Przedsiębiorstwo w spadku a zeznanie roczne

przedsiębiorstwo w spadku a zeznanie roczne

Zastanawiasz się, czy przedsiębiorstwo w spadku składa zeznanie roczne? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Śmierć przedsiębiorcy może przysporzyć jego najbliższej rodzinie sporo problemów związanych z prowadzoną firmą. Wiele zależy od tego, jaki jest rozmiar i charakter prowadzonej działalności, jak również od tego, czy spadkobiercy podejmą decyzję o jej kontynuowaniu. Wprowadzone przepisy o sukcesji i zarządzie sukcesyjnym dały możliwość spadkobiercom płynnie przejść przez ten trudny okres. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, w jaki sposób należy rozliczyć zeznanie roczne przedsiębiorstwa w spadku.

Przedsiębiorstwo w spadku a zeznanie roczne

Przepisy związane z sukcesją firmy wprowadziły szereg nowych regulacji do ustaw podatkowych. W ustawie o podatku dochodowym opisane zostały odrębnie kwestie, które wprost się odnoszą do przedsiębiorstwa w spadku. Ustawodawca przewidział również specjalne formularze dla rozliczenia podatku dochodowego dedykowane dla przedsiębiorstwa w spadku. Rozliczenia dokonuje się na drukach typu:

Zeznanie roczne składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla zmarłego przedsiębiorcy.

Termin na złożenie zeznania jest taki sam, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców, upływa 30 kwietnia po zakończonym roku podatkowym dla zeznań PIT-36S i PIT-36LS, a dla PIT-28S z końcem lutego.

Typ formularzy zależy od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania przychodów/dochodów. W zeznaniu rocznym przedsiębiorstwo w spadku wykazuje kwoty przychodów, kosztów uzyskania przychodów, które osiągnięto od daty śmierci do końca roku podatkowego, a także w kolejnych latach podatkowych.

Nie dokonuje się rozliczenia podatku dochodowego za okres, w którym podatnikiem była osoba zmarła.

Przykład

Przedsiębiorca ustanowił zarządcę sukcesyjnego w postaci swojej córki. Przedsiębiorca rozliczał swoje dochody podatkiem liniowym. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że zmarł 31 sierpnia 2020 r. W takim przypadku córka złoży za 2020 rok zeznanie roczne przedsiębiorstwa w spadku PIT-36LS, w którym ujmuje przychody od dnia 31 sierpnia 2020 roku, koszty uzyskania przychodów z tego okresu.

W zeznaniu rocznym przedsiębiorstwa w spadku można dodatkowo odliczyć:

  • stratę podatnika poniesioną w latach poprzednich, o ile nie została odliczona przez zmarłego przedsiębiorcę,
  • wydatki na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R), w tym także nieodliczone przez zmarłego przedsiębiorcę.

Za okres, w którym zmarły przedsiębiorca prowadził firmę, zarządca sukcesyjny nie składa zeznania rocznego i nie wpłaca podatku. Organ podatkowy określi zobowiązanie za ten okres w wydanej decyzji, w której wyliczy m.in. kwoty zobowiązania podatkowego, wysokość poniesionej straty przez podatnika lub wysokość nadpłaty. Decyzję otrzymają spadkobiercy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość