Z kasy wirtualnej nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, przynajmniej na razie. Taką kasę mogą zakupić jedynie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie czynności wymienionych w przepisach wykonawczych. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób należy dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku.
Dlaczego potrzebna jest fiskalizacja?
Przed rozpoczęciem użytkowania kasy fiskalnej należy dokonać między innymi fiskalizacji kasy. Zgodnie z definicją zapisaną w Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania pod pojęciem fiskalizacji należy rozumieć:
Fiskalizacja zapewnia prawidłową rejestrację dokonywanych transakcji sprzedaży i wystawianie paragonów. W pamięci kasy fiskalnej zostaną zapisane dane identyfikacyjne przedsiębiorcy i inne niezbędne informacje do prawidłowego funkcjonowania kasy.
Jak dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku
Rozpoczynając proces fiskalizacji kasy wirtualnej należy zapewnić połączenie internetowe z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Łącze musi umożliwiać przesłanie poleceń z CRK do kasy wirtualnej w czasie procesu fiskalizacji.
- Fiskalizacji dokonuje się wyłącznie w trybie obsługi kasy, gdy baza danych kasy nie zawiera żadnych informacji, z wyjątkiem numeru unikatowego.
- Proces fiskalizacji obejmuje czynności wymienione w Rozporządzeniu dotyczącym kas wirtualnych, na które się składają:
- przesłanie certyfikatu danej kasy,
- zgłoszenie żądania fiskalizacji,
- przesłanie sumy kontrolnej programu pracy kasy oraz nazwy i numeru wersji programu pracy kasy,
- pobranie przez kasę numeru ewidencyjnego,
- zerowanie wszystkich liczników kasy,
- zapis numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika oraz numeru ewidencyjnego w bazie danych kasy, którego użytkownik nie może zmienić w trakcie używania kasy,
- zapis kategorii kasy w bazie danych kasy, jeżeli program pracy kasy umożliwia w kasie łączenie różnych kategorii kas,
- wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji i przesłanie go do Centralnego Repozytorium Kas,
- pobranie i zapis w bazie danych kasy harmonogramu przesyłania danych,
- uruchomienie trybu fiskalnego kasy.
Kasa w postaci oprogramowania jest połączona z jednym urządzeniem, na którym dokonano fiskalizacji. Nie jest możliwe uruchomienie kasy wirtualnej na innym urządzeniu po przeprowadzeniu fiskalizacji.