Brak deklaracji VAT od 2019 r. – czy to możliwe?

deklaracja VAT zmiany

Obligatoryjna wysyłka JPK-VAT spowodowała, że przedsiębiorcy mają obecnie dwa obowiązki sprawozdawcze w zakresie VAT – rejestry oraz deklaracje VAT. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak kolejną zmianę – tym razem w postaci wycofania deklaracji VAT od początku 2019 r. Czy jest to możliwe?

Obligatoryjna wysyłka JPK_VAT spowodowała, że przedsiębiorcy mają obecnie dwa obowiązki sprawozdawcze w zakresie VAT – rejestry oraz deklaracje VAT. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak kolejną zmianę – tym razem w postaci wycofania deklaracji VAT od początku 2019 r. Czy jest to możliwe?

Resort finansów za uproszczeniem sprawozdań VAT

Sporządzanie i wysyłanie rejestrów VAT w postaci plików JPK_VAT wzbudzało w przedsiębiorcach sporo wątpliwości. Jak jednak przekonuje Ministerstwo Finansów, dzięki szczegółowej analizie otrzymanych danych Krajowa Administracja Skarbowa odkryła sporo błędów, wśród których znajdują się też takie wskazujące na możliwe przestępstwa finansowe. Dlatego też resort uznaje tak szczegółową sprawozdawczość za duży krok w walce z karuzelami VAT. Jednocześnie mniej istotne stają się deklaracje VAT, ponieważ informacje na nich przekazywane wynikają w większości z przesłanych rejestrów. Dlatego też – zdaniem MF – deklaracje stają się zbędnym obciążeniem, który po wprowadzeniu reformy można by usunąć od 1 stycznia 2019 r.

Deklaracja VAT a urzędy skarbowe

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że likwidacja deklaracji VAT to krok naprzód. W praktyce jednak może okazać się, że nie jest to takie łatwe. Przede wszystkim, brak deklaracji VAT to ograniczenie informacji przesyłanych do urzędów skarbowych. Jednolity plik kontrolny trafia do Ministerstwa Finansów, natomiast deklaracje są dokumentami, na bazie których pracują urzędy skarbowe. Dane z JPK są przekazywane urzędom dopiero w momencie, kiedy u danego podatnika wykryto błąd lub zapis wzbudzający wątpliwości. Warto natomiast pamiętać, że to urzędy skarbowe dokonują zwrotu VAT, i robią to właśnie na podstawie deklaracji. Co więcej, jedynie w deklaracjach wykazujemy takie informacje, jak nadwyżka VAT z poprzednich okresów, ulga na nabycie kasy fiskalnej czy środki trwałe. Resort nie wskazuje, jakie kroki będą podejmowane w tej kwestii – czy uzupełnimy JPK_VAT o te dane? Czy też wykażemy je urzędowi w innej formie? Jak widać, obecnie ciężko jest ocenić, czy pomysł Ministerstwa Finansów rzeczywiście należy do udanych, a także – jak ewentualna likwidacja deklaracji VAT wpłynie na obowiązki przedsiębiorców oraz dostawców oprogramowania księgowego. Możliwe jest, że reforma – która z założenia ma ułatwiać firmom życie – w rzeczywistości przyniesie nowe wymogi i zmiany.
Split payment – nowe przepisy a zwrot VAT. Sprawdź!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość