Blog ifirma.pl

Ceny transferowe 2022 – zmiany w dokumentowaniu cen od 8 kwietnia

|
|
2 minut czytania
Dokumentujesz ceny transferowe? Sprawdź co się zmieniło od 8 kwietnia 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ceny transferowe są to ceny stosowane w transakcjach przeprowadzanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Chodzi o obiektywne ustalanie cen w obrocie gospodarczym na takich samych zasadach dla wszystkich, bez stosowania preferencji w przypadku przeprowadzania transakcji handlowych z podmiotami powiązanymi. Z tych też powodów takie operacje muszą być odpowiednio dokumentowane. W dzisiejszym artykule napiszemy o zmianach w dokumentowaniu cen transferowych od 8 kwietnia 2022 roku.

Jak należy rozumieć pojęcie ceny transferowe?

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT szczegółowo się rozpisują na ten temat. Dlatego wszystkie zainteresowane podmioty powinny zajrzeć do przepisów.

Ceny transferowe – zmiany w dokumentowaniu od 8 kwietnia 2022 roku

Wiele firm, które prowadzą działalność gospodarczą może się znaleźć w sytuacji, w której będą miały obowiązki związane z dokumentowaniem cen transferowych. Ustawodawca w celu doprecyzowania zagadnień związanych z rozliczaniem cen transferowych poza ustawami podatkowymi przygotowuje również przepisy wykonawcze w postaci rozporządzeń. Od 8 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane rozporządzenia w zakresie dokumentowania cen transferowych:

 1. Rozporządzenie z dnia 7 kwietnia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. 2022 poz. 777).
 2. Rozporządzenie z dnia 7 kwietnia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. 2022 poz. 778).

Przy ustalaniu cen transferowych stosowane są różne metody analizy a w wydawanych rozporządzeniach doprecyzowany są te zasady. Po wprowadzonych zmianach m.in. lokalna dokumentacja cen transferowych w podatku PIT może nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności jeżeli transakcje kontrolowane są zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi o statusie mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Rozporządzenia wchodzą w życie od dnia 8 kwietnia 2022 roku.

ceny transferowe 2022 infografika

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czego dotyczą zmiany w udokumentowaniu cen transferowych w 2022 roku?

   Od 8 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane rozporządzenia w sprawie dokumentowania cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie