Blog ifirma.pl

GTU_03 które oleje opałowe i smary znajdują się w tej grupie?

|
|
2 minut czytania
Od 1 października 2020 r. w części ewidencyjnej JPK pojawiły się nowe oznaczenia kodami GTU. Bardzo dużą grupę towarów stanowią te, które są objęte podatkiem akcyzowym, a więc paliwa, alkohole, papierosy, a w tym tekście opiszemy oleje i smary z kategorii GTU 03.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Oznaczanie pewnej grupy towarów i usług w nowym JPK jest dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców i księgowych. Sam fakt zapoznania się z rozporządzeniem w sprawie stosowania nowych oznaczeń w ewidencjach VAT nie daje jeszcze pełnego obrazu, jakie towary i usługi powinny być oznaczone nowymi symbolami GTU. Rozpoczęliśmy cykl publikacji, w których szczegółowo opisujemy obowiązkowe oznaczenia, a to kolejna z nich – na temat GTU 03.

Oleje opałowe i smary z kodem GTU 03 w ewidencji VAT

Zgodnie z przepisami od 1 października 2020 r. w części ewidencyjnej nowego pliku JPK pojawiły się nowe oznaczenia kodami GTU. Bardzo dużą grupę towarów stanowią te, które są objęte podatkiem akcyzowym, a więc paliwa, alkohole, papierosy, a dzisiaj opiszemy oleje i smary.

 
Towar
Opis
Olej opałowy
W rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym
Oleje smarowe
CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła)
Smary plastyczne
CN 2710 19 99
Oleje smarowe
CN 2710 20 90
Preparaty smarowe
CN 3403 z wyłączeniem smarów plastycznych
 

Opis do danego kodu CN można znaleźć na stronie internetowej GUS.

Nowe oznaczenia w JPK wymagają dużego zaangażowania przy ustalaniu kategorii towarów, jakie powinny się znaleźć w danym oznaczeniu GTU. Niezbędne jest bazowanie na różnych ustawach podatkowych, do których stosowane są odwołania. Również w przypadku oznaczenia GTU 03 mamy odniesienie do ustawy o podatku akcyzowym.

Przeczytaj również: GTU_01 alkohole – czy wszystkie?
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Ifirma

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie