Ceny transferowe 2022 – zmiany w dokumentowaniu cen od 8 kwietnia

ceny transferowe 2022

Dokumentujesz ceny transferowe? Sprawdź co się zmieniło od 8 kwietnia 2022 roku.

Ceny transferowe są to ceny stosowane w transakcjach przeprowadzanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Chodzi o obiektywne ustalanie cen w obrocie gospodarczym na takich samych zasadach dla wszystkich, bez stosowania preferencji w przypadku przeprowadzania transakcji handlowych z podmiotami powiązanymi. Z tych też powodów takie operacje muszą być odpowiednio dokumentowane. W dzisiejszym artykule napiszemy o zmianach w dokumentowaniu cen transferowych od 8 kwietnia 2022 roku.

Jak należy rozumieć pojęcie ceny transferowe?

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT szczegółowo się rozpisują na ten temat. Dlatego wszystkie zainteresowane podmioty powinny zajrzeć do przepisów.

Ceny transferowe – zmiany w dokumentowaniu od 8 kwietnia 2022 roku

Wiele firm, które prowadzą działalność gospodarczą może się znaleźć w sytuacji, w której będą miały obowiązki związane z dokumentowaniem cen transferowych. Ustawodawca w celu doprecyzowania zagadnień związanych z rozliczaniem cen transferowych poza ustawami podatkowymi przygotowuje również przepisy wykonawcze w postaci rozporządzeń. Od 8 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane rozporządzenia w zakresie dokumentowania cen transferowych:

  1. Rozporządzenie z dnia 7 kwietnia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. 2022 poz. 777).
  2. Rozporządzenie z dnia 7 kwietnia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. 2022 poz. 778).

Przy ustalaniu cen transferowych stosowane są różne metody analizy a w wydawanych rozporządzeniach doprecyzowany są te zasady. Po wprowadzonych zmianach m.in. lokalna dokumentacja cen transferowych w podatku PIT może nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności jeżeli transakcje kontrolowane są zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi o statusie mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Rozporządzenia wchodzą w życie od dnia 8 kwietnia 2022 roku.

ceny transferowe 2022 infografika

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czego dotyczą zmiany w udokumentowaniu cen transferowych w 2022 roku?

    Od 8 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane rozporządzenia w sprawie dokumentowania cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość