Obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych

ceny transferowe obowiązki dokumentacyjne

Zastanawiałeś się, co to są ceny transferowe i jak je ewidencjonować? W dzisiejszej publikacji postaramy się przyjrzeć temu tematowi.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej często wydaje się, że nie dotyczą jej pewne obowiązki ewidencyjne z uwagi chociażby na wysokość osiąganych obrotów. Niestety nie jest to w każdym przypadku takie oczywiste. Mało popularny temat cen transferowych niekiedy może również dotyczyć podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. W dzisiejszej publikacji postaramy się przyjrzeć, jakie obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych ma przedsiębiorca.

Co to są ceny transferowe?

Ceny transferowe dotyczą określonego katalogu transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Często to pojęcie kojarzy się nam z podmiotami powiązanymi i dużymi kwotami transakcji, ale nie jest to do końca prawda.

Zagadnienie cen transferowych opisane zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również w rozporządzeniu dotyczącym cen transferowych, jak i w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji cen transferowych. Nas będą interesowały m.in. przeprowadzane transakcje inne niż transakcje kontrolowane z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Wykaz takich krajów znajduje się w podlinkowanym rozporządzeniu.

Jakie transakcje dotyczące cen transferowych mogą występować w niewielkiej firmie?

Otóż jak wynika z przepisów podatkowych, jeżeli będą miały miejsce niżej wymienione transakcje, mogą one być objęte obowiązkiem dokumentacji cen transferowych:

Limit transakcji za rok podatkowy
Charakter transakcji
100.000 zł netto

Dotyczy transakcji innych niż transakcje z podmiotami powiązanymi, inne niż transakcje kontrolowane, realizowane z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową

500.000 zł netto Transakcje kontrolowane lub transakcje inne niż kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel należności ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym

Jakie obowiązki dokumentacyjne ma przedsiębiorca?

Jak wynika z rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych, lokalna dokumentacja obejmuje:

 1. Opis podmiotu powiązanego:
  • forma organizacyjna podmiotu,
  • opis podstawowej działalności gospodarczej.
 2. Opis transakcji kontrolowanej:
  • przedmiot i rodzaj transakcji,
  • informacje o podmiotach powiązanych uczestniczących w dokonaniu transakcji,
  • sposób kalkulacji ceny transferowej,
  • wartość transakcji kontrolowanej,
  • otrzymane lub przekazane płatności związane z transakcją,
  • porozumienia lub interpretacje podatkowe dotyczące transakcji.
 3. Metoda analizy cen transferowych:
  • wskazanie metody wykorzystanej przy analizie,
  • opis analizy porównawczej,
  • opis analizy zgodności,
  • odniesienie ceny transferowej do wyniku analiz.
 4. Informacje finansowe:
  • okoliczności, z których wynika obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych,
  • opis spodziewanych korzyści podatkowych, takich jak m.in.:
   • brak, obniżenie lub odsunięcie w czasie powstania zobowiązania podatkowego, zawyżenie straty podatkowej,
   • inne korzyści ekonomiczne takie jak np.: wzmocnienie przewagi konkurencyjnej, zwiększenie udziału w rynku, zwiększenie rozpoznawalności przedsiębiorstwa, marki, powstanie nadpłaty lub prawa do zwrotu podatku.
  • pozostałe przyczyny gospodarcze transakcji.

W sytuacji, w której wystąpią transakcje dotyczące cen transferowych przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji. Zakres danych i informacji w niej zawartych jest bardzo obszerny. W artykule wskazano jedynie dość ogólnie na informacje, jakie znajdują się w rozporządzeniu, które to szczegółowo regulują. Jeżeli przedsiębiorca znajdzie się już w takiej sytuacji, musi zapoznać się dokładnie z zawartością przepisów wykonawczych na ten temat.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to są ceny transferowe?

  Są to transakcje inne niż transakcje kontrolowane, przeprowadzane z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania/siedzibę/zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość