Blog ifirma.pl

Programy wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024

|
|
3 minut czytania
Jesteś zainteresowany, jakiego rodzaju wsparcia możesz oczekiwać w prowadzonej działalności z tytułu rosnących cen energii? Przeczytaj artykuł, w którym odniesiemy się do nowych rozwiązań ustawowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wszyscy odczuwamy w swoich portfelach wpływ galopujących cen energii, kryzys energetyczny zatacza coraz szersze kręgi. Nic więc dziwnego, że większość małych i średnich przedsiębiorców z obawą patrzy w przyszłość. Żeby nieco złagodzić skutki tych gospodarczych turbulencji wprowadzono ustawę z programami wsparcia w związku z sytuacją na rynku energii i to będzie tematem naszej dzisiejszej publikacji.

Założenia do ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, Rada Ministrów podjęła decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców na lata 2022 – 2024. Ceny na Towarowej Giełdzie Energii w sierpniu 2022 r. były wyższe o 420% w przypadku gazu i o 263% energii elektrycznej w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Spowodowało to bardzo trudną sytuację ekonomiczną wielu firm, w szczególności produkcyjnych, które znalazły się na rozdrożu. Upadłość takich przedsiębiorstw mogłaby pociągnąć za sobą masowe zwolnienia pracowników i wiele innych, często trudnych do przewidzenia konsekwencji. Na udzielenie tego typu pomocy publicznej państwo członkowskie otrzymały zgodę Unii Europejskiej. Poniżej opiszemy najważniejsze rozwiązania wprowadzone ustawą z dnia 22 września 2022 r., która znalazła się w Dzienniku Ustaw 12 października 2022 r.

Program wsparcia dla przedsiębiorców na lata 2022-2024 w związku z sytuacją na rynku energii

Wsparcie udzielone przedsiębiorcom będzie miało charakter pomocy publicznej. Program rządowy udzielania przedsiębiorcom pomocy będzie nadzorowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Rada Ministrów wyznaczy operatora programu rządowego, do którego będą składane wnioski na formularzu opracowanym przez operatora. Informacje o możliwości składania wniosków mają zostać opublikowane na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki i równolegle na stronie operatora programu. Znajdą się tam następujące informacje:

 1. Wskazanie przedsiębiorców uprawnionych do ubiegania się o pomoc.
 2. Kryteria, okres przyznania pomocy.
 3. Sposób obliczenia wysokości pomocy.
 4. Maksymalna kwota pomocy.
 5. Termin i sposób składania wniosków.
 6. Wzór wniosku.

Wsparcie jest skierowane przede wszystkim do przedsiębiorstw, których prowadzenie działalności gospodarczej jest obecnie zagrożone. Pomoc publiczna obejmuje pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia firmy w związku z drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Jak można przeczytać na stronach rządowych wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny za energię elektryczną do rozliczeń ze sprzedawcami energii. Ma on być nie wyższy niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych i 785 zł za MWh dla pozostałych, a więc znajdą się w tej grupie m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Na chwilę obecną nie ma jeszcze konkretnych informacji, w jaki sposób będzie przebiegał cały proces składania wniosków. Tak naprawdę nie wiadomo, które przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na to wsparcie. W doniesieniach medialnych strona rządząca zapewnia o maksymalnych cenach energii elektrycznej i gazu, ale tylko do końca 2023 r., pomimo że ustawa obejmuje również 2024 r. Nowe regulacje dopiero zaczęły obowiązywać, a więc nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na kolejne, bardziej szczegółowe informacje o zasadach składania wniosków i warunkach, jakie muszą zostać spełnione przez przedsiębiorców, żeby otrzymać wsparcie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie