Powrót

Zwolnienie z PIT w najmie – zmiany od 23.07.2021 r.

zwolnienie z pit w najmie

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, co się zmieniło w przepisach na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Najem mieszkań i budynków mieszkalnych nie należy do rzadkości. Można wręcz stwierdzić, że dla niektórych osób stanowi dodatkowe lub jedyne źródło dochodów. W związku z powyższym informacje związane z tym tematem będą pomocne nie tylko dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. W dzisiejszej publikacji zwrócimy uwagę na zmianę przepisów w ustawie o PIT.

Opodatkowanie najmu

Najem, jak większość źródeł przychodów/dochodów, jest opodatkowany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Do tej pory nie obowiązywało żadne zwolnienie podmiotowe od zapłaty tego podatku. To się jednak zmieniło poprzez zmianę przepisów ustawy o PIT.

Zwolnienie w PIT w najmie – zmiana przepisów od 23 lipca 2021 r.

Ustawa zmieniająca ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła w artykule 21 ust. 1 dotyczącym zwolnień podmiotowych w PIT pkt 131a, w którym jest mowa o zwolnieniu od podatku przychodów z dzierżawy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych społecznym agencjom najmu (SAN). Pamiętajmy, że przepis odnosi się tylko do sytuacji dzierżawy podmiotom SAN. Działalność SAN może prowadzić spółka gminna, stowarzyszenie, fundacja lub spółdzielnia socjalna. SAN dzierżawi mieszkania od ich właścicieli, ale kryteria takiego najmu określa gmina.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość