Blog ifirma.pl

Algorytmy i systemy sztucznej inteligencji wkrótce uregulowane? Projekt ustawy wciąż w Sejmie

|
|
3 minut czytania
Upłynęło już wiele miesięcy od 15 września 2022 roku – dnia, w którym wpłynął do Sejmu komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych (druk nr 2642). Wiele pytań dotyczących sztucznej inteligencji w pracy stawiają nie tylko osoby z branży kreatywnej, ale też pracownicy innych sektorów. Przyglądamy się projektowi ustawy, która mogłaby zabezpieczać pracowników przed nieznanymi jeszcze skutkami wprowadzania AI do firm w Polsce.

Algorytmy i systemy sztucznej inteligencji - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Cel nowelizacji ustawy o związkach zawodowych

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych proponuje się dodanie regulacji, na podstawie której pracodawca będzie obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że Celem proponowanej nowelizacji jest adaptacja ustawy do zmieniających się realiów technologicznych. Projektowana regulacja daje organizacjom związkowym możliwość sprawdzenia, jakie normy faktycznie obowiązują w zakładzie pracy. Panuje powszechna zgoda, że dostęp do tych informacji jest podstawowym prawem pracowniczym. Ustawodawca nie przewidział jednak nowych form, w jakich mogą one funkcjonować – korekta tego stanu rzeczy jest celem niniejszej nowelizacji.

Projektowane rozwiązania

Aktualnie brzmiący przepis art. 28 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych stanowi, że pracodawca jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących:

 1. warunków pracy i zasad wynagradzania;
 2. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy związanych z zatrudnieniem oraz przewidywanych w tym zakresie zmian;
 3. stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia;
 4. działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.

Z kolei nowelizacja obejmuje zmianę ww. przepisu art. 28 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych poprzez dodanie punktu 5. o następującej treści „parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie”.

Tym samym proponuje się rozbudowanie katalogu przypadków, w których pracodawca jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej.

Omawiany projekt został pozytywnie zaopiniowany decyzją Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nr 127/22. W decyzji tej wskazano, że:

 • szeroko rozumiana cyfryzacja stosunków pracy nie pozostaje bez wpływu na warunki pracy;
 • stawia to związki zawodowe przed nowymi wyzwaniami związanymi z ochroną pracowników pracujących z wykorzystaniem najnowszych technologii lub których praca jest zorganizowana lub oceniana za pomocą tychże;
 • stąd dostęp do informacji dotyczących zasad, na jakich skonstruowane są algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji wykorzystywane w pracy (…);
 • poszerzenie katalogu informacji, o których pracodawca jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej (…) pozwoli zakładowym organizacjom związkowym na skontrolowanie pod kątem zgodności z prawem stosowanych zasad, co przyczyni się do wzmocnienia ochrony pracowników i poszerzenia przestrzegania prawa pracy.

Podsumowanie

W dniu 28 września 2022 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych został skierowany do I czytania do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na dzień pisania tego artykułu, nie podjęto jeszcze konkretnych kroków dotyczących projektu. Z przebiegiem procesu legislacyjnego zapoznasz się tutaj.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie