Aktualności

Zakup klimatyzacji a ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to jedno z odliczeń od dochodu. Poprzez człon “termo” kojarzy się z wydatkami związanymi z ocieplaniem budynku. Zaskoczeniem może być więc fakt, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć klimatyzację, która w pierwszej kolejności kojarzy się z chłodzeniem. Przeczytaj, kiedy możliwe jest odliczenie klimatyzacji od podatku, a właściwie – trzymając się właściwych pojęć ustawowych – od dochodu.

Czym jest ulga termomodernizacyjna

Ulgę termomodernizacyjną mogą odliczyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Polega ona na odliczeniu wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Co jest przedsięwzięciem termomodernizacyjnym zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji, który wskazuje, że jest nim takie działanie, którego przedmiotem jest:

  • a) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
  • b) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
  • c) wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
  • d) całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji;

Szczegóły rozliczenia ulgi od dochodu, poznasz z artykułu Ulga termomodernizacyjna.

Co ma wspólnego klimatyzacja z ulgą termomodernizacyjną?

Jak już wiemy, wskazana ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Odpowiedni spis materiałów, usług i urządzeń odnajdziemy w Rozporządzeniu dot. materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Na liście tej w materiałach w pkt. 11 zauważymy pompę ciepła wraz z osprzętem, zaś w usługach w pkt.10 – montaż pompy ciepła.

Nie bez powodu przytaczamy punkty związane z pompą ciepła. Albowiem mają one również zastosowanie w pewnego rodzajach klimatyzacjach. Są to klimatyzacje inwerterowe z funkcją ogrzewania w trybie pompy ciepła (klimatyzacja taka jest, czy też spełnia funkcję pompy ciepła). Możliwość pracy w trybie pompy ciepła powietrze–powietrze posiada każdy nowoczesny klimatyzator (np. typu split). Urządzenie te zatem służą już nie tylko do chłodzenia, ale i do ogrzewania; w lecie – chłodzą, w zimie – ogrzewają.

Kiedy przysługuje odliczenie klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Organy podatkowe zgodnie uznają, że wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła, poniesione w ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, a w konsekwencji od dochodu.

Natomiast jeśli klimatyzacja ma jedynie funkcję ogrzewania i nie spełnia definicji pompy ciepła lub nie jest w nią wyposażona – nie podlega odliczeniu.

W razie niewiedzy, czy system klimatyzacyjny jest pompą ciepła (lub czy jest ona wbudowana) można zasięgnąć porady u sprzedawcy, producenta, czy dystrybutora.

Przykładowe interpretacje indywidualne, które przyznają prawo do odliczenia klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej:

  • z dn. 22.06.2021, o sygn.0113-KDIPT2-2.4011.77.2021.3.KK.“W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć zakup i montaż urządzenia klimatyzacyjnego z funkcją grzania (pompy ciepła), które jest wykorzystywane do ogrzewania budynku mieszkalnego (…)”,
  • z dn. 4.03.2022, o sygn.0113-KDIPT2-2.4011.1198.2021.2.MK “(…) prawo do ulgi termomodernizacyjnej będzie przysługiwać, jeżeli podatnik w ramach realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (…) poniósł wydatki na zakup i montaż klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła oraz wykaże związek poniesionego wydatku z ww. przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.(…)”,
  • z dn. 07.04.2022, o sygn. 0110-KDIP3-2.4011.218.2022.2.AC“(…) W katalogu wydatków podlegających odliczeniu w załączniku do rozporządzenia (…) znajdują się m. in. w części 1 punkcie 11 pompa ciepła wraz z osprzętem. Natomiast w części 2 w punkcie 10 montaż pompy ciepła. Zatem poniesiony przez Pana wydatek na klimatyzację z pompą ciepła mieści się w katalogu wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. (…)”.

Przykładowe Interpretacje, które zakwestionowały odliczenie klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej:

  • z dn. 21.05.2021, sygn.0113-KDIPT2-2.4011.227.2021.2.AKU – .“(…) W analizowanej sprawie Wnioskodawca zakupił i zamontował urządzenie pod nazwą klimatyzator z funkcją grzania, jednakże nie wskazał jednoznacznie, że to urządzenie jest pompą ciepła lub jest wyposażone w pompę ciepła. W konsekwencji, poniesione wydatki na zakup i montaż ww. urządzenia nie mogą zostać uznane za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej (…), ponieważ w katalogu wydatków podlegających odliczeniu znajdującym się w załączniku do rozporządzenia (…) w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów(…) związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych klimatyzator z funkcją grzania nie został wymieniony.(…)”.
  • 12.05.2021, sygn.0115-KDIT2.4011.825.2020.2.ŁS“(…) skoro jak wskazuje Wnioskodawczyni system klimatyzacji z funkcją grzania nie jest wyposażony w pompę ciepła powietrze-powietrze to poniesione wydatki na zakup i montaż ww. urządzenia nie mogą zostać uznane za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej(…).

Została również wydana interpretacja indywidualna z 15 czerwca 2020 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.226.2020.2.JK2, która w późniejszym czasie została zmieniona. W interpretacji tej przedsiębiorca zadał pytanie “Czy wydatki za zakup i montaż urządzeń klimatyzacyjnych z możliwością ogrzewania, będzie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej i dokonać odliczenia tego wydatku od podstawy opodatkowania?”

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe i określił, że może on rozliczyć wydatki poniesione na zakup i montaż urządzeń klimatyzacyjnych z możliwością ogrzewania.

Jednak 21 czerwca 2023 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił tę interpretację (Sygnatura DOP3.8222.99.2023.HTCE) z uzasadnieniem “Odliczeniu mogą podlegać wyłącznie wydatki, które zostały uwzględnione w powołanym rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych i zostały poniesione w związku z realizacją konkretnego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Katalog tych wydatków nie uwzględnia jednak wydatków na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania. W związku z powyższym, nie ma Pan możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych w 2019 r. na zakup i montaż klimatyzatora z funkcją grzania. Wobec tego, Pana stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.”

Należy zważyć, że widać niejednomyślne stanowiska w interpretacjach, to jednak są to interpretacje indywidualne wydane dla konkretnych spraw i określonych stanów faktycznych. Aby mieć pewność, czy możemy dane wydatki odliczyć od dochodu, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, należy dogłębnie przeanalizować swój przypadek oraz warto wystąpić o udzielenie interpretacji dla siebie.

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

8 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

8 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

9 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

11 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu