Powrót

Artykuły spożywcze podczas podróży służbowej – czy wydatki na nie stanowią koszt pracowniczy?

artykuły spożywcze podczas podróży służbowej

Zastanawiasz się, czy wydatki na artykuły spożywcze podczas podróży służbowej można potraktować jako koszty pracownicze? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Podróże służbowe są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Taka podróż, bez względu na to, czy dotyczy pracownika, czy przedsiębiorcy wiąże się z ponoszeniem określonych wydatków. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy wydatki na artykuły spożywcze podczas podróży służbowej mogą stanowić koszt podatkowy.

Katalog wydatków w podróży służbowej

Jeżeli chodzi o katalog wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to znajduje się on w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W przepisie zostały szczegółowo wymienione kategorie wydatków poniesionych przez pracowników w podróży służbowej, które mogą zostać rozliczone w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy. W tej grupie znajdują się m.in. diety, które mają rekompensować koszty wyżywienia w podróży służbowej. Rodzi się pytanie, czy inne wydatki na artykuły spożywcze poniesione w podróży służbowej przez pracownika przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych.

Wydatki na artykuły spożywcze podczas podróży służbowej – czy mogą stanowić koszt podatkowy?

Wątpliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy dotyczą zakupu artykułów spożywczych dla pracowników w czasie podróży służbowej. Może to wynikać z faktu, że pracownik otrzymuje przecież dietę na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. Jednak na tego typu wydatek należy spojrzeć z nieco innej perspektywy. Mianowicie można podejść do tej kwestii i spojrzeć na taki wydatek, że ma on związek z ponoszonymi szeroko rozumianymi kosztami pracowniczymi. W takim przypadku pozostają jeszcze do ustalenia następujące kwestie:

  • ocena wydatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów, muszą mieć związek z prowadzoną działalnością,
  • wydatek nie może się znajdować w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów,
  • wydatek musi być w sposób prawidłowy udokumentowany.

Katalog kosztów pracowniczych jest katalogiem otwartym. Znajdą się w nim zarówno wynagrodzenia, nagrody, koszty podróży służbowej, zakwaterowania i szereg innych. Dlatego wydaje się, że zakup artykułów spożywczych dla pracowników podczas podróży służbowej jak najbardziej spełnia kryteria kosztu uzyskania przychodów i może zostać ujęty w PKPiR przez przedsiębiorcę.

Potwierdza to również wydana interpretacja podatkowa z dnia 10 marca 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.561.2021.4.EJ, w której z takim właśnie pytaniem zwrócił się Wnioskodawca. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że wydatki na artykuły spożywcze poniesione na rzecz pracowników podczas podróży służbowej mogą stanowić dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość