Ceny transferowe obowiązki - omówione zagadnienia:
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej często wydaje się, że nie dotyczą jej pewne obowiązki ewidencyjne z uwagi chociażby na wysokość osiąganych obrotów. Niestety nie jest to w każdym przypadku takie oczywiste. Mało popularny temat cen transferowych niekiedy może również dotyczyć podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. W dzisiejszej publikacji postaramy się przyjrzeć, jakie obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych ma przedsiębiorca.
Co to są ceny transferowe?
Ceny transferowe dotyczą określonego katalogu transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Często to pojęcie kojarzy się nam z podmiotami powiązanymi i dużymi kwotami transakcji, ale nie jest to do końca prawda.
Zagadnienie cen transferowych opisane zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również w rozporządzeniu dotyczącym cen transferowych, jak i w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji cen transferowych. Nas będą interesowały m.in. przeprowadzane transakcje inne niż transakcje kontrolowane z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Wykaz takich krajów znajduje się w podlinkowanym rozporządzeniu.
Jakie transakcje dotyczące cen transferowych mogą występować w niewielkiej firmie?
Otóż jak wynika z przepisów podatkowych, jeżeli będą miały miejsce niżej wymienione transakcje, mogą one być objęte obowiązkiem dokumentacji cen transferowych:
100.000 zł netto | Dotyczy transakcji innych niż transakcje z podmiotami powiązanymi, inne niż transakcje kontrolowane, realizowane z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową |
---|---|
500.000 zł netto | Transakcje kontrolowane lub transakcje inne niż kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel należności ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym |
Jakie obowiązki dokumentacyjne ma przedsiębiorca?
Jak wynika z rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych, lokalna dokumentacja obejmuje:
- Opis podmiotu powiązanego:
- forma organizacyjna podmiotu,
- opis podstawowej działalności gospodarczej.
- Opis transakcji kontrolowanej:
- przedmiot i rodzaj transakcji,
- informacje o podmiotach powiązanych uczestniczących w dokonaniu transakcji,
- sposób kalkulacji ceny transferowej,
- wartość transakcji kontrolowanej,
- otrzymane lub przekazane płatności związane z transakcją,
- porozumienia lub interpretacje podatkowe dotyczące transakcji.
- Metoda analizy cen transferowych:
- wskazanie metody wykorzystanej przy analizie,
- opis analizy porównawczej,
- opis analizy zgodności,
- odniesienie ceny transferowej do wyniku analiz.
- Informacje finansowe:
- okoliczności, z których wynika obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych,
- opis spodziewanych korzyści podatkowych, takich jak m.in.:
- brak, obniżenie lub odsunięcie w czasie powstania zobowiązania podatkowego, zawyżenie straty podatkowej,
- inne korzyści ekonomiczne takie jak np.: wzmocnienie przewagi konkurencyjnej, zwiększenie udziału w rynku, zwiększenie rozpoznawalności przedsiębiorstwa, marki, powstanie nadpłaty lub prawa do zwrotu podatku.
- pozostałe przyczyny gospodarcze transakcji.
W sytuacji, w której wystąpią transakcje dotyczące cen transferowych przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji. Zakres danych i informacji w niej zawartych jest bardzo obszerny. W artykule wskazano jedynie dość ogólnie na informacje, jakie znajdują się w rozporządzeniu, które to szczegółowo regulują. Jeżeli przedsiębiorca znajdzie się już w takiej sytuacji, musi zapoznać się dokładnie z zawartością przepisów wykonawczych na ten temat.
Najważniejsze pytania
-
🔸Co to są ceny transferowe?
Są to transakcje inne niż transakcje kontrolowane, przeprowadzane z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania/siedzibę/zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Podziel się z innymi: