Blog ifirma.pl

Kiedy należy złożyć NIP-7?

|
|
2 minut czytania
Osoby fizyczne, które nie są zarejestrowane w CEIDG, w określonych sytuacjach mogą potrzebować numeru identyfikacji podatkowej – NIP. By go uzyskać powinny złożyć specjalny formularz – NIP-7. Kliknij i dowiedz się więcej!

Formularz NIP-7, czyli zgłoszenie identyfikacyjne/aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem, składają osoby, które nie są zarejestrowane w CEIDG, ale z różnych względów potrzebują uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP). Kiedy należy złożyć taki wniosek? W jaki sposób najlepiej załatwić sprawę?

NIP-7 – dla kogo?

Formularz NIP-7 powinny złożyć osoby, które nie są zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale:
  • prowadzą działalność gospodarczą (np. jako wspólnik spółki partnerskiej lub jawnej),
  • podlegają rejestracji jako czynny podatnik VAT (np. rolnik opodatkowany podatkiem od towarów i usług),
  • są zarejestrowanymi podatnikami VAT,
  • nie posiadają numeru PESEL (np. cudzoziemcy),
  • są płatnikami podatków (np. zatrudniają gosposię lub opiekunkę do dziecka),
  • są płatnikami składek na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne (np. rolnik ryczałtowy zatrudniający pracownika).

NIP-7

Formularz NIP-7 – w jakim celu się go składa?

 

W jakim celu się go składa?

Na podstawie poprawnie złożonego formularza NIP-7 naczelnik urzędu skarbowego, przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, nadaje osobie fizycznej niezarejestrowanej w CEIDG numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP. Co ważne, zgłoszenie identyfikacyjne można złożyć tylko raz – jedna osoba fizyczna może posługiwać się wyłącznie jednym NIP-em. Z formularza NIP-7 należy skorzystać również później, w celu zaktualizowania danych tam zawartych, jak np. nazwisko, adres zamieszkania czy numer dowodu osobistego. Co ważne, aktualizacji takiej należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia, w którym nastąpiły zmiany.

▲ wróć na początek

Jak złożyć NIP-7 ?

Wypełniony i podpisany NIP-7 składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście, korzystając z przesyłki poleconej lub przez Internet (do tego konieczne jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego).

Sprawdź, kiedy należy posługiwać się NIP z prefiksem PL!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Najważniejsze pytania

  1. Co to jest NIP-7?

    Formularz NIP-7, czyli zgłoszenie identyfikacyjne/aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem, składają osoby, które nie są zarejestrowane w CEIDG, ale z różnych względów potrzebują uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP).
  2. W jakim celu składa się NIP-7?

    Na podstawie poprawnie złożonego formularza NIP-7 naczelnik urzędu skarbowego, przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, nadaje osobie fizycznej niezarejestrowanej w CEIDG numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP.
Komentarze czytelników
  1. 2 października 2024 o 21:23
    Darek

    Czy wspólnik spółki jawnej występującej ze spółki składa NIP 7 i zaznacza w nip o zakończeniu działalności gospodarczej ?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie