Auto z kratką – zmiany w ustawie o podatku VAT

Ministerstwo Finansów czeka na pozwolenie ze strony Unii Europejskiej na wprowadzenie modyfikacji w ustawie o podatku od towarów i usług.

W połowie roku mają zmienić się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów i paliwa do nich. Taka data wejścia w życie nowelizacji będzie realna, jeśli na nowe regulacje VAT wyrazi zgodę Unia Europejska. Podatnicy, którzy kupią auto z kratką do czerwca 2010 r., odliczą VAT od tego zakupu i paliwa do niego.

Nowelizacja ustawy VAT zamierza zrównać uprawnienia samochodów osobowych i aut z kratką, w ten sposób, że do 2012 roku nie miałyby one prawa do odliczania VAT zawartego w paliwie. Czyli zasady odliczania podatku dla aut z kratką mają być takie same jak dla samochodów osobowych. Od zakupu auta VAT ma być odliczany tylko w pewnej części procentowej. Z kolei od paliwa podatek nie będzie mógł być odliczony w ogóle aż do 2012 roku.

Dodatkowo czerwcowa nowelizacja ma przewidywać aby od przyszłego roku lekarze i prawnicy musieli stosować kasy fiskalne. Z kolei podatnicy zajmujący się działami produkcji rolnej będą musieli odejść od opodatkowania uzależnionego od wielkości produkcji na rzecz opodatkowania faktycznie uzyskiwanych ze swojej działalności zarobków.