Blog ifirma.pl

6 bibliotek muzyki stockowej do zarabiania pieniędzy

|
W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, czym jest muzyka stockowa. Dzisiaj przyjrzymy się jak działają dostępne biblioteki muzyki stockowej, które pozwalają twórcom sprzedawać swoje utwory.

Biblioteki muzyki stockowej - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Możemy wyróżnić kilka rodzajów bibliotek, dlatego ze względu na ten podział, podamy przykładowe platformy, popularne w danej kategorii.

Stock music libraries

Muzyka stockowa dostępna w tego typu bibliotekach oferowana jest klientom na podstawie umowy licencyjnej. Poniżej przedstawiliśmy przykłady popularnych platform tego typu.

APM Music

To amerykańska biblioteka muzyki stockowej, zapewniająca wysokiej jakości utwory. Klienci decydujący się na pobranie muzyki w celu użycia jej w produkcji (lub w inny sposób), muszą działać na podstawie istniejącej umowy licencyjnej lub umowy z APM oraz opłacenie jej według aktualnego cennika.

Twórca, który chciałby sprzedawać swoje utwory w APM Music, musi złożyć odpowiedni wniosek, zawierający maksymalnie 3 najlepsze swoje utwory. Dodatkowo wymagane jest podanie swojej strony internetowej, profili w mediach społecznościowych oraz informacji, gdzie można kupić muzykę zgłaszanego artysty.

JinglePunks

Tak jak poprzednia platforma, JinglePunks podkreśla, że korzystanie z utworów muzycznych dostępnych w bibliotece odbywa się na podstawie umowy licencyjnej. Twórcom oferowana jest umowa na wyłączność na okres 1 roku z automatycznym odnawianiem (chyba że w umowie określono inaczej). Platforma dzieli się zyskami z autorem 50/50.

Jak zostać kompozytorem w JinglePunks? Należy uzupełnić i przesłać dostępny na stronie formularz oraz udostępnić linki do swoich utworów. Najlepiej jeśli prowadzą one do osobistej strony twórcy, ale akceptowane są również linki do Bandcamp i Soundcloud. Nie są sprawdzane natomiast łącza do Dropbox, Google Drive i Box.

Biblioteki bez tantiem

Muzyka stockowa bez tantiem jest oferowana klientom w zamian za uiszczenie jednorazowej opłaty synchronizacyjnej. Przykładowymi bibliotekami są:

AudioJungle

AudioJungle jest własnością Envato, o którym wspominaliśmy przy okazji omawiania 6 najlepszych rynków online do sprzedaży szablonów online. Dzięki indywidualnym licencjom, klienci mogą korzystać z konkretnej piosenki. Cena jest zależna od liczby jej odtworzeń lub pobrań.

Obecnie AudioJungle jest zamknięte na nowych autorów, jednak firma zachęca do rejestracji, dzięki czemu będą się mogli skontaktować z kandydatem, gdy ruszy nowy nabór.

PremiumBeat

PremiumBeat, należące do spółki Shutterstock dostarcza klientom wysokiej jakości utwory oraz efekty dźwiękowe. Biblioteka bez tantiem oferuje dostęp do bogatej biblioteki, gdzie użytkownik może znaleźć nagrania powstałe w różnych gatunkach i stylach. Licencje online są honorowane na całym świecie, a ich ważność jest bezterminowa.

Na stronie internetowej platformy dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla nowych wykonawców. Zanim jednak użytkownik go uzupełni, firma zwraca uwagę na to, aby muzyka kandydata była w 100% oryginalna, dostępna na wyłączność oraz wolna od praw osób trzecich. Analiza formularza może potrwać do 4 tygodni. Jeśli zgłoszenie zostało zaakceptowane, pracownik kontaktuje się z kandydatem i ustala warunki współpracy. Niestety w przeciwnym przypadku, nie jest możliwe uzyskanie informacji, jaki był powód odrzucenia zgłoszenia.

Pond5

Pond5 to kolejny rynek online oferujący muzykę stockową bez opłat licencyjnych. Do wyboru są dwie opcje: pakiety kredytów (Credit Pack lub członkostwo (Pond5 Subscriptions). W drugim rozwiązaniu możemy zdecydować się na subskrypcję: muzyki (Music), muzyki i efektów dźwiękowych (Music & SFX), materiałów filmowych Plus (Footage Plus), niestandardową (custom).

Artyści, którzy chcą sprzedawać swoją muzykę (i efekty dźwiękowe) w serwisie Pond5, otrzymają 35% udziału w tantiem. Dostępna jest również usługa Pond5 Publishing – z jej warunkami można zapoznać się pod tym linkiem. Sposobem na dodatkowy zarobek są linki polecające. Klient otrzyma 20% rabatu, natomiast twórca otrzymuje 20% z jego pierwszych zakupów.

Artlist

Artlist to serwis dla osób, które poszukują wysokiej jakości utworów. Użytkownicy mogą skorzystać z dwóch licencji: Artlist’s Unlimited License oraz Artlist’s Personal License, których warunki korzystania i różnice omówiono dokładniej pod tym linkiem.

Jak zostać artystą w Artlist? Przed aplikacją należy upewnić się, że twórca posiada 100% praw do oferowanej muzyki. Sama aplikacja jest możliwa poprzez stronę internetową, gdzie należy uzupełnić formularz. Oprócz podstawowych danych kontaktowych należy przesłać linki do portfolio oraz opisać siebie jako artystę: swój styl, gatunek muzyczny, czy pseudonim sceniczny.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele platform do sprzedaży muzyki stockowej. Zanim jednak zdecydujemy się na jedną z nich, warto zapoznać się regulaminami i porównać warunki, jakie należy spełnić, aby dołączyć do grona artystów i aby sprzedawać utwory na danej platformie.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie