Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jakie zadawać a jakich lepiej nie

pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

O co pytać podczas rozmowy rekrutacyjnej, a jakie pytania powinny być zakazane? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy i przeprowadzić ją w sposób efektywny i komfortowy dla obu stron.

Rozmowa rekrutacyjna to czas na poznanie kandydata – jego doświadczenie zawodowe, ukończone szkoły i kursy czy deklarowane umiejętności znamy już z CV. Warto więc zastanowić się wcześniej, o co powinniśmy zapytać go podczas rozmowy, aby rozszerzyć nasz obraz i sprawdzić, czy kandydat pasowałby na stanowisko, na które aplikuje.

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Doświadczenia

Z CV wiemy już, gdzie pracował nasz kandydat, znamy jego obowiązki na poprzednim stanowisku, możemy łatwo sprawdzić, czym zajmuje się firma i jaką ma opinię na rynku. Nie ma potrzeby więc pytać o poprzednie miejsca pracy – widzimy je przecież w CV.

Warto jednak zapytać co kandydat wyciągnął z poprzednich stanowisk, z jakimi sytuacjami kryzysowymi się mierzył i jak rozwiązywał pojawiające się problemy.

Rola w zespole

Można zapytać również o jego rolę w zespole np. czy widzi się w roli lidera, czy raczej osoby podległej, jak rozwiązuje spory w zespole, jaką przyjmuje funkcję. Aby to sprawdzić, można też przeprowadzić Test Belbina określający rolę jednostki w zespole.

Do czego ta wiedza może być przydatna? Rekrutując do konkretnego zespołu, warto porozmawiać wcześniej z jego kierownikiem i określić czego potrzebuje – być może w zespole brakuje mu osoby, która będzie motywować pozostałą część grupy lub osoby zdyscyplinowanej, która będzie pilnować harmonogramu i planu pracy. A może zespołowi przydałby się ktoś kreatywny? Dobrze ustalić to odpowiednio wcześniej, aby zwyczajnie wiedzieć, kogo szukać.

Znając potrzeby menedżera, dla którego zatrudniamy oraz doświadczenie, charakter i rolę w zespole kandydata, łatwiej nam będzie dopasować go do stanowiska – być może sam przy okazji dowie się czegoś o sobie.

Wiedza o firmie i stanowisku

Standardem już bywa sprawdzanie wiedzy kandydata o branży, firmie i stanowisku, na które aplikuje. Dobrze zapytać co wie o firmie i jak wyobraża sobie obowiązki na wybranym stanowisku. Pozwoli to sprawdzić poziom jego zaangażowania i faktycznego zainteresowania ofertą.

Informacja czy poświęcił chociaż chwilę na research i przygotowanie się do rozmowy pokazuje, czy zależy mu na pracy. Jest to również swego rodzaju test – jak kandydat będzie przykładał się do codziennych obowiązków w pracy już po zatrudnieniu.

Powiedz coś o sobie…

„Powiedz coś o sobie” to chyba najbardziej znienawidzone przez kandydatów zdanie pojawiające się praktycznie na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Wiele osób uważa, że rekruter wypowiada je kiedy akurat nie wie, o co zapytać. Nie jest to jednak prawdą – praktyka ta pozwala sprawdzić umiejętność autoprezentacji kandydata i jego świadomość własnej wartości.

Dobry kandydat powinien umieć zainteresować rekrutera swoją osobą.

Oczekiwania finansowe

Pytanie, które powinno pojawić się już na początkowym etapie rekrutacji to oczekiwania finansowe kandydata. Poznając je, sprawdzisz, jak wycenia swoją pracę oraz czy wpasowuje się w widełki oferowane przez pracodawcę.

Dlaczego ty?

Pytanie może pojawić się w różnej formie: co cię wyróżnia spośród kandydatów? Co wniesiesz do naszej firmy? Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?

To pytanie również pozwala sprawdzić, czy kandydat zna swoją wartość i czy jest świadomy swoich umiejętności. Rekruter dowie się, co taki kandydat mógłby wnieść do firmy – być może mógłby usprawnić jakiś proces, zwiększyć zyski ze sprzedaży, poprawić komunikację wśród pracowników.

Pozwól opowiedzieć mu, czego dokonał, nauczył się na poprzednich stanowiskach i jak mogłoby to przełożyć się na firmę, w której zostanie zatrudniony.

Współpraca z poprzednim przełożonym

Między przełożonym a pracownikiem, jak wiadomo, bywa różnie. Jednak odpowiedź na pytanie o doświadczenie i współpracę z poprzednimi przełożonymi może dużo powiedzieć o kandydacie.

Nie służy ono narzekaniu na poprzednie miejsce pracy i oczernianiu byłego szefa w oczach rekrutera. Kandydat powinien skupić się tu na rozwiązywaniu konfliktów, opowiedzieć jak wyglądała ich współpraca mimo codziennych trudności, problemów czy niedopowiedzeń.

Można również zapytać jakich cech oczekuje od potencjalnego pracodawcy oraz jakie zachowania mu nie odpowiadają. Pozwoli to sprawdzić dopasowanie kandydata i przyszłego przełożonego.

Pytania zakazane – o co nie można pytać na rozmowie kwalifikacyjnej

Oprócz przygotowania się do rozmowy wypisując pytania, które powinny się pojawić, warto także mieć listę “pytań zakazanych”. Są to wszystkie pytania dotyczące stanu cywilnego, stanu zdrowia, życia prywatnego (o ile nie pytamy o zainteresowania wpisane w CV), orientacji seksualnej, poglądów politycznych czy religijnych. Pytania te mogą sprawić, że kandydat poczuje się oceniany lub dyskryminowany.

Jednym z nadal często zadawanych „pytań zakazanych” jest pytanie młodych kobiet czy planują ciążę. Jest to bardzo osobista sprawa, która nie powinna mieć wpływu na decyzję rekrutera o zatrudnieniu. Zadawanie pytań dotyczących planowania rodziny na rozmowach rekrutacyjnych doczekało się nawet kampanii społecznej „Szukam pracy, więc nie interesuj się czy planuję ciążę” przeciwko dyskryminacji wobec kobiet.

Przed rozmową rekrutacyjną rekruter powinien stworzyć listę pytań do kandydata i przypomnieć sobie, które tematy lepiej omijać. Profesjonalne podejście do tematu pozwoli nie tylko znaleźć najlepiej dopasowanego kandydata, ale też sprawi, że będzie czuł się komfortowo na rozmowie, co wpłynie na ogólny Candidate Experience.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czym jest Test Belbina?

    To test składający się z kilku pytań zamkniętych, określający rolę jednostki w zespole. Pozwala na zbudowanie zgranego zespołu, bazując na umiejętnościach i predyspozycjach jego członków.

  2. 🔸Jakie są role zespołowe według Belbina?

    Role zespołowe według Belbina dzielą się na role socjalne (dusza zespołu, koordynator, poszukiwacz źródeł), role intelektualne (ewaluator, kreator, specjalista) oraz role zadaniowe (implementer, lokomotywa, perfekcjonista).

  3. 🔸O co nie można pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

    Nie można zadawać pytań dyskryminujących - dotyczących wyznania, poglądów politycznych, stanu zdrowia czy życia prywatnego (stan cywilny, planowanie rodziny).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość