Biała lista podatników czy płatność kartą powoduje sankcje?

Karty płatnicze stały się bardzo popularnym instrumentem płatniczym i coraz częściej i chętniej po nie sięgamy nie tylko prywatnie, ale również w działalności gospodarczej. Istnieje kilka rodzajów kart płatniczych: kredytowe, debetowe, obciążeniowe. Najczęściej posiadanie karty płatniczej wiąże się z posiadaniem rachunku bankowego. Zmiana przepisów ustawy o VAT w zakresie dokonywania płatności na rachunki znajdujące się na białej liście rodzi wiele pytań, między innymi o karty płatnicze.

Biała lista podatników

Często nazywana jest również Wykazem podatników obowiązuje od 1 września 2019 roku. Znajdziemy na nim podstawowe dane o przedsiębiorcy, wśród których również informację na temat numeru rachunku firmowego. Zmiana przepisów w podatku PIT od 1 stycznia 2020 roku w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł, które zostaną dokonane na konto bankowe spoza Wykazu zrodziło wiele pytań.

Biała lista podatników czy płatność kartą powoduje sankcje?

Biała lista VAT – płatności kartą

Płatność kartą a biała lista

Jednym z takich pytań jest czy regulowanie płatności kartami płatniczymi będzie traktowana jako “płatność dokonana przelewem”?

W żadnym przepisie nie znajdziemy wprost odniesienia do płatności karta płatniczą. Dopiero w wyjaśnieniach Ministra Finansów z 20 grudnia 2019 roku pojawia się objaśnienie w jaki sposób traktować takie płatności.

Ustawa o usługach płatniczych traktuje karty płatnicze jako “zlecenie płatnicze” czyli polecenie wykonania transakcji płatniczej. W ocenie Ministerstwa skoro nie jest to przelew dokonanie płatności kartą nie mieści się w zakresie regulacji prawnych w tym zakresie. Dlatego zapłata kartą płatniczą na rachunek spoza Wykazu nie będzie dla przedsiębiorcy wiązało się z poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych.

Przedsiębiorca nie ma obowiązku weryfikować, na jaki rachunek będą przekazywane jego środki i czy rachunek ten znajduje się na białej liście, jeżeli płatność będzie dokonywana kartą płatniczą.W takiej sytuacji przedsiębiorca nie poniesie ustawowych sankcji.

Zapłata na rachunek spoza białej listy – wyksięgowanie w PKPiR – przeczytaj.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań