Aktualności

Czy po odwieszeniu działalności gospodarczej można zarejestrować się do Małego ZUSu plus?

Na czym polega odwieszenie działalności i kto może jej dokonać?

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej lub osobistej mają możliwość zawieszenia działalności, czyli czasowego zaprzestania jej wykonywania. Z takiej opcji korzystają też często osoby, których działalność ma charakter sezonowy. Po okresie zawieszenia należy jednak podjąć decyzję o tym, co dalej – można więc albo całkowicie zlikwidować działalność, albo ją odwiesić. Nie dzieje się to jednak automatycznie i w celu zmiany swojego statusu przedsiębiorca musi przedstawić wniosek o wznowienie działalności gospodarczej do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Jak odwiesić działalność gospodarczą: wniosek CEIDG wznowienie działalności

Wniosek ten składa się na formularzu CEIDG-1, zaznaczając w rubryce 1 – Rodzaj wniosku – opcję “wniosek o wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej”.

W rubryce 12 – “data powstania obowiązku opłacania składek ZUS” zapisuje się datę odpowiednią dla momentu wznowienia działalności.

W rubryce 15 “informacje o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej” wskazuje się właściwą datę odwieszenia działalności gospodarczej.

Ewentualnej zmiany danych, które dotychczas były zapisane w CEIDG, można dokonać na tym samym wniosku aktualizacyjnym.

Powrót do działalności i obowiązków wobec ZUS

Jak wspomniano wyżej, wniosek o odwieszenie działalności skutkuje również ponownym zgłoszeniem przedsiębiorcy jako płatnika składek ZUS. Informacja ta trafia automatycznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który rejestruje przedsiębiorcę jako płatnika. Co jednak jeśli przed zawieszeniem działalności korzystał on z Małego ZUS-u plus?

Mały ZUS plus – warunki, dla kogo, termin

Mały ZUS plus to ulga w opłacaniu składek, która funkcjonuje od 2019 roku. Początkowo korzystać z niej mogły osoby, których przychód nie przekroczył w poprzednim roku 30-krotności minimalnego wynagrodzenia i które prowadziły w poprzednim roku działalność dłużej niż 60 dni. Nie mogli z niej skorzystać natomiast przedsiębiorcy świadczący działalność na rzecz byłego pracodawcy, już korzystający z innych preferencji w opłacaniu składek, a także opodatkowani w ramach karty podatkowej przy jednoczesnym zwolnieniu z VAT na podstawie artykułu 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Od 1 lutego 2020 roku nastąpiła zmiana warunków – z Małego ZUS-u plus mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód nie wyższy niż 120 tysięcy złotych. Pozostałe wymogi się nie zmieniły i w 2021 roku pozostają takie same. Co ważne, z ulgi można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Aby skorzystać z Małego ZUS-u plus, należy zgłosić się w odpowiednim terminie, z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Osoby, które uzyskały prawo do tej ulgi od 1 stycznia 2021 roku, powinny zgłosić wniosek do końca stycznia. Istnieje jednak kilka wyjątków, które umożliwiają zgłoszenie się do Małego ZUS-u plus w trakcie roku.

Jednym ze wspomnianych wyjątków jest właśnie odwieszenie działalności gospodarczej. Należy jednak zaznaczyć, że nie wystarczy po prostu odwiesić działalności w 2020 roku, by skorzystać z Małego ZUS-u plus w 2021 roku. Należy prowadzić taką działalność przez przynajmniej 60 dni, co nie zawsze jest łatwym do spełnienia warunkiem, biorąc pod uwagę okres pandemii.

Czy powrót do Małego ZUS-u plus jest możliwy?

Co w przypadku, jeśli przedsiębiorca przed zawieszeniem działalności korzystał z Małego ZUS-u plus? Podczas zawieszenia działalności gospodarczej nie ma obowiązku opłacania składek ZUS, zawieszenie działalności nie skróci okresu 36 miesięcy skorzystania z wskazanego planu, wpłynie jednak na okres 60 miesięcy prawa do ulgi.

Przykład:

Przedsiębiorca korzystał z Małego ZUS-u plus od lutego 2020. W listopadzie 2020 roku zawiesił działalność. Obecnie pragnie ją odwiesić od sierpnia 2021 roku. Czy będzie mógł ponownie korzystać z Małego ZUS-u Plus?

Od lutego 2020 do sierpnia 2021 roku minęło 18 miesięcy, podczas których składki były opłacane przez 9 miesięcy. To oznacza, że jeśli przedsiębiorca spełnia pozostałe warunki (m.in. kryterium przychodów), będzie mógł korzystać z Małego ZUS-u plus jeszcze przez 27 miesięcy w ciągu następnych 42 miesięcy.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

9 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

9 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

10 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

12 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu