Formularz NIP-7, czyli zgłoszenie identyfikacyjne/aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem, składają osoby, które nie są zarejestrowane w CEIDG, ale z różnych względów potrzebują uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP). Kiedy należy złożyć taki wniosek? W jaki sposób najlepiej załatwić sprawę?
NIP-7 – dla kogo?
Formularz NIP-7 powinny złożyć osoby, które nie są zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale:- prowadzą działalność gospodarczą (np. jako wspólnik spółki partnerskiej lub jawnej),
- podlegają rejestracji jako czynny podatnik VAT (np. rolnik opodatkowany podatkiem od towarów i usług),
- są zarejestrowanymi podatnikami VAT,
- nie posiadają numeru PESEL (np. cudzoziemcy),
- są płatnikami podatków (np. zatrudniają gosposię lub opiekunkę do dziecka),
- są płatnikami składek na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne (np. rolnik ryczałtowy zatrudniający pracownika).
Ważne!
Do formularza NIP-7 dołącza się załączniki:- NIP-B, w którym zamieszcza się informacje o rachunkach bankowych,
- NIP-C, w którym podaje się miejsca prowadzenia działalności.
W jakim celu się go składa?
Na podstawie poprawnie złożonego formularza NIP-7 naczelnik urzędu skarbowego, przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, nadaje osobie fizycznej niezarejestrowanej w CEIDG numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP. Co ważne, zgłoszenie identyfikacyjne można złożyć tylko raz – jedna osoba fizyczna może posługiwać się wyłącznie jednym NIP-em. Z formularza NIP-7 należy skorzystać również później, w celu zaktualizowania danych tam zawartych, jak np. nazwisko, adres zamieszkania czy numer dowodu osobistego. Co ważne, aktualizacji takiej należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia, w którym nastąpiły zmiany.
▲ wróć na początekWażne!
Za złożenie formularza NIP-7 nie są pobierane żadne opłaty – uzyskanie NIP jest bowiem bezpłatne.
Jak złożyć NIP-7 ?
Wypełniony i podpisany NIP-7 składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście, korzystając z przesyłki poleconej lub przez Internet (do tego konieczne jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego).
Czy wspólnik spółki jawnej występującej ze spółki składa NIP 7 i zaznacza w nip o zakończeniu działalności gospodarczej ?