Portale agregujące ogłoszenia o pracę coraz częściej publikują oferty na „social media ninję”. Ta nowoczesna nomenklatura może budzić zdziwienie wśród tradycjonalistów – pod nazwą tego stanowiska nie kryje się jednak nic innego jak specjalista ds. mediów społecznościowych. Mnogość tych serwisów, jak i zakres obowiązków są mocno zróżnicowane, co powoduje, że repertuar umiejętności praktyka ds. social mediów jest dość spory. Jak nim zostać? Gdzie szukać pracy i ile można w niej zarobić?
Social media ninja – kto to?
Niesłabnąca popularność serwisów społecznościowych to szansa dla marek na gromadzenie lojalnych i zaangażowanych obserwatorów. Nie dzieje się to jednak samoistnie – aby wygenerować wartościowy ruch na profilu niezbędne jest właśnie działanie specjalistów ds. social mediów. Mogą całościowo czuwać nad profilem i tworzyć zarówno treść wpisów, jak i dedykowane grafiki czy wideo.
Niemniej ważne jest także publikowanie płatnych reklam kierowanych do konkretnych grup docelowych oraz analiza statystyk. Jak widzisz to stanowisko wymaga wielu umiejętności z różnych biegunów – dlatego właśnie wirtuozów od mediów społecznościowych określa się jako „ninja”.
Jak zacząć pracę jako social media manager?
Na początek należy obiektywnie ocenić swoje umiejętności i przed samym sobą określić stopień ich zaawansowania. Jeśli perspektywa wykonywania pracy z dowolnego zakątka na ziemi (spec. social media do realizowania swoich obowiązków potrzebuje komputera i internetu, wpisując się w definicję cyfrowego nomady) wydaje Ci się kusząca, nie musisz obawiać się, że braki w danej dziedzinie dyskwalifikują Cię do wykonywania tego zawodu.
Zrewiduj swoje predyspozycje i wybierz obszar, w którym chcesz się realizować:
Spektrum działań tego zawodu jest tak duże, że z powodzeniem możesz wybrać wąską specjalizację. O jakich sprawnościach mowa?
- lekkie pióro – swoboda w kreowaniu angażujących postów to jeden z pierwszych widocznych elementów każdego wpisu na Facebooku czy innym portalu społecznościowym. To zarówno tworzenie zwięzłych, ale lotnych haseł, jak i bardziej rozbudowanych treści, które będą spełniać określony cel. Ta lekkość narracji stwarza pomost między marką a jej odbiorcami, zachęca do dyskusji i podjęcia określonej akcji;
- operowanie językiem korzyści – niezależnie od tego, czy będziesz reprezentować segment B2B (business to business) czy B2C (business to client) – w obu przypadkach musisz dostarczać jakąś realną dla użytkownika wartość, mówiąc np. nie o zaletach produktu, ale o konkretnych zastosowaniach, które ułatwią życie przedstawicielom grupy docelowej marki;
- tworzenie reklam – przygotowanie odpowiedniego copy i kreacji to dopiero początek. Utworzenie reklamy, wybranie odpowiedniej grupy odbiorców, a następnie optymalizacja to przykład działania, które pozwala osiągnąć relatywnie szybkie konwersje spełniające oczekiwania marki/klienta;
- znajomość narzędzi, które poprawią efektywność pracy – mowa tu np. o Canvie (możesz w niej samodzielnie przygotować atrakcyjne grafiki bazując na dostępnych szablonach, które z łatwością dostosujesz do identyfikacji wizualnej Twojej marki) czy Facebook Ads – Menedżer reklam Facebooka pozwoli Ci na profesjonalne zarządzanie promocją;
- gotowość do rozwoju i nauki – powyższe aspekty to tylko ułamek umiejętności, które powinien posiadać skuteczny social media specialist. Chęć do śledzenia najnowszych rozwiązań i praktykowania ich skuteczności to podstawa.
Social media ninja – zarobki, praca
Kandydat na social media ninję nie musi być specjalistą w każdej z wymienionych wyżej dziedzin. Niejednokrotnie firmy poszukują speców z konkretnych obszarów – możesz zatem zarówno pracować wyłącznie przy tworzeniu copy, jak i ustawianiu reklam na bazie już dostarczonych materiałów. Podstawowa wiedza o wszystkich mechanizmach związanych z obsługą konta może jednak skutecznie zwiększyć szanse na rynku pracy oraz ułatwić komunikację między poszczególnymi działami zaangażowanymi w opiece nad widocznością marki.
Zarobki osób na stanowisku social media specialist są mocno zróżnicowane i poza Twoim wykształceniem zależą także od miasta, w którym pracujesz oraz naturalnie od Twojego doświadczenia. Według danych Indeed.pl średnie wynagrodzenie specjalistów ds. social media wynosi 6139 zł brutto.
Gdzie szukać pracy jako social media ninja?
Ten etap można podzielić na dwa scenariusze – dla kandydatów, którzy szukają bezpiecznego etatu oraz freelancerów.
Poza standardowym śledzeniem portali z ogłoszeniami o pracę w obu przypadkach można bezpośrednio zgłaszać się do agencji, które być może chętnie przyjmą wsparcie przy prowadzeniu części projektów. Freelancerzy mogą także próbować swoich sił na popularnych stronach z ogłoszeniami dla wolnych strzelców, takich jak np. useme.pl czy oferia.pl.
Dobrą praktyką jest także bezpośrednie zgłaszanie się do firm, które nie są jeszcze aktywne na żadnym portalu społecznościowym. W tym przypadku pomocne będzie przedstawienie swojego portfolio dla zachęcenia decydenta.
Zalety pracy jako social media ninja
Praca na stanowisku social media ninja to dla wielu osób spełnienie marzeń – kooperacja z wybranymi markami oraz poczucie sprawczości czy możliwość pracy zdalnej. To jednak część zalet, która wyróżnia tę profesję. Stosunkowo niski próg wejścia związany z rozpoczęciem kariery jako spec. od social mediów otwiera furtki do tego zawodu wielu osobom, które chciałyby sprawdzić się w pracy w social mediach.