Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych od 1 lutego 2021

Zastanawiasz się, co to jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych? W publikacji opiszemy, co to jest, kto ma obowiązek rejestracji i w jaki sposób oraz do kiedy tego dokonać.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, który wykonuje czynności podlegające pod opodatkowanie podatkiem akcyzowym, ma określone obowiązki związane między innymi z rejestracją jako podatnik podatku akcyzowego. W grudniu 2020 r. nastąpiła zmiana przepisów ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadziła nowe zasady rejestracji. Od 1 lutego 2021 roku uruchomiony został Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA), który jest prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. W publikacji odpowiemy na pytanie do kogo skierowana jest usługa i do kiedy się zarejestrować w CRPA.

Kto powinien zarejestrować się w CRPA?

Zgodnie z informacjami, jakie zostały zamieszczone na stronach służb skarbowo-celnych, o wpis do CRPA powinni się ubiegać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego, ale również zwolnieni z podatku akcyzowego, którzy zużywają zwolnione od akcyzy paliwa.
Przedstawiamy poniżej, jakie firmy miały taki obowiązek rejestracji u naczelnika urzędu skarbowego przed zmianą przepisów – podstawowa kategoria podmiotów:

 • dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą, jak i zwolnionych od akcyzy,
 • nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony,
 • reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który nabywa energię elektryczną, gaz i susz tytoniowy.

Po zmianie ustawy o podatku akcyzowym, rejestracji będzie dokonywała do CRPA dodatkowa kategoria podmiotów objęta tym obowiązkiem, a będą to:

 • przedsiębiorcy, u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu,
 • pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe,
 • podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, niebędące osobami fizycznymi typu: wojsko, policja, szkoły, przedszkola, Straż Graniczna, GOPR, które zużywają zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG.

Dobrowolnie mogą w CRPA dokonać rejestracji osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które zużywają gaz LPG do celów grzewczych.

Kiedy i gdzie należy dokonać rejestracji do CRPA?

Rejestracji powinno się dokonać przed podjęciem działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem akcyzowym lub przed pierwszym nabyciem przeznaczonych do zużycia wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy. Przedsiębiorcy, którzy dokonali rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego przed 1 lutego 2021 r., po zmianie przepisów powinni jedynie dokonać potwierdzenia zgłoszonych danych. Wpisu do CRPA dokonuje się poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Na dedykowanej stronie rejestracyjnej znajdują się wszystkie niezbędne informacje, w jaki sposób przebrnąć przez cały proces rejestracji.

Termin na dokonanie rejestracji do CRPA

Wyznaczony termin na dokonanie aktualizacji danych przez podmioty objęte obowiązkiem rejestracji przed zmianą przepisów upływa 30 czerwca 2021 roku. W tym samym czasie, tj. do 30 czerwca 2021 r., musi dokonać rejestracji w CRPA nowa kategoria podmiotów objęta tym obowiązkiem.

Z uwagi na wprowadzenie w ustawie zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym określenia „podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający” w miejsce istniejącego dotychczas określenia „podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą” Rzecznik MŚP zwrócił się z pismem do Ministra Finansów, w którym zawarł prośbę o wyjaśnienie treści zmienionego przepisu.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce