Bilet jako faktura bez limitu kilometrów

bilet jako faktura bez limitu kilometrów

Zastanawiasz się, w jakich przypadkach bilet może być traktowany jak faktura. Sprawdź co się zmieniło od 1 lipca 2021 r.

Zagadnienia związane z rozliczeniami podatkowymi zostały uregulowane w ustawach, ale również niektóre kwestie są doprecyzowane w rozporządzeniach wykonawczych. Jednym z takich tematów jest wystawianie biletów jednorazowych, które są traktowane jak faktury, co zostało opisane w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do zakresu zmian, jakie weszły w życie od 1 lipca 2021 r.

Bilet jako faktura do 30 czerwca 2021 roku

Przed zmianą rozporządzenia za fakturę VAT były uznawane bilety jednorazowe wystawiane w związku z przejazdem: autostradą płatną, koleją, samochodem, samolotem, statkiem, promem, jeżeli taki przejazd odbywał się na odległość nie mniejszą niż 50 km. To się jednak zmieniło od 1 lipca 2021 r., również od biletów na przejazdy do 50 km, na które posiadamy bilet będzie można odliczyć podatek VAT.

Bilet jako faktura VAT od 1 lipca 2021 r.

W rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur pojawiła się zmiana, która obowiązuje od 1 lipca 2021 r., mianowicie zniknęło ograniczenie limitu kilometrów. Obecnie bilet może być uznany za fakturę VAT również przy przejazdach na mniejsze odległości – do 50 km. Zakres danych, jakie muszą się znaleźć na bilecie, aby można było go uznać za fakturę, nie zmienił się. W dalszym ciągu jest wymagane, aby bilet zawierał informacje takie jak:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika, który wystawia bilet,
  • numer NIP wystawcy biletu,
  • informacje umożliwiające identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku VAT,
  • kwotę należności ogółem.

Jeżeli bilet będzie zawierał wszystkie informacje, które zostały wymienione powyżej, a zostały zapisane w rozporządzeniu, to czynny podatnik VAT, z prawem do odliczenia podatku, będzie mógł zaksięgować w pliku JPK_V7 otrzymany bilet i odliczyć od niego VAT na zasadach ogólnych.

Na co zwrócić uwagę kupując bilet?

Zanim potraktujemy bilet jako fakturę VAT, musimy jeszcze zwrócić uwagę na to, gdzie kupujemy taki bilet. Zakup przez Internet, aplikację mobilną, w kasie lub w biletomacie wymaga sprawdzenia, czy bilet spełnia wymogi, o których napisano powyżej. Tylko w takim przypadku można uznać bilet za fakturę VAT.

Jeżeli zakup biletu będzie ewidencjonowany na kasie fiskalnej pamiętajmy o podaniu NIP firmy. Jeżeli przedsiębiorca nie otrzyma paragonu ze swoim numerem NIP, nie będzie mógł odliczyć podatku VAT. Jeżeli bilet nie będzie zawierał niezbędnych danych w interesie nabywcy leży sprawdzenie, w jaki sposób można otrzymać fakturę. Przy zakupie przez Internet, czy aplikację mobilną przedsiębiorca powinno się od razu zaznaczyć prośbę o wystawienie faktury i uzupełnić o niezbędne informacje dotyczące jego firmy.

Otrzymany bilet jednorazowy nie musi zawierać NIP-u nabywcy, aby można było potraktować go jak fakturę VAT i odliczyć podatek. Kupując bilet w kasie lub u konduktora nie będziemy mieli problemów z uznaniem biletu za fakturę, ponieważ zawiera niezbędne dane, o których jest mowa w rozporządzeniu. W przypadku zakupu w innej formie, co zostało zasygnalizowane w artykule, należy zwrócić uwagę, czy nie będzie konieczności wystawienia faktury VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość