Aktualności

Prawie milion złotych dla polskiego startupu Syntoil w konkursie Chivas Venture 2019!

Polski startup Syntoil w konkursie Chivas Venture aż dwukrotnie stanął na podium: zajmując 2. miejsce w wyborze jury oraz 3. w głosowaniu internautów. Łącznie Syntoil zdobył 250 tys. dolarów, które przeznaczy na rozwój biznesu.Chivas Venture to nietypowy konkurs, skoncentrowany na projektach, które rozwiązują największe problemy społeczne i ekologiczne świata. Co roku w ramach konkursu przekazywanych jest 1 mln dolarów bez żadnych dodatkowych zobowiązań plus know-how ekspertów realizowane w ramach programu Chivas Venture Accelerator. W ciągu ostatnich czterech lat do Chivas Venture zgłosiło się ponad 8 tysięcy start-upów, a dofinansowanie w łącznej wysokości 4 miliona dolarów otrzymało 100, wśród których można wymienić:
  • Conceptos Plasticos, zmieniający plastikowe odpady na niedrogie mieszkanie, Mestic – zamieniający krowi nawóz na ekologiczną odzież,
  • BraiBook – zapewniając edukację niewidomym,
  • Change Please, pomagający bezdomnym wrócić do społeczeństwa, dzięki pracy.

Syntoil zajmuje 2. miejsce

Wieczorem 9 maja, podczas Chivas Venture 2019 najwyższą nagrodę z puli 1 mln dolarów otrzymała firma Xilinat z Meksyku, która tworzy biotechnologiczny, naturalny i opatentowany proces przekształcania odpadów rolniczych w substytut cukru, przeznaczony m.in. dla osób chorych na cukrzycę. Drugie miejsce i nagrodę publiczności zajął jednak polski start-up Syntoil, produkujący instalacje do przetwarzania zużytych opon i odpadów gumowych na komercyjne produkty.
– Jesteśmy strasznie dumni, bo pierwszy raz w historii konkursu Chivas Venture polski projekt wszedł do głównego finału i zdobył miejsce na podium! Byłam tak przejęta, że nie usłyszałam dokładnie jaką kwotę dofinasowania dostaniemy! Ale prawda jest taka, że wygraliśmy dużo więcej niż pieniądze: globalną promocję oraz dostęp do świetnego międzynarodowego networku przedsiębiorców, którzy tak jak my widzą, że działanie na korzyść społeczeństwa czy planety i korzyści finansowe idą w parze. Chivas Venture to chyba jeden z najbardziej wymagających konkursów na świecie i najtrudniejszy konkurs w moim życiu. Pół roku przygotowań, podróże, warsztaty, polski finał, ćwierćfinały, półfinały i ostatecznie finał z dwoma nagrodami. To były niesamowicie inspirujące, a także strasznie trudne miesiące, pełne intensywnej pracy. Ale, jak widać, było warto! – podsumowuje Martyna Sztaba, CEO i współwłaścicielka firmy Syntoil.
Program akceleracyjny, obejmujący indywidualne sesje szkoleniowe oraz zajęcia networkingowe, analizy biznesowe, finansowe i prawne trwał pół roku w kraju i dopiero po tym czasie zaczęły się ćwierć- i półfinałowe prezentacje 20 finalistów. Piątka zwycięzców stanęła przed 3-tysięczną publicznością i zespołem jury, w którym znaleźli się:
  • Zoe Saldana – aktorka i gwiazda produkcji Marvela, filantropka, założycielka i prezes start-upu BESE,
  • Alexandre Ricard – prezes Pernod Ricard, organizatora konkursu Chivas Venture,
  • Cemal Ezel – założyciel start-upu Change Please i zwycięzca ubiegłorocznej edycji konkursu Chivas Venture,
  • Sonal Shah – ekonomistka oraz założycielka i dyrektor wykonawczy Beeck Center for Social Impact + Innovation przy Uniwersytecie Georgetown.
Oceniali oni każdy startup pod kątem możliwości dokonania trwałej zmiany społecznej, a także modelu biznesowego i skalowalności projektów.

Pozostała trójka finalistów Chivas Venture to:

  • portugalski startup SPEAK (110 tys. dolarów), zmniejszający marginalizację imigrantów i uchodźców poprzez nieformalny networking;
  • holenderski startup Tykn (50 tys. dolarów), wykorzystujący technologię blockchain w celu ochrony imigrantów i zapewnienia im dostępu do pomocy humanitarnej
  • przedsiębiorstwo społeczne Copia z USA (50 tys. dolarów), który walczy z problemem głodu i marnotrawstwa żywności poprzez platformę, która pomaga firmom w kontrolowany sposób zarządzać nadwyżkami jedzenia.
Podczas finału ogłoszono także zwycięzcę nagrody publiczności. W ciągu 3 tygodni głosowania, internauci oddali łącznie 135 tys. głosów. Najwięcej zdobyła firma Cataki z Brazylii, otrzymując dofinansowanie w kwocie 50 tys. dolarów. Startup stworzył aplikację mobilną łączącą wytwórców odpadów (od dużych firm po gospodarstwa domowe) z osobami zajmującymi się wywozem śmieci. Daje ona m.in. bezrobotnym pracę przy wywozie odpadów oraz ułatwia ten proces poprzez organizowanie punktów zbiórki odpadów. Polski Syntoil w głosowaniu publiczności uplasował się na trzecim miejscu, zgarniając 10 tys. dolarów. Jest to taki sam wynik, jaki w zeszłym roku osiągnął Neurodevice, startup reprezentujący Polskę w finale poprzedniej edycji Chivas Venture.
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

1 dzień temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

1 dzień temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu