Blog ifirma.pl

Jak przyspieszyć stronę na WordPressie?

|
|
3 minut czytania
Zobacz, jak przyspieszyć stronę Wordpress, by uzyskiwała lepsze wyniki SEO i była bardziej przyjazna dla Twoich odwiedzających.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

WordPress to bez wątpienia najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie – miliony osób doceniło jego prostą obsługę i niezliczoną liczbę dostępnych wtyczek, wykorzystując go do utworzenia swojej strony internetowej czy bloga. Niestety, nie każdy projekt wykorzystujący WordPress osiąga zadowalającą szybkość działania. Co odpowiada za taki stan rzeczy? Jak przyspieszyć stronę WordPress?

Jak przyspieszyć stronę WordPress – krok po kroku

Najważniejsze jest ustalenie, dlaczego tak właściwie oparta na WordPress strona wolno się wczytuje. Już na samym początku warto przeprowadzić dokładną analizę czasu jej ładowania i czynników mających na niego wpływ – w tym celu można wykorzystać darmowe narzędzia, jak np. PageSpeed Insights (od Google), GTmetrix, czy Pingdom Test Tool. Po otrzymaniu raportu można przystąpić do precyzyjnego rozwiązywania problemów z wydajnością.

Najczęściej spotykane przyczyny wolnego ładowania stron na WordPress:

 • Wolny serwer – tu głównym winowajcą jest dostawca hostingu lub wybrana opcja. Najtańszy hosting, szczególnie współdzielony, nie zapewni wystarczającej wydajności, by obsłużyć spory ruch na stronie.
 • Za dużo wtyczek – o wtyczkach powiemy sobie nieco więcej poniżej. Są one użytecznym dodatkiem, rozszerzającym funkcjonalność strony, jednak instalując ich zbyt wiele, osiąga się efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast działać lepiej, zaczyna być coraz mniej responsywna i coraz bardziej ociężała. To, jaki wpływ mają wtyczki na wczytywanie danej strony, można zbadać np. wykorzystując P3 (Plugin Performance Profiler), który szczegółowo wykaże jaki wpływ na ładowanie strony ma każda ze wtyczek.
 • Niezoptymalizowane zdjęcia – fotografie i elementy graficzne o tych samych rozmiarach mogą znacznie się od siebie różnić ilością zajmowanego miejsca, co przekłada się na czas potrzebny na ich przesłanie od serwera do komputera odbiorcy. Zdjęcia zapisane w mniej wydajnych formatach mają istotny wpływ na szybkość wczytywania stron.
 • Włączone awatary Gravatar – ta funkcjonalność pozwala na wyświetlanie u dołu strony avatarów użytkowników komentujących wpis. Sęk w tym, że za każdym razem awatar musi zostać pobrany z innego serwera, co wydatnie wydłuża czas wczytywania stron.
 • Nieaktualna wersja WordPressa, wtyczek i nagromadzone przez lata dane w systemie – aktualizowanie CMS’a i dodatków do najnowszej wersji pozwoli na wykorzystanie wszystkich usprawnień i nowinek technicznych, a czyszczenie zapisanych kopii zapasowych stron, szkiców, wpisów czy komentarzy pozwoli na usprawnienie jego działania.
 • Jakie wtyczki warto wykorzystywać?

  Wtyczki istotnie potrafią rozbudować funkcjonalność działającej w oparciu o WordPress witryny. Jednak trzeba je wybierać bardzo starannie, ponieważ ich nadmiar prowadzi do wyraźnych spadków wydajności.

  Jakie zatem wtyczki wybrać?

 • Wtyczki pamięci podręcznej – dzięki nim możesz nawet kilkukrotnie przyspieszyć czas wczytywania strony. Buforowanie zmniejsza obciążenie serwera i poprawia wyniki Google SERP. WP rocket, WP Super Cache czy W3 Total Cache to najchętniej wybierane rozwiązania. WP rocket pozwala również na stopniowe ładowanie obrazu, a także na regularne czyszczenie niepotrzebnych danych, co ma również wpływ na szybkość wczytywania strony.
 • Wtyczki do zdjęć – osoby zamieszczające znaczne ilości multimediów na stronie z pewnością docenią wtyczkę Envira Gallery, która pozwala na zoptymalizowanie i przyspieszenie wczytywania zdjęć. Wtyczka WP Smush pozwoli z kolei na hurtową optymalizację zdjęć – tak, by zajmowały mniej miejsca i szybciej się wczytywały.
 • Wtyczki SEO – w optymalizacji strony pod wyszukiwarkę Google pomoże wtyczka Yoast SEO, dzięki której można na wielu płaszczyznach sprawdzić zawartość pod kątem pozycjonowania. Wspomniany już wcześniej plugin P3 pokaże z kolei, który element witryny wymaga dalszej optymalizacji i co ma największy wpływ na czas jej wczytywania.
 • Jak przyspieszyć stronę WordPress – podsumowanie

  Pamięć cache, rozsądna ilość pluginów, zoptymalizowane multimedia, zainstalowane aktualizacje i dobry serwer – to najważniejsze elementy, którymi można wpłynąć na szybkość wczytywania witryny opartej na CMS WordPress. Wbrew pozorom optymalizacja nie musi być trudna, a może przynieść naprawdę zadowalające rezultaty.

  Autor ifirma.pl

  Zespół IFIRMA

  Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

  Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

  W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

  Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

  Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

  Już za 149 zł

  miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
  Zleć księgowość
  Myślisz o zmianie księgowego?

  Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

   Dodaj komentarz

   Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

   Biuro rachunkowe - ifirma.pl

   Mobilnie. Wszędzie

   Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

   Mobilnie