Błędna faktura a brak prawa do odliczenia VAT

błędna faktura co zrobić

Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy VAT czynni mają prawo do odliczenia VAT naliczonego na podstawie otrzymanej faktury. Zanim jednak przystąpimy do odliczenia, warto się upewnić, czy faktura jest poprawna – błędnie wystawiony dokument może ograniczyć prawo do rozliczenia VAT naliczonego.

Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy VAT czynni mają prawo do odliczenia VAT naliczonego na podstawie otrzymanej faktury. Zanim jednak przystąpimy do odliczenia, warto się upewnić, czy dokument jest poprawnie wystawiony – błędna faktura może ograniczyć możliwości lub nawet wpłynąć na kompletny brak prawa do odliczenia VAT. Sprawdź jak to wygląda w konkretnych przypadkach.

Błędy na fakturze a brak prawa do odliczenia VAT

Aby upewnić się czy faktura uprawnia do odliczenia podatku, nie trzeba sprawdzać krok po kroku każdego jej elementu. Sytuacje, które uniemożliwiają odliczenie VAT, zostały wymienione wprost w Ustawie o VAT – w art. 88 ust. 3a.

Zatem, VAT z faktury nie odliczymy, jeśli:

  • Faktura została wystawiona przez nieistniejący podmiot
  • Transakcja, której faktura dotyczy, nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku
  • Czynności wykazane na fakturze nie zostały rzeczywiście dokonane
  • Kwoty podane na fakturze są niezgodne z rzeczywistością
  • Czynności wykazane na fakturze są sprzeczne z prawem (lub mają na celu jego obejście), są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego albo oświadczenie woli dotyczące tych czynności jest nieważne – według art. 58 i 83 Kodeksu Cywilnego
  • Faktura wystawiana jest przez odbiorcę (samofakturowanie), ale nie została zaakceptowana przez sprzedającego
  • Faktura zawiera kwotę podatku przy takich czynnościach, dla których nie wykazuje się podatku na fakturze (np. procedura odwrotnego obciążenia, procedura marży).

Powyższe zasady dotyczą zarówno zwykłych faktur, jak i faktur korygujących, duplikatów oraz dokumentów celnych.

Błędy techniczne – prawo do odliczenia VAT

Wymienione powyżej błędy na fakturach to niejedyne niezgodności, z którymi możemy się spotkać. Jednakże w przypadkach innych, niż wskazano powyżej, organy skarbowe stoją generalnie na stanowisku, że odliczenie VAT nadal przysługuje.

Zatem jeśli spotkamy się z niepoprawną datą, brakiem NIP czy złym adresem, zasadniczo nadal możemy odliczyć VAT z takiej faktury. Ważne jest, aby jak najszybciej poprawić błędne dane – za pomocą noty lub faktury korygującej.

Faktura wystawiona na inny podmiot? Sprawdź, jak skorygować i odliczyć VAT!
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość