Odliczanie składki zdrowotnej w zeznaniu rocznym

Zgodnie z art. 27b ustawy o PIT, wyliczony podatek dochodowy za dany rok w pierwszej kolejności podlega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w ciągu tego roku. Co ważne, odliczana kwota nie może przekroczyć 7,75% jej podstawy wymiaru. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Jak należy postąpić w przypadku składania kilku różnych zeznań podatkowych? Sprawdźmy.

Odliczanie składki zdrowotnej w zeznaniu rocznym – podstawowe informacje

Jak zostało już wspomniane, kwota składki zdrowotnej podlegająca odliczeniu nie może przekroczyć 7,75% jej podstawy wymiaru (patrz tabela poniżej). Co więcej, jest ona też ograniczona wysokością wyliczonego podatku (kwota odliczenia nie może go przekraczać). W zeznaniu rocznym uwzględnia się tylko składki rzeczywiście zapłacone (czyli np. w zeznaniu podatkowym za 2018 r. należy uwzględnić składkę za grudzień 2017, zapłaconą w styczniu 2018 r.).

Miesięczna podstawa ubezpieczenia zdrowotnego w roku:
Wysokość podstawy
Kwota odliczenia
2017
3 303,13 PLN
255,99 PLN
2018
3 554,93 PLN
275,51 PLN
2019
3803,56 PLN
294,78 PLN
 

Kto może skorzystać z odliczenia składki zdrowotnej w zeznaniu rocznym?

Z odliczenia składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym mogą skorzystać podatnicy opodatkowani zarówno na zasadach ogólnych (skala podatkowa; np. na podstawie PIT-11 otrzymanego od pracodawcy), podatkiem liniowym, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jak i w formie karty podatkowej. W związku z powyższym kwoty odliczeń z tytułu tej składki wykazuje się w następujących zeznaniach podatkowych: p>

  • PIT-37 (25)
PIT-3725-580x56
 
  • PIT-36 (26)
 
PIT-36-26-580x56
 
  • PIT-36L (15)
  ▲ wróć na początek
PIT-36L-15-580x64
 
  • PIT-28 (21)
 
PIT-28-21-580x55
 
  • PIT-16A (10)
 
PIT-16A-10-528x215

Składanie dwóch zeznań a odliczenie składki zdrowotnej

Podatnicy, którzy osiągają dochody rozliczane na różnych deklaracjach nie mogą odliczyć tych samych składek w różnych zeznaniach. Oznacza to, że odliczenie całej kwoty zdrowotnego od podatku dochodowego z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym uniemożliwia uwzględnienie tego odliczenia w zeznaniu, w którym wykazujemy podatek ze stosunku pracy.

▲ wróć na początek

Warto jednak pamiętać, że przepisy nie ograniczają możliwości odliczenia składki płaconej z tytułu przychodów z określonego źródła wyłącznie do podatku od dochodów z tego źródła. Oznacza to, że o zapłacone składki można obniżyć podatek wykazywany w dowolnie wybranym zeznaniu rocznym. Co więcej – jeśli w danej deklaracji odliczono od podatku mniej niż 7,75% podstawy wymiaru, pozostałą część można uwzględnić w innym zeznaniu.

Więcej informacji na temat odliczania składki zdrowotnej znajdziesz tutaj!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań