Blog ifirma.pl

Co się zmieni w uldze rehabilitacyjnej?

|
|
2 minut czytania
Korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź co zmienia Polski Ład od 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby niepełnosprawne, w tym również przedsiębiorcy, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą niektóre kategorie wydatków odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Sprawdźmy, jakie zmiany w tym obszarze wprowadza Polski Ład.

Co się zmieni w uldze rehabilitacyjnej od 2022 roku?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również osobom, które mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Poniesione wydatki, które można odliczyć w składanym zeznaniu rocznym podlegają odliczeniu od dochodu. Katalog takich wydatków jest dość obszerny, ale w dzisiejszej publikacji sprawdzimy, co się ma zmienić od 2022 roku.

Sprawdźmy w takim razie, jakie zmiany w uldze rehabilitacyjnej wprowadza Polski Ład:

Charakter wydatku
Do końca 2021 roku
Planowane od 1 stycznia 2022 roku
Odliczenia wydatków poniesionych na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych Odliczenie jedynie na zakup wymienionego sprzętu Odliczenie również na wypożyczenie takiego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych oraz wydatki na zakup, naprawę lub wypożyczenie wyposażenia umożliwiającego używanie tych przedmiotów
Wydatki na zabiegi rehabilitacyjne Ograniczenie prawa do odliczenia wydatków na zabiegi rehabilitacyjne do tych, które były realizowane w zakładach wymienionych w ustawie o PIT Wymieniono odrębnie w ustawie o PIT, kiedy przysługuje prawo do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne:
a.odpłatność za pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym,
b.odpłatność za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej,
c.odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne
Definicja “leku” Brak odwołania do przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne Doprecyzowano, że chodzi o leki w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne
Wydatki poniesione na przewóz osób niepełnosprawnych i dzieci niepełnosprawnych do lat 16 Tylko związanych z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne Bez względu na cel, któremu miał służyć przewóz osoby niepełnosprawnej
Wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki podkłady i wkłady anatomiczne Brak Odliczenie to będzie limitowe kwotą 2 280 zł

Według stanu na dzień 23 października 2021 roku projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie