Blog ifirma.pl

Przedsiębiorstwo w spadku a zeznanie roczne

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy przedsiębiorstwo w spadku składa zeznanie roczne? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Śmierć przedsiębiorcy może przysporzyć jego najbliższej rodzinie sporo problemów związanych z prowadzoną firmą. Wiele zależy od tego, jaki jest rozmiar i charakter prowadzonej działalności, jak również od tego, czy spadkobiercy podejmą decyzję o jej kontynuowaniu. Wprowadzone przepisy o sukcesji i zarządzie sukcesyjnym dały możliwość spadkobiercom płynnie przejść przez ten trudny okres. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, w jaki sposób należy rozliczyć zeznanie roczne przedsiębiorstwa w spadku.

Przedsiębiorstwo w spadku a zeznanie roczne

Przepisy związane z sukcesją firmy wprowadziły szereg nowych regulacji do ustaw podatkowych. W ustawie o podatku dochodowym opisane zostały odrębnie kwestie, które wprost się odnoszą do przedsiębiorstwa w spadku. Ustawodawca przewidział również specjalne formularze dla rozliczenia podatku dochodowego dedykowane dla przedsiębiorstwa w spadku. Rozliczenia dokonuje się na drukach typu:

Zeznanie roczne składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla zmarłego przedsiębiorcy.

Termin na złożenie zeznania jest taki sam, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców, upływa 30 kwietnia po zakończonym roku podatkowym dla zeznań PIT-36S i PIT-36LS, a dla PIT-28S z końcem lutego.

Typ formularzy zależy od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania przychodów/dochodów. W zeznaniu rocznym przedsiębiorstwo w spadku wykazuje kwoty przychodów, kosztów uzyskania przychodów, które osiągnięto od daty śmierci do końca roku podatkowego, a także w kolejnych latach podatkowych.

Nie dokonuje się rozliczenia podatku dochodowego za okres, w którym podatnikiem była osoba zmarła.

Przykład

Przedsiębiorca ustanowił zarządcę sukcesyjnego w postaci swojej córki. Przedsiębiorca rozliczał swoje dochody podatkiem liniowym. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że zmarł 31 sierpnia 2020 r. W takim przypadku córka złoży za 2020 rok zeznanie roczne przedsiębiorstwa w spadku PIT-36LS, w którym ujmuje przychody od dnia 31 sierpnia 2020 roku, koszty uzyskania przychodów z tego okresu.

W zeznaniu rocznym przedsiębiorstwa w spadku można dodatkowo odliczyć:

 • stratę podatnika poniesioną w latach poprzednich, o ile nie została odliczona przez zmarłego przedsiębiorcę,
 • wydatki na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R), w tym także nieodliczone przez zmarłego przedsiębiorcę.

Za okres, w którym zmarły przedsiębiorca prowadził firmę, zarządca sukcesyjny nie składa zeznania rocznego i nie wpłaca podatku. Organ podatkowy określi zobowiązanie za ten okres w wydanej decyzji, w której wyliczy m.in. kwoty zobowiązania podatkowego, wysokość poniesionej straty przez podatnika lub wysokość nadpłaty. Decyzję otrzymają spadkobiercy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie