Bilet e-TOLL – czy można rozliczyć bilet autostradowy jako koszt?

bilet e-toll jako koszt

Zastanawiasz się co to jest bilet autostradowy e-TOLL i czy może być kosztem? W dzisiejszym artykule opiszemy ten temat.

Przejazdy autostradami są płatne i uregulować opłatę możemy osobiście w trakcie podróży, ale także możemy taki przejazd opłacić odpowiednio wcześniej, jeżeli znamy termin przejazdu. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka informacji na temat biletu autostradowego e-TOLL i czy może on być kosztem w działalności gospodarczej.

Co to jest bilet autostradowy e-TOLL?

Od 1 grudnia 2021 r. manualny system poboru opłat został zniesiony i obecnie przejazd określonymi odcinkami autostrad odbywa się bez szlabanów. W takich sytuacjach należy posiadać bilet autostradowy. Bilet e-TOLL należy nabyć przed wjazdem na płatny odcinek autostrady. Można to zrobić również z 60-dniowym wyprzedzeniem podając przy zakupie niezbędne dane takie jak:

 • numer rejestracyjny samochodu osobowego lub motocykla,
 • odcinek autostrady przez który będzie przejazd,
 • planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu.

Możliwość zakupu biletu e-TOLL dotyczy płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA:

 • A2 Konin-Stryków,
 • A4 Wrocław-Sośnica.

Żeby zakupić bilet e-TOLL nie musimy się rejestrować w systemie e-TOLL.

Gdzie można kupić bilet e-TOLL?

Przed zakupem biletu można zaplanować trasę przejazdu korzystając z dostępnego kalkulatora trasy. Bilet e-TOLL można kupić na kilka sposobów:

Zakupiony bilet e-TOLL ważny jest tylko 48 godzin od wskazanej daty rozpoczęcia przejazdu. Jeśli z jakiś powodów bilet chciałoby się zwrócić, to trzeba się zmieścić w tym limicie czasu, a zwrotu należy dokonać w takiej samej formule, w jakiej bilet został nabyty.

Jak wygląda bilet e-TOLL?

W zależności od tego, w jaki sposób zakupimy bilet e-TOLL będzie zależało, w jakiej formie go otrzymamy:

 • jeżeli zakupu dokonamy na stacji paliw, to otrzymamy wydruk z oznaczeniem “niefiskalny”, nie jest wydawany paragon fiskalny,
 • bilet zakupiony w aplikacji e-TOLL bilet będzie miał postać elektroniczną widoczna na ekranie aplikacji, ale możliwe jest pobranie biletu w formie PDF, co będzie dowodem wniesienia opłaty za przejazd autostradą.

Czy bilet autostradowy e-TOLL może być kosztem podatkowym?

Na temat kosztów podatkowych pisaliśmy już niejednokrotnie, ale przy okazji omawiania różnych zagadnień ten temat zawsze będzie powracał. Co do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, przede wszystkim musi istnieć związek z prowadzona działalnoscią gospodarczą. Jeżeli zakupimy bilet e-TOLL na przejazd autostradą w związku z wykonywaniem czynności służbowych powiązanych z naszą firmą, przykładowo jesteśmy w podróży służbowej, to nie ma przeciwwskazań, żeby bilet autostradowy znalazł się w kosztach uzyskania przychodów. Podstawą do księgowania w PKPiR będzie bilet e-TOLL lub paragon niefiskalny, jeżeli będziemy dokonywali zakupu na stacji paliw.

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur przejazd autostradą płatną udokumentowany w formie biletu jednorazowego, o ile zawiera wszystkie takie dane jak:

 • numer i datę wystawienia,
 • imię i nazwisko lub nazwę podatnika (wystawcy),
 • numer NIP podatnik (wystawca),
 • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
 • kwotę podatku,
 • kwotę należności ogółem

  będzie stanowił podstawę do odliczenia podatku VAT naliczonego przez czynnego podatnika VAT. Należy pamiętać o ograniczonym prawie do odliczenia VAT w wysokości 50% podatku, jeżeli samochód jest wykorzystywany w sposób mieszany w firmie. Paragon niefiskalny nie daje prawa do odliczenia podatku VAT.

  Kara za brak biletu autostradowego

  Jeżeli się tak zdarzy, że nie będziemy posiadali biletu w trakcie przejazdu przez autostradę, to w takim przypadku należy jak najszybciej go nabyć. Za brak wniesienia opłaty za przejazd autostradą grozi kara w wysokości 500 zł. Mandatem karnym mogą być również objęte takie działania kierowcy, które uniemożliwiają właściwy odczyt tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.). Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu zostanie wniesiona zapłata za przejazd w formie zakupu e-biletu autostradowego.

  Podsumowanie

  Wprowadzone uproszczenie dotyczące przejazdów niektórymi odcinkami autostrad płatnych jest przychylnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że każdy o nim wie. Na razie obowiązek posiadania biletu e-TOLL dotyczy tylko niewielkiej ilości przejazdów autostradowych, stąd być może jego mała popularność. Jeżeli by się tak zdarzyło, że przejedziemy bez biletu przez taki przejazd należy niezwłocznie zakupić bilet e-TOLL, żeby nie narazić się na dodatkowe koszty. Możliwość zakupu jest w kilku wariantach, więc jeśli tylko posiadamy telefon komórkowy, to nie powinno być to dla nas problematyczne. Przedsiębiorcy, o ile przejazd ma związek z ich działalnością, mogą ująć bilet e-TOLL w kosztach podatkowych. gdyby jednak została na nich nałożona kara, to już wówczas nie zaksięgują jej już w kosztach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość