Blog ifirma.pl

Sprzedaż środków trwałych stanowiących wspólność majątkową pomiędzy firmami małżonków

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, czy możesz sprzedać środek trwały małżonkowi? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Przedstawiamy aktualne interpretacje podatkowe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Transakcje pomiędzy firmami małżonków nie należą do prostych na gruncie rozliczeń podatkowych. Już niejednokrotnie analizowaliśmy sposób opodatkowania takich transakcji na gruncie podatku dochodowego i podatku VAT. Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwa sprzedaż środków trwałych pomiędzy firmami małżonków?

Czym jest wspólność majątkowa małżeńska?

Jeżeli małżonkowie nie podpiszą intercyzy, to od pierwszego dnia małżeństwa zgodnie z ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy istnieje między nimi wspólność majątkowa małżeńska. Oznacza to, że wszystkie nabywane w trakcie małżeństwa dobra materialne stanowią tzw. majątek wspólny. Obojętnie co by małżonkowie nie kupili, czy to poza działalnością gospodarczą, czy to w ramach prowadzenia firmy i tak stanowi ich wspólny majątek. Dlatego tak kłopotliwe są rozliczania transakcji pomiędzy firmami małżonków.

Czy możliwa jest sprzedaż środków trwałych na gruncie VAT pomiędzy firmami małżonków?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i stanowisko organów w tej sprawie również nie jest jednolite. W wydawanych interpretacjach podatkowych fiskus często stoi na stanowisku, że takie transakcje są opodatkowane w podatku VAT na zasadach ogólnych. Powinna być więc wystawiona faktura sprzedaży z naliczonym podatkiem VAT należnym, który będzie podlegał drugostronnie odliczeniu.

Tylko rodzi się pytanie, czy w takim przypadku nie dochodzi do tworzenia pewnego rodzaju fikcji prawnej. Skoro obydwoje małżonkowie są właścicielami danego środka trwałego, bez względu na to, że jest on wykorzystywany w działalności jednego z nich, to jak można kupić coś, co jest naszą własnością?

Żeby nie wchodzić w rozważania natury filozoficznej, w tym miejscu można się powołać na przełomowy wyrok NSA w takich sprawach. Chodzi o sprawę nr I FSK 887/16 z 4 kwietnia 2018 r. W tym wyroku NSA stanął na stanowisku, że w sytuacji, jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa małżeńska, wszelkie transakcje dokonywane pomiędzy nimi nie mogą mieć charakteru odpłatnego, nie ma bowiem możliwości wypłaty wynagrodzenia. Jeden z małżonków nie może zapłacić drugiemu małżonkowi środkami pieniężnymi, które stanowią ich majątek wspólny.

NSA określił taką transakcję jako “przesunięcie towarów z działalności gospodarczej męża do działalności gospodarczej żony”.

Jak wygląda taka sprzedaż na gruncie podatku dochodowego?

Jeżeli rozpatrujemy sprzedaż środków trwałych pomiędzy firmami małżonków, to najczęściej w podatku dochodowym należy się zastanowić, w jaki sposób naliczać odpisy amortyzacyjne od takich składników majątkowych.

Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to ta kwestia została uregulowana wprost w przepisach. Według tej reguły majątek przenoszony pomiędzy firmami małżonków powinien być w dalszym ciągu amortyzowany, w taki sam sposób, przy pomocy tej samej metody amortyzacyjnej jak dotychczas. Forma udokumentowania sprzedaży/przekazania środków trwałych pomiędzy firmami małżonków ma wówczas rolę drugorzędną, kosztem będą odpisy amortyzacyjne.

Podsumowanie

Pomimo korzystnego dla małżonków wyroku NSA z 2018 roku, przedsiębiorcy powinni jednak mieć na uwadze, że organy podatkowe nie zawsze się zgadzają z tym rozstrzygnięciem. Ustawa o podatku VAT nie zawiera również szczególnych przepisów dla rozliczeń dokonywanych pomiędzy małżonkami, którzy odrębnie prowadzą działalność gospodarczą. Na gruncie podatku VAT, bez względu na to, czy mamy do czynienia z odpłatną, czy nieodpłatną dostawą, to podlega ona opodatkowaniu. Jak zawsze w takich sytuacjach właściwe będzie zwrócenie się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie