Osoby, które wynajmują mieszkania, czy to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też prywatnie, powinny pamiętać, że w niektórych sytuacjach będzie istniał obowiązek rozliczania podatku VAT. Ustawa o VAT precyzuje również przypadki, w których można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. Jest to zwolnienie, które nie jest limitowane kwotowo.
Każdy podmiot powinien jednak pamiętać, że jeżeli będzie wystawiana faktura, czy to przez podmiot zwolniony z VAT, czy przez płatnika VAT, jeżeli podlega pod zwolnienie przedmiotowe powinna zawierać odpowiednią adnotację o podstawie prawnej tego zwolnienia. Sprawdźmy, jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy.
Kiedy najem korzysta ze zwolnienia przedmiotowego?
Zgodnie z ustawą o podatku VAT (art. 43 ust. pkt 36) jest napisane, że usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe o charakterze mieszkalnym, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. W takim przypadku, bez względu na limit osiągniętych przychodów z najmu, nie trzeba będzie płacić podatku VAT od najmu. Taki zapis obowiązywał do 22 lipca 2021 r.
Zmiana warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia z VAT najmu
Z dniem 23 lipca 2021 r. ustawodawca rozszerzył zapis mówiący o możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT. Dodany został zapis, że ze zwolnienia przedmiotowego będzie można również korzystać, jeżeli najem będzie dokonywany na rzecz społecznych agencji najmu (SAN). SAN zajmują się zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych osób fizycznych wskazanym przez gminę na zasadach określonych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
- Nieruchomość lub jej część ma charakter mieszkalny.
- Najem jest wyłącznie na cele mieszkalne.
- Najem jest na własny rachunek lub na rzecz społecznych agencji najmu.