Blog

Kiedy SOTI nie podlega opodatkowaniu w kraju?

Wprowadzony od 1 lipca 2021 r. pakiet VAT e-commerce ciągle rodzi wiele pytań, na które staramy się sukcesywnie odpowiadać. Dzisiaj podejmiemy się analizowania przypadku, kiedy transakcje dokonywane w ramach SOTI nie będą opodatkowane w kraju.

Sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI

Zanim rozpoczniemy nasze dywagacje tytułem przypomnienia kilka słów na temat SOTI. Wiemy już, że jest to sprzedaż na odległość towarów importowanych do niepodatnika potocznie nazywanego konsumentem, są to transakcje B2C. Nie bez znaczenia pozostaje wartość dostawy. Jeżeli będą to towary o niskiej wartości do kwoty 150 euro, to przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć takie transakcje w procedurze uproszczonej IOSS. Miejscem dostawy w przypadku SOTI jest miejsce zakończenia wysyłki lub transportu towarów, a więc kraj konsumenta.

Kiedy SOTI nie będzie opodatkowane w Polsce?

Przedsiębiorcy, którzy dokonują SOTI do 150 euro mają możliwość przystąpienia do procedury szczególnej IOSS.

Jeżeli jednak z jakichś powodów polski przedsiębiorca nie zdecyduje się na rozliczanie transakcji SOTI w procedurze uproszczonej IOSS, to miejscem dostawy towarów będzie terytorium państwa trzeciego, a VAT od importu zostanie zapłacony w kraju konsumenta. Analogicznie przesyłek o wartości powyżej 150 euro, które nie mogą być opodatkowane w IOSS.

Przykład

Polski przedsiębiorca posiada magazyny w Chinach, z których za pośrednictwem sklepu internetowego wysyła towary o wartości do 150 euro bezpośrednio do konsumentów w różnych krajach UE. Podatnik nie zdecydował się na dokonanie rejestracji do procedury uproszczonej IOSS. W takim przypadku miejscem dostawy są Chiny, ale VAT od importu będzie rozliczany w kraju konsumenta.

Podsumowanie

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie dokonywał sprzedaży na odległość towarów importowanych SOTI, ale nie przystąpi do procedury SOTI, to nie będzie rozliczał podatku VAT na terytorium Polski. Jeżeli transakcja SOTI będzie dotyczyła polskiego konsumenta, to wówczas firma kurierska lub operator pocztowy, jeżeli będzie zgłoszony do procedury uproszczonej USZ, pobierze opłaty celne od nabywcy w chwili dokonywania dostawy. Natomiast jeżeli operator nie zdecyduje się na procedurę USZ, to wówczas będzie musiał dokonać zgłoszenia celnego na formularzu H7.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

22 godziny temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

23 godziny temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

23 godziny temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu