Powrót

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku

płaca minimalna 2022

Zastanawiasz się, jaka będzie kwot minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku? Przeczytaj artykuł, w którym piszemy na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jak co roku o tej porze dyskutuje się na temat kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę na kolejny rok. Zmiana kwoty będzie wpływała na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia przez pracowników, ale nie tylko. Sprawdźmy, ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2022 roku.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku

W 2021 roku obowiązuje minimalne wynagrodzenie w kwocie 2.800 zł, które zostało zmienione na 2022 rok na kwotę 3.010 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę
2021 rok
2022 rok
2.800 zł
3.010 zł
 
Minimalna stawka godzinowa
2021 rok
2022 rok
18,30 zł
19,70 zł
 

Jaką kwotę do wypłaty otrzymają pracownicy?

Osobę, która nie zajmuje się rozliczeniami podatkowymi tak naprawdę interesuje to, o ile zwiększy się zasobność jej portfela, a więc krótko mówiąc, jaką kwotę netto otrzyma do wypłaty.

Kwota netto do wypłaty
2021 rok
2022 rok
2.061,67 zł
2.209,56 zł
 

O ile wzrosną koszty pracodawcy?

Nie można zapomnieć, że wzrost płacy minimalnej w 2022 roku będzie miał bezpośredni wpływ na składki ZUS w części płatnika składek.

Składki ZUS obciążające pracodawcę (1,67% składka wypadkowa)
2021 rok
2022 rok
573,44 zł
616,46 zł
 

minimalne wynagrodzenie 2022

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość