Jak ograniczyć stres cyfrowy towarzyszący pracownikowi w pracy zdalnej?

stres cyfrowy

Czym jest stres cyfrowy i jak się obawia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak go zredukować i zachować cyfrową równowagę.

Praca zdalna w dobie pandemii

Pandemia COVID-19 zmusiła wiele przedsiębiorstw w Polsce i na świecie do przejścia na pracę zdalną. Było to spowodowane potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom przed nieznanym dotąd zagrożeniem. Z badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że przed pandemią – w grudniu 2019 roku – w Polsce jedynie 7% pracowników pracowało w trybie zdalnym, w trakcie pandemii (na przełomie kwietnia i maja 2020 roku) było to aż 59%.

Chociaż technologie, komunikatory, i social media umożliwiają nam pracę zdalną, ułatwiają życie i kontakt, mogą skutkować przeciążeniem informacyjnym. Ciągłe wideokonferencje, maile, telefony służbowe narażają pracowników na przebodźcowanie, a w konsekwencji na będący źródłem napięć stres cyfrowy.

Negatywne skutki pracy zdalnej

Do negatywnych aspektów wykonywania pracy zdalnej należą m.in.:

 • brak równowagi cyfrowej w czasie pracy i po pracy,
 • zacieranie granicy między życiem zawodowym i osobistym (związane z samodzielnym organizowaniem i planowaniem pracy),
 • spadek produktywności i kreatywności,
 • dekoncentracja, problemy ze skupieniem na zadaniu,
 • obniżenie wydajności pracy,
 • spadek satysfakcji z jej wykonywania.

Ciągłe bycie online naraża pracownika również na wypalenie zawodowe, pogorszenie nastroju i kondycji psychofizycznej, depresję, pogorszenie więzi społecznych, stres utrudniający codziennie obowiązki zawodowe i rodzinne. Dla przedsiębiorstwa konsekwencją może być większa rotacja pracowników i zwiększona częstotliwość zwolnień lekarskich.

Związane z korzystaniem z technologii czynniki stresogenne to przebodźcowanie, czyli przeciążenie nadmiarem informacji, nieprzerwana wielozadaniowość, korzystanie z programów wymagających stałej aktywności człowieka, co powoduje utrudnienie w robieniu regularnych przerw, zbyt duża ilość aplikacji i komunikatorów, ciągłe rozproszenie przez dzwonienie, wibracje, powiadomienia i przypomnienia.

Ostatnie miesiące szczególnie pokazały, że pracowników należy wspierać również od strony kondycji psychofizycznej, poprzez zapewnienie pakietu świadczeń wspierających zdrowie fizyczne i psychiczne. Wiele firm wprowadza dobre praktyki mające na celu pomoc i odciążyć pracownika. Może to być tak zwany cyfrowy detoks, wyłączenie poczty poza godzinami pracy czy redukcja komunikacji mailowej.

Firmy takie jak Facebook, Apple czy Google wykorzystują również aplikacje pilnujące screen time`u, narzędzia minimalizujące liczbę otwartych kart czy ograniczające dostęp do niektórych stron/platform.

Równowaga cyfrowa

Lepszym sposobem pomocy niż stosowanie ograniczeń i blokad powinna być jednak edukacja pracowników i budowanie świadomości na temat technologii cyfrowych, ich działania i wpływu na człowieka.

Duże znaczenie ma tutaj Digital Wellbeing czyli zadbanie o równowagę cyfrową przez określenie dokładnych godzin pracy i zapewnienie zdrowego balansu między życiem realnym i wirtualnym. Coraz więcej firm decyduje się na warsztaty online z wellbeing oraz szkolenia z zakresu zarządzania pracą, rozsądnego korzystania z technologii, poprawy zdolności koncentracji, organizowania własnego czasu i miejsca pracy.

Na rynku dostępne są liczne programy Digitall Wellbeing takie jak TeamResilience, Garmin International czy Johnson&Johnson WorkplaceRespons, które uczą jak mądrzej i zdrowiej zarządzać swoją pracą i technologiami cyfrowymi w środowisku pracy. Pozwalają być bardziej skupionym i produktywnym, a jednocześnie umieć spędzać jakościowy czas z rodziną i bliskimi po pracy.

Każdy przedsiębiorca powinien również zastanowić się, jak jeszcze mógłby pomóc swoim pracownikom – jak ich odciążyć z pewnych obowiązków, które mogą stanowić dla nich dodatkowe źródło stresu. Może to być pomoc w zapewnieniu opieki dla dzieci młodym rodzicom w godzinach pracy zdalnej, pomoc w prowadzeniu księgowości dla osób pracujących na B2B, czy możliwość skorzystania z porady psychologa.

Kluczem do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników jest zmiana ich nawyków, budowanie świadomości, reorganizacja środowiska pracy i ochrona czasu pracowników.

Istotne jest także stworzenie przyjaznej kultury organizacyjnej, w której pracownik czuje się częścią firmy, a jego dobre samopoczucie i poczucie przynależności przekłada się na efektywną pracę.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czym jest stres cyfrowy?

  Jest to doświadczanie stresu spowodowanego przeciążeniem informacyjnym, przebodźcowaniem, korzystaniem ze zbyt dużej ilości aplikacji i komunikatorów i ciągłym rozproszeniem.

 2. 🔸Jakie są skutki stresu cyfrowego dla przedsiębiorstwa?

  Zwiększona częstotliwość zwolnień lekarskich i większa rotacja wśród pracowników, spadek motywacji, produktywności i kreatywności, obniżona wydajność pracy.

 3. 🔸Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników zdalnych?

  Budować świadomość równowagi cyfrowej, zadbać o środowisko pracy, tworzyć przyjazną kulturę organizacyjną, chronić czas pracy pracowników.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość