Blog

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych od 1 lutego 2021

Przedsiębiorca, który wykonuje czynności podlegające pod opodatkowanie podatkiem akcyzowym, ma określone obowiązki związane między innymi z rejestracją jako podatnik podatku akcyzowego. W grudniu 2020 r. nastąpiła zmiana przepisów ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadziła nowe zasady rejestracji. Od 1 lutego 2021 roku uruchomiony został Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA), który jest prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. W publikacji odpowiemy na pytanie do kogo skierowana jest usługa i do kiedy się zarejestrować w CRPA.

Kto powinien zarejestrować się w CRPA?

Zgodnie z informacjami, jakie zostały zamieszczone na stronach służb skarbowo-celnych, o wpis do CRPA powinni się ubiegać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego, ale również zwolnieni z podatku akcyzowego, którzy zużywają zwolnione od akcyzy paliwa.
Przedstawiamy poniżej, jakie firmy miały taki obowiązek rejestracji u naczelnika urzędu skarbowego przed zmianą przepisów – podstawowa kategoria podmiotów:

  • dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą, jak i zwolnionych od akcyzy,
  • nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony,
  • reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który nabywa energię elektryczną, gaz i susz tytoniowy.

Po zmianie ustawy o podatku akcyzowym, rejestracji będzie dokonywała do CRPA dodatkowa kategoria podmiotów objęta tym obowiązkiem, a będą to:

  • przedsiębiorcy, u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu,
  • pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe,
  • podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, niebędące osobami fizycznymi typu: wojsko, policja, szkoły, przedszkola, Straż Graniczna, GOPR, które zużywają zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG.

Dobrowolnie mogą w CRPA dokonać rejestracji osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które zużywają gaz LPG do celów grzewczych.

Kiedy i gdzie należy dokonać rejestracji do CRPA?

Rejestracji powinno się dokonać przed podjęciem działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem akcyzowym lub przed pierwszym nabyciem przeznaczonych do zużycia wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy. Przedsiębiorcy, którzy dokonali rejestracji do naczelnika urzędu skarbowego przed 1 lutego 2021 r., po zmianie przepisów powinni jedynie dokonać potwierdzenia zgłoszonych danych. Wpisu do CRPA dokonuje się poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Na dedykowanej stronie rejestracyjnej znajdują się wszystkie niezbędne informacje, w jaki sposób przebrnąć przez cały proces rejestracji.

Termin na dokonanie rejestracji do CRPA

Wyznaczony termin na dokonanie aktualizacji danych przez podmioty objęte obowiązkiem rejestracji przed zmianą przepisów upływa 30 czerwca 2021 roku. W tym samym czasie, tj. do 30 czerwca 2021 r., musi dokonać rejestracji w CRPA nowa kategoria podmiotów objęta tym obowiązkiem.

Z uwagi na wprowadzenie w ustawie zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym określenia „podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający” w miejsce istniejącego dotychczas określenia „podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą” Rzecznik MŚP zwrócił się z pismem do Ministra Finansów, w którym zawarł prośbę o wyjaśnienie treści zmienionego przepisu.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Czynny żal sposobem na uniknięcie kary

Sprawcy przestępstw lub wykroczeń skarbowych mają szansę na uniknięcie kary jeśli po popełnieniu czynu zabronionego…

15 godzin temu

Egzekucja udziałów w spółce z o.o. – czy jest możliwa?

Spółka z o.o. a długi wspólnika – z takim zagadnieniem mogą się niekiedy spotkać wspólnicy…

16 godzin temu

Wykup samochodu osobowego z leasingu z końcem roku a poniesione koszty?

Zastanawiasz się jak rozliczyć koszty przy wykupie z leasingu z końcem roku? W dzisiejszym artykule…

17 godzin temu

Zatrudnienie niani – jaka forma umowy?

Rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy, mogą zatrudnić nianię w celu opieki nad swoim…

17 godzin temu

Jednoosobowa działalność gospodarcza a komornik – co można zająć w firmie?

Komornik, egzekucja, wyprzedaż majątku – te słowa zazwyczaj kojarzą się z dłużnikami, którzy w swoim…

2 dni temu

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

Zastanawiasz się, czy zwrot kosztów za media powinien być opodatkowany ryczałtem przy najmie? W dzisiejszym…

2 dni temu