dla podatników, którzy w danym roku podatkowym rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej jak również dla małych podatników w PIT.

 
limit amortyzacji w ramach pomocy de minimis
 

Limity podatkowe dla ryczałtowca 2021

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego mają prawo do skorzystania z tej formy w ramach obowiązujących limitów.

 
limity podatkowe dla ryczałtowca 2021
 

W sejmie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który można określić mianem rewolucyjnego. Po zmianie przepisów mają znacznie wzrosnąć obowiązujące dotychczas limity.

 
 

Limity dla ryczałtu rozliczanego kwartalnie będą wyglądać następująco:

 
limity dla ryczałtu rozliczanego kwartalnie
 

Proponowane wejście w życie zmienionych przepisów w zryczałtowanym podatku dochodowym miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

▶ Przeczytaj również: Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie