5 rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem pracy nad projektem

planowanie projektu

Planowanie projektu może okazać się długotrwałym procesem. Niektóre projekty wymagają tego, aby zaangażować w nie kilku członków zespołu, a czasem biorą w nim udział wszyscy. Jak zatem przygotować się na takie wyzwanie i sprawnie doprowadzić do końca projektu – od jego początku aż do finału?

Planowanie projektu od podstaw: dobry brief na start

Nie warto traktować sporządzenia briefu jak “papierkowej roboty”. Jest to po prostu dobra baza do rozpoczęcia pracy nad projektem. Starannie przygotowany brief jest dobrą bazą w dążeniu do sfinalizowania projektu na każdym jego etapie.

Tworzenie briefu wymaga zaangażowania osób, które są kluczowe dla danego projektu. Dlatego też jest to dobry start do szeroko zakrojonej komunikacji.

Praca zespołowa

Czasami ważne jest wybranie lidera projektu. Chyba że z góry traktujemy osobę, której projekt jest inicjatywą za lidera. Najlepiej doprowadzić do sytuacji, w której lider i pozostali członkowie zespołu ustalą kompleksowy podział obowiązków. Dzięki temu komunikacja stanie się prostsza, a jej efekty szybciej odczuwalne.

Jeżeli komunikacja nie zostanie szczegółowo omówiona, co doprowadzi do tego, że – w zasadzie – nikt nie będzie wiedzieć co ma robić, wówczas mogą pojawić się zmiany w projekcie, które są nikomu niepotrzebne oraz opóźnienia.

Harmonogram

Brief to jedno. Szalenie istotny jest także harmonogram. Wystarczy, po raz kolejny, zaplanować porządek prac:

  • po przydzieleniu obowiązków ustalić indywidualne terminy dla każdego z członków zespołu,
  • ustalić (realne i elastyczne) daty realizowania konkretnych faz projektu,
  • ustalić kolejność – w razie, gdyby okazało się, że dany członek zespołu nie “ruszy z miejsca” bez wcześniejszych działań wykonanych przez innego członka zespołu.

Realna ocena sytuacji

Równie ważnym procesem powinna być analiza. Nie można bowiem porywać się na czasochłonny projekt, licząc na możliwość skończenia go szybciej niż się zakłada. Wręcz odwrotnie – lepiej założyć, że uda się sfinalizować dany zakres działań później niż się pierwotnie zakładało.

Dzięki szczegółowej analizie może okazać się, że z osiągnięcia niektórych celów należy zrezygnować, niektóre zmodyfikować, a niektóre dodać do briefu oraz harmonogramu.

Szczegółowy zakres obowiązków

Najlepiej, gdy uda się stworzyć z członkami zespołu taki zakres obowiązków, aby nikt w trakcie całego trwania realizacji projektu nie znalazł się w sytuacji, w której nie wie, co dokładnie ma robić. Niepożądane byłoby także doprowadzenie do sytuacji, w której ktoś wykonuje obowiązki należące do kogoś innego.

Realizacja projektu to za każdym razem poważne zadanie. O jego powodzeniu decyduje bardzo wiele zmiennych. Jednak praca będzie mocno ułatwiona, gdy uda się przeprowadzić efektywne planowanie projektu jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jak wygląda planowanie projektu?

    Warto zacząć od sporządzenia briefu, ustalenia ról w zespole, harmonogramu prac, oceny sytuacji i szczegółowego zakresu obowiązków uczestników projektu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość