Przedsiębiorcze matki odzyskują składki ZUS

Kobiety, które podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego prowadziły działalność gospodarczą, mogą od 1 września br. składać wnioski o zwrot zapłaconych lub umorzenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.

Kobiety, które podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego prowadziły działalność gospodarczą, mogą od 1 września br. składać wnioski o zwrot zapłaconych lub umorzenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.
Chodzi o składki niezapłacone (lub zapłacone) od 1 stycznia 1999 r. do końca sierpnia 2009 r. Od 1 września br.obowiązują zmienione przepisy dotyczące obejmowania ubezpieczeniami społecznymi osób, które pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
Osoba na macierzyńskim może otrzymać składki z ewentualnymi odsetkami. Chyba że nadal prowadzi działalność – wtedy wpłacone składki i odsetki są zaliczone na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań. Osoby na wychowawczym mogą liczyć tylko na zwrot odsetek (jeżeli nie zostaną zaliczone na poczet płatności składkowych z tytułu prowadzonego biznesu). Opłacone przez nie składki trafią na ich konto ubezpieczeniowe. Odsetki będą zwracane przez ZUS przez pięć lat – od 1 stycznia 2010 r. do grudnia 2014 r. Przedsiębiorcze matki mogą składać takie wnioski od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Na dzień dzisiejszy zainteresowanie takimi wnioskami jest niewielkie. Wzór wniosku można pobrać w swoim inspektoracie lub oddziale ZUS. O kolejności rozpatrywania wniosków decyduje data złożenia, a więc miesiąc, dzień i godzina doręczenia wniosku do ZUS. Matki, które przebywają na macierzyńskim otrzymają zwrot w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji o umorzeniu i ustaleniu należności do zwrotu.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.