Przedsiębiorcom, którzy są czynnymi podatnikami VAT, zależy na tym, aby mieli możliwość odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów. Typowym dokumentem, który daje takie prawo jest faktura. Jednak przepisy podatkowe odnoszą się również do sytuacji, w których inne dokumenty mogą być rozliczane na takich samych zasadach jak faktura. Dzisiaj odpowiemy na pytanie kiedy bilet jest fakturą VAT.
Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 roku zniesiony został warunek dotyczący odległości powyżej 50 km na bilecie.
Kiedy wystawiane są bilety?
Potwierdzenie zapłaty w formie biletu dotyczy m.in. sytuacji związanych z:
- parkowaniem pojazdów,
- przejazdu autostradą,
- przejazdu różnego rodzaju środkami komunikacji: pociągiem, samolotem, autobusem, statkiem, promem, komunikacją miejscową.
Nie zawsze otrzymany dokument będzie stanowił podstawę do odliczenia podatku VAT, a niekiedy nie może zostać ujęty również w kosztach uzyskania przychodów.
Bilet jako faktura VAT
Przejazd autostradą płatną lub przejazd koleją, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi, promami, samolotami i śmigłowcami, na odległość nie mniejszą niż 50 km, który jest udokumentowany w formie biletu jednorazowego, będzie fakturą VAT pod warunkiem, że otrzymany bilet posiada następujące informacje:
- numer i datę wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika (wystawcy biletu),
- numer, za pomocą którego podatnik (wystawca biletu) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku,
- kwotę należności ogółem.
Przy spełnieniu powyższych założeń bilet traktowany jest tak samo jak faktura VAT, a więc dla czynnego podatnika VAT stanowi podstawę do odliczenia podatku tak jak od pozostałych faktur zakupowych.
Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego, bilet kolejowy na odległość 50 km i większą jest fakturą VAT, pod warunkiem, że został zakupiony w kasie stacjonarnej lub przez konduktora. Natomiast przy zakupie biletów przez internet należy zaznaczyć, że chcemy otrzymać fakturę VAT i podać niezbędne dane. Na życzenie pasażera nadal wystawiane są faktury w przypadku biletów na przejazd koleją na odległość do 50 km.
Bilet w kosztach uzyskania przychodów
Wpisanie biletu do kosztów uzyskania przychodów jest zależne od tego, czy wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też nie, a więc przede wszystkim czy spełnia kryteria podane poniżej:
- został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, w sposób bezpośredni lub pośredni,
- został właściwie udokumentowany,
- nie został wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym.
Pamiętajmy, że sposób dokumentowania kosztów został szczegółowo omówiony w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR. Jeżeli posiadane bilety nie będą zawierały wymaganych danych, o których jest mowa w rozporządzeniu w sprawie PKPiR, albo w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, nie ujmiemy biletu w kosztach uzyskania przychodów. Jeżeli przedsiębiorca uzna, że poniesione wydatki muszą się znaleźć w kosztach, a posiadane bilety nie spełniają wymogów, to powinien zwrócić się do przewoźnika o wystawienie faktury na firmę.