System elektronicznego poboru opłat za przejazd na wybranych płatnych drogach krajowych oraz odcinkach autostrad istnieje już od pewnego czasu. Od czerwca 2021 r. zaczął obowiązywać system e-TOLL zastępujący poprzedni via-TOLL, który obecnie jest stopniowo wygaszany, najpóźniej w terminie do 30 września 2021 r. Dzisiaj opiszemy zasady obowiązywania nowej ulgi dla podmiotów, które się zarejestrują w e-TOLL.
Na czym polega e-TOLL i kogo dotyczy?
System e-TOLL jest to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Podmioty zarejestrowane w e-TOLL mogą regulować opłatę elektronicznie za przejazd po wybranych odcinkach dróg. Po zarejestrowaniu się do systemu e-TOLL użytkownik będzie miał wgląd w historię opłat i będzie zdalnie zarządzał swoim kontem.
W systemie e-TOLL muszą się zaewidencjonować właściciele pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownicy autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Przepisy nie dotyczą ciągników rolniczych. Pojazdy lekkie, do 3,5 ton, mogą również zarejestrować się do e-TOLL, ale jest to dobrowolne.
Nowa ulga dla zarejestrowanych w e-TOLL
W ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została zapisana również zmiana ustawy o podatku dochodowym, która dotyczy stosowania nowej ulgi w związku z nabyciem zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego. W ramach ulgi będzie można odliczyć także inne wydatki i opłaty np. na:
- obsługę zakupionych urządzeń,
- opłat z tytułu ich najmu, leasingu czy dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.
W ustawie zmieniającej jest zawarta szczegółowa informacja, kiedy i na jakich zasadach można skorzystać z ulgi.
Prawo do odliczenia przysługuje przedsiębiorcom, którzy prowadzą PKPiR, a więc wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a także rozliczających się ryczałtem, którzy prowadzą ewidencję przychodów.
Jeżeli przedsiębiorca nabędzie urządzenie na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy również poniesione opłaty z tego tytułu, po pomniejszeniu o podatek VAT będą podstawą do skorzystania z ulgi.
Odliczenia będzie można dokonać w składanym zeznaniu rocznym za 2021 rok od wykazanego w nim dochodu, a w przypadku rozliczających się ryczałtem – przychodu.