Handel elektroniczny ma się dobrze i chyba nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość należy do handlu online. Pojawia się wiele nowych rozwiązań dedykowanych zarówno sprzedawcom, jak i kupującym. Sprzedaż przez Internet może odbywać się bez ograniczeń terytorialnych, nic też dziwnego, że powstają nowe przepisy ograniczające dotychczas obowiązujące zasady. Mówimy tutaj przede wszystkim o rozliczaniu podatku VAT od wielu transakcji handlowych, o tym będzie nasza dzisiejsza publikacja.
Co to jest pakiet VAT e-commerce?
Polskę, jak wszystkie kraje unijne, obowiązują zasady, że zalecenia zawarte w Rozporządzeniach i Dyrektywach Unii Europejskiej muszą się znaleźć w przepisach krajowych w odpowiednich terminach.
Wprowadzane zmiany, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku, dotyczą pakietu nowych przepisów w ustawie o podatku VAT i również wynikają z wytycznych organów UE.
Szczegóły omówimy poniżej.
Jakie rozwiązania znajdą się w pakiecie e-commerce?
W projekcie ustawy zmieniającej ustawę o VAT pojawiają się nowe pojęcia i definicje. Oto główne obszary zmian:
- Nowa definicja wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość(WSTO) i sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich (SOTI).
Rozszerzenie małego punktu obsługi kompleksowej (MOSS), która obecnie jest stosowana dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych i świadczonych drogą elektroniczną. Po zmianie procedura MOSS ma obejmować również:
- wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość,
- niektóre usługi świadczone na rzecz konsumentów, dla których miejscem świadczenia jest kraj konsumenta,
- niektóre dostawy towarów dokonywane przez platformy handlowe.
Po zmianie nie będzie to już MOSS (Mini One Stop Shop) tylko OSS (One Stop Shop).
- Sprzedaż towarów importowanych z państw trzecich o wartości przesyłki nieprzekraczającej 150 euro w procedurze IOSS (Import One Stop Shop). Zwolnienie z podatku VAT od importu będzie możliwe pod warunkiem, że podatek zostanie rozliczony w IOSS. Innym warunkiem zwolnienia będzie dokonanie zgłoszenia celnego np. przez firmę kurierską lub operatora pocztowego.
- Nie będzie już obowiązywało zwolnienie od podatku VAT importowego dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Brak takiego zwolnienia będzie obejmował całą UE.
- Platformy handlowe objęte zostaną obowiązkiem poboru podatku VAT od transakcji dokonywanych przez konsumentów za ich pośrednictwem. Ta nowa forma rozliczania transakcji będzie dokonywana w procedurze IOSS.
Dodatkowe informacje
Przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali tego typu transakcji powinni przeczytać kolejne artykuły. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajduje się w dedykowanych publikacjach:
- Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO);
- Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI);
- Rozliczanie w procedurze IOSS.
Wprowadzenie pakietu VAT e-commerce spowoduje objęcie podatkiem VAT wszystkich towarów importowanych z krajów trzecich, bez względu na kwotę. Są to bardzo rewolucyjne zmiany, jeżeli chodzi o rozliczanie podatku VAT importowego. Z tego też powodu będziemy na pewno powracać do opisywania tego tematu.