Nowa ulga termomodernizacyjna 2019

W deklaracji podatkowej za 2019 rok dostępne będzie nowe odliczenie – tzw. ulga termomodernizacyjna, związana z wydatkami na ocieplenie domów jednorodzinnych oraz wymianą starych kotłów grzewczych. W ten sposób podatnicy będą mogli zyskać nawet 53 tys. zł przez okres 3 lat.

Ulga termomodernizacyjna 2019 – dla kogo?

Z ulgi termomodernizacyjnej będą mogli skorzystać podatnicy ustalający podstawę opodatkowania:

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ

Zasady stosowania ulgi termomodernizacyjnej

Ulga termomodernizacyjna obejmie odliczenie wydatków poniesionych w danym roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Dokładny wykaz materiałów i usług, które podlegają pod ulgę znajdziemy w Wykazie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (poz. 2489). Podstawą do odliczenia będą natomiast zgromadzone faktury wystawione przez czynnych podatników VAT, stanowiące dowód poniesienia takich wydatków.

Ważne!

Faktury wystawione przez podatników korzystających ze zwolnienia nie będą podlegały odliczeniu w ramach ulgi.

▲ wróć na początek

Ograniczenia w uldze termomodernizacyjnej

Podatnicy będą ograniczeni limitem czasowym na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Musi ono zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Co więcej, ograniczona będzie również kwota dopuszczalnego odliczenia, która wynosi maksymalnie 53 tys. zł (wraz z VAT, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o VAT) i dotyczy wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem.

W tym miejscu warto podkreślić także, że jeżeli kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, to będzie on mógł odliczać ją w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna – infografika

Obowiązkowa korekta odliczenia

Może zdarzyć się sytuacja, gdy podatnik będzie zobowiązany doliczyć do dochodu/przychodu kwoty uprzednio odliczone w związku z ulgą termomodernizacyjną. Stanie się tak, gdy podatnik

  • otrzyma zwrot wcześniej odliczonych wydatków,
  • nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek.

W takim wypadku doliczenia należy dokonać odpowiednio w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik otrzyma zwrot odliczonych wydatków, albo w którym upłynie termin realizacji przedsięwzięcia.

▲ wróć na początek

Ulga termomodernizacyjna a wydatki poniesione przed 2019 rokiem

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możliwe będzie odliczenie wydatków związanych z takim przedsięwzięciem, którego realizację rozpoczęto również przed 1 stycznia 2019 roku, a które zostało ukończone po 31 grudnia 2018 roku, jednak nie później niż do dnia, w którym upływa okres 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono taki wydatek. W takim przypadku odliczeniu będą podlegały wydatki poniesione na to przedsięwzięcie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia, w którym upłynie okres 3 lat, liczone we wskazany wcześniej sposób.

Poznaj ulgi i odliczenia oraz zmiany w rozliczeniu za 2019 rok.

Ulga termomodernizacyjna- najważniejsze pytania

🔸 Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej za 2019 rok?

Będą to podatnicy, którzy ustalają podstawę opodatkowania według: skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

🔸 Co obejmie ulga termomodernizacyjna?

Obejmie ona odliczenie wydatków na materiały budowlane oraz urządzenia i usługi związane z termomodernizacją. Muszę one być poniesione w danym roku podatkowym jak również dotyczyć budynku mieszkalnego (jednorodzinnego), którego właścicielem lub współwłaścicielem jest podatnik.

🔸 Czy ulga termomodernizacyjna posiada jakieś ograniczenia?

Tak. Jest to między innymi ograniczenie czasowe. Realizacja przedsięwzięcia termomodernizacyjnego musi zostać zakończona w ciągu kolejnych 3 lat licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kolejnym ograniczeniem będzie maksymalna kwota odliczenia – 53 tys. zł. Jeżeli kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, to będzie on mógł odliczać ją w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań