Blog ifirma.pl

Prowadzenie biznesu na YouTube: czy potrzebuję profesjonalnych narzędzi do edycji filmów?

|
Profesjonalna edycja nagrań na YouTube to podstawa skomponowania udanej produkcji filmowej. Dobry montaż, opiewający w ciekawą ścieżkę dźwiękową oraz inne, postprodukcyjne dodatki, uatrakcyjni nasz film i doda mu popularności. Sprawdzamy, w jaki sposób można podkolorować treść naszych materiałów na YT, by produkcje zyskały na swojej wartości i przyciągnęły oko nawet średnio zaangażowanego, potencjalnego widza. Czy podstawowa wiedza i bezpłatne oprogramowanie wystarczy, aby tego dokonać?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dlaczego montaż ma prymarne znaczenie w kontekście urozmaicenia treści?

Montaż filmów na YT to proces polegający na cięciu, modyfikowaniu i doklejaniu poszczególnych elementów materiału do całości. Proces montażu zawiera w sobie także inne czynności, takie jak dodawanie efektów wizualnych, czy wgrywanie ścieżki dźwiękowej, stanowiącej podkład materiału.

Montowanie jest finalnym etapem realizowania produkcji youtubowej. Można go porównać do remontu mieszkania: na początku określamy cel, budżet i sposób wykonania (preprodukcja). Następnie przechodzimy do zakupu poszczególnych materiałów i przystępujemy do pracy (produkcja). Ostatnim krokiem są prace wykończeniowe, a także wszelkie poprawki, które pomogą osiągnąć zamierzony cel (postprodukcja).

Montaż w tym przypadku będzie wszystkimi czynnościami, które podejmujemy na bieżąco, na każdym etapie prac. W niektórych momentach będziemy musieli coś zmienić, zredukować ilość konkretnego czynnika, czy nanieść odpowiednie poprawki. Montaż pozwala m.in. na:

 • spersonalizowanie surowego materiału
 • kadrowanie odpowiednich części filmu;
 • przycinanie, rozciąganie i modyfikowanie długości;
 • dodanie ścieżki dźwiękowej, bądź jej całkowite usunięcie;
 • ocenzurowanie sytuacji, które nie powinny znaleźć się w końcowej produkcji;

Czy montowanie filmów na YouTube jest trudne?

Montowanie ciekawych produkcji na YouTube nie wymaga ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Potrzebne jest jednak coś innego: wizja doskonałej całości. Twórca staje przed koniecznością skomponowania wszystkich elementów składowych w taki sposób, aby materiał końcowy miał „ręce i nogi”.

Chodzi przede wszystkim o umiejętne przycięcie fragmentów filmiku, dodanie podkładu dźwiękowego i uatrakcyjnienie treści za pomocą dedykowanych efektów – tak, by całość nie była chaotyczna, lecz uporządkowana i atrakcyjna dla oglądającego.

Wyjątkami są produkcje oparte na relacjach live, czy też te, które są specjalnie kreowane na niezdarne (dobrym przykładem celowości w tym kontekście jest YouTuber Klocuch).

Aplikacja do montowania filmów na YT – darmowa czy płatna?

Głównymi różnicami są funkcjonalność i użyteczność.

Darmowe programy do montażu filmów często nie posiadają wsparcia technicznego, zagwarantowanego przez producenta. Za eksperckie poradniki czy szkolenia, dotyczące technik montowania na najpopularniejszych, bezpłatnych aplikacjach, będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

Korzystając z płatnych programów do montażu filmów na YT zyskujemy przede wszystkim przydatny dostęp do rozbudowanego interfejsu użytkowego. Użytkownik będzie w takim przypadku objęty pomocą techniczną, w przypadku jakichkolwiek problemów z działaniem oprogramowania.

Niektóre cechy mogą, wskazując przewrotnie, działać na niekorzyść programów premium. Początkujący twórca materiałów filmowych prędzej odnajdzie się w uproszczonych i pozbawionych rozszerzeń aplikacjach, niż tych przeznaczonych stricte dla profesjonalistów. 

Płatne programy dla montażystów filmów YT

Za profesjonalny edytor do obróbki/montażu filmów będziemy musieli zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Część aplikacji, np. Adobe Premier Pro (wykorzystywany przez profesjonalnych twórców, a nawet firmy telewizyjne), funkcjonuje w formie abonamentu. Koszty miesięczne oscylują w granicach 20-30 € na miesiąc.

Niezwykle ważnym aspektem profesjonalnych programów jest stworzenie ogromnego pola do popisu dla kreatywnych twórców. Aplikacje są zwykle bardzo złożone, a sam proces nauki i przyswajania wiedzy z samouczków może trwać przez długie tygodnie. Wśród najpopularniejszych programów płatnych do montażu wyróżnić można:

 • Vegas Pro,
 • Adobe Premier Pro,
 • COREL VideoStudio,
 • VSDC Video Editor Pro 6,
 • Movavi Video Editor Plus.

Bezpłatne programy do montowania filmów

Darmowe programy do montażu filmów to oprogramowanie przystosowane do łatwego i szybkiego montowania nieskomplikowanych materiałów filmowych. W odróżnieniu do wersji płatnych, darmowe aplikacje są pozbawione części pluginów, rozszerzeń czy interfejsów. Istnieją od tych aspektów nieliczne wyjątki, takich jak np. program Shotcut, czy Kdenlive. Twórcy oprogramowania systematycznie aktualizują bazę dodatków, dzięki czemu użytkownik może sprofesjonalizować swoją pracę bez dokładania grosza. Najlepsze bezpłatne programy do montowania filmów to m.in.:

 • Lightworks,
 • Avidemux,
 • DaVinci Resolve,
 • Kdenlive,
 • VSDC Free Video Editor.

Mobilna aplikacja do montowania filmów na YT – która najlepsza?

Istnieją także aplikacje mobilne, dzięki którym błyskawicznie uatrakcyjnimy np. wakacyjny wideoblog z podróży, czy filmik nagrywany poza domem. Program iMovie jest dedykowany i przystosowany wyłącznie do urządzeń iOS lub Mac OS. Jeśli jesteśmy z kolei właścicielem smartfona z systemem Android, możemy wówczas skorzystać z CyberLink PowerDirector. Podstawowe funkcje oprogramowania są bezpłatne, za rozszerzenie funkcjonalności będziemy zobligowani do zapłacenia nawet kilkuset złotych.

Podsumowanie

Dziś YouTuberem może zostać praktycznie każdy – wystarczy smartfon, niesztampowy pomysł i sprawny montaż materiału. Ten ostatni czynnik może pomóc zredukować słabości urządzenia nagrywającego, uatrakcyjnić ciekawy już pomysł czy przyciągnąć nowych widzów do grona subskrybentów. Twórcy mają do wyboru proste i bezpłatne programy edytorskie, bądź rozbudowane i płatne aplikacje do profesjonalnego montażu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy płatna aplikacja do montowania filmów na YT może zostać wcześniej przetestowana przez nas?

   Tak, większość programów edytorskich można przetestować przez okres próbny. Wersja trial daje użytkownikowi możliwość zapoznania się z niektórymi funkcjami oprogramowania przez kilka lub kilkadziesiąt dni.
  2. Czy darmowe programy do montażu filmów są wystarczające?

   Dla początkującego twórcy - z pewnością. Jeśli jednak chcemy sprofesjonalizować naszą pracę, a bezpłatne programy do montowania filmów okażą się zbyt ograniczone, to warto przejść na płatną alternatywę.
  3. Czy montaż filmów na YT jest trudny?

   Technicznie nie jest to skomplikowana czynność. W sieci dostępnych jest sporo samouczków, poradników i wskazówek, które pozwolą uzyskać podstawową wiedzę przydatną do montażu.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie