Blog ifirma.pl

Biała lista podatników czy płatność kartą powoduje sankcje?

|
|
2 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą i dokonujesz płatności kartą? Sprawdź czy nie narażasz się na sankcje.

Płatności kartą a biała lista - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Karty płatnicze stały się bardzo popularnym instrumentem płatniczym i coraz częściej i chętniej po nie sięgamy nie tylko prywatnie, ale również w działalności gospodarczej. Istnieje kilka rodzajów kart płatniczych: kredytowe, debetowe, obciążeniowe. Najczęściej posiadanie karty płatniczej wiąże się z posiadaniem rachunku bankowego. Zmiana przepisów ustawy o VAT w zakresie dokonywania płatności na rachunki znajdujące się na białej liście rodzi wiele pytań, między innymi o karty płatnicze.

Biała lista podatników

Często nazywana jest również Wykazem podatników obowiązuje od 1 września 2019 roku. Znajdziemy na nim podstawowe dane o przedsiębiorcy, wśród których również informację na temat numeru rachunku firmowego. Zmiana przepisów w podatku PIT od 1 stycznia 2020 roku w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł, które zostaną dokonane na konto bankowe spoza Wykazu zrodziło wiele pytań.

jak działa biała lista VAT?

Płatność kartą a biała lista

Jednym z takich pytań jest czy regulowanie płatności kartami płatniczymi będzie traktowana jako “płatność dokonana przelewem”?

W żadnym przepisie nie znajdziemy wprost odniesienia do płatności karta płatniczą. Dopiero w wyjaśnieniach Ministra Finansów z 20 grudnia 2019 roku pojawia się objaśnienie w jaki sposób traktować takie płatności.

Ustawa o usługach płatniczych traktuje karty płatnicze jako “zlecenie płatnicze” czyli polecenie wykonania transakcji płatniczej. W ocenie Ministerstwa skoro nie jest to przelew dokonanie płatności kartą nie mieści się w zakresie regulacji prawnych w tym zakresie. Dlatego zapłata kartą płatniczą na rachunek spoza Wykazu nie będzie dla przedsiębiorcy wiązało się z poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych.

Przedsiębiorca nie ma obowiązku weryfikować, na jaki rachunek będą przekazywane jego środki i czy rachunek ten znajduje się na białej liście, jeżeli płatność będzie dokonywana kartą płatniczą.W takiej sytuacji przedsiębiorca nie poniesie ustawowych sankcji.

Zapłata na rachunek spoza białej listy – wyksięgowanie w PKPiR – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie