Blog ifirma.pl

Co to jest kod MPP i kiedy go stosować?

|
|
4 minut czytania
Wystawiasz lub otrzymujesz faktury VAT w split payment? Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) w formule obowiązkowej, przy spełnieniu założeń ustawowych, zaczął funkcjonować od listopada 2019 roku. Split payment mają obowiązek stosować wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość swojej firmy, a więc MPP dotyczy zarówno mikroprzedsiębiorcy, małego, średniego i dużego przedsiębiorcy. Dodatkowo od 1 października 2020 r. transakcje w split payment muszą być dodatkowo oznaczane w plikach JPK_V7. W artykule przedstawimy informację na temat nowych oznaczeń i odpowiedzi na kilka pytań nurtujących przedsiębiorców.

Kiedy obowiązkowy split payment?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT obowiązkowy split payment dotyczy faktur VAT, które obejmują następujące transakcje handlowe:

 • dostawy towarów i usług wrażliwych z załącznika nr 15 do ustawy o VAT,
 • wartość faktury VAT brutto w kwocie wyższej od 15.000 zł.
Oba te warunki muszą być spełnione łącznie wówczas mamy do czynienia z obowiązkowym MPP. W dalszym ciągu przedsiębiorcy mogą dobrowolnie regulować płatności za faktury kosztowe w split payment.

Oznaczenie MPP – kiedy należy je stosować?

W rozporządzeniu do ustawy o VAT w sprawie oznaczeń, które należy stosować w nowych plikach JPK_V7 dla transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności stosuje się oznaczenie „MPP”. W tym miejscu należy przypomnieć, że oznaczenie MPP ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do tych transakcji, które są objęte tym obowiązkiem z mocy ustawy o VAT a nie do transakcji, które są regulowane w split payment dobrowolnie. Obowiązek oznaczania kodem MPP dotyczy zarówno faktur sprzedaży jak i zakupu.

Pytania dotyczące oznaczenia MPP

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się pytania odnośnie kodu MPP:

 1. Czy oznaczenia wprowadzone w nowym JPK_VAT z deklaracją, np. MPP dotyczą również faktur wystawionych w okresach przed wdrożeniem nowej struktury, lecz z racji, np. momentu powstania obowiązku wykazywanych w okresie obowiązywania nowej struktury?
 2. Odpowiedź MF:
  Oznaczenia wprowadzone w nowej strukturze dotyczą także dokumentów wykazywanych w czasie jej obowiązywania, a wystawionych wcześniej. Dotyczy to również np. faktur zakupowych wystawionych przed okresem obowiązywania nowej struktury, gdy podatnik będzie korzystać z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w okresie jej obowiązywania.

 3. Czy faktury korygujące w nowym JPK_VAT z deklaracją muszą mieć oznaczenia w ewidencji np. MPP, jeśli faktura pierwotna była rozliczona przed wprowadzeniem nowego JPK_VAT z deklaracją i nie było obowiązku stosowania powyższych oznaczeń?
 4. Odpowiedź MF:
  Oznaczenie MPP stosuje się również do faktur korygujących wystawionych do faktur otrzymanych przed wprowadzeniem nowego JPK_VAT z deklaracją.

 5. W treści faktury pierwotnej znajduje się zapis „mechanizm podzielonej płatności”. Faktura korygująca powoduje, że ostatecznie płatność za towar/usługę nie przekracza 15.000 zł brutto. Płatność nie została jeszcze zrealizowana. Czy faktura pierwotna powinna zostać oznaczona jako MPP w nowym JPK_VAT z deklaracją? Czy faktura korygująca „in minus” powinna zostać oznaczona jako MPP w nowym JPK_VAT z deklaracją?
 6. Odpowiedź MF:
  Obowiązek zawierania na fakturach korygujących wyrazów „mechanizm podzielonej płatności” obejmuje transakcje dotyczące pozycji z załącznika nr 15 ustawy o podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy kwota faktury pierwotnej po uwzględnieniu faktury korygującej nadal opiewa na kwotę brutto wyższą niż 15.000 zł. Natomiast obowiązek stosowania w JPK_VAT z deklaracją oznaczenia MPP dotyczy transakcji objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

  Zatem w przedstawionej sytuacji faktura korygująca nie powinna być oznaczona w pliku jako MPP. Oznaczeniu temu podlega jedynie faktura pierwotna, przy czym w przypadku kiedy na moment przesyłania pliku pierwotnego za dany miesiąc podatnik wie, że ostatecznie transakcja nie podlega obowiązkowi stosowania mechanizmu podzielonej płatności (np. jak w przedstawionej sytuacji na skutek korekty powodującej, że ostatecznie wartość transakcji jest poniżej 15 tys. zł), możliwe jest wykazanie także faktury pierwotnej bez oznaczenia MPP. Bez znaczenia pozostaje przy tym, kiedy dokonywana jest płatność.

 7. Czy obowiązek oznaczania faktur “mechanizm podzielonej płatności” dotyczy również faktur korygujących na plus (faktura pierwotna poniżej 15.000 zł brutto, po korekcie powyżej 15.000 zł brutto)?
 8. Odpowiedź MF:
  Obowiązek umieszczenia na fakturze wyrazów: „mechanizm podzielonej płatności” odnosi się również do faktur korygujących dotyczących pozycji z załącznika nr 15 ustawy o VAT, opiewających na kwotę wyższą niż 15.000 zł brutto (tj. faktur, na których kwota po korekcie jest wyższa niż 15.000 zł brutto), w przypadku gdy korygowana faktura pierwotna opiewała na kwotę niższą niż 15.000 zł brutto. W tej sytuacji faktura pierwotna i faktura korygująca dokumentują jednorazową dostawę towaru/wykonanie usługi z załącznika nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług o wartości powyżej 15.000 zł brutto.

  Bez znaczenia pozostaje natomiast przyczyna wystawienia faktury korygującej tj. czy to była pomyłka i faktura pierwotna powinna być wystawiona na kwotę wyższą niż 15.000 zł, brutto czy też podwyższenie podstawy opodatkowania na fakturze korygującej nastąpiło wskutek wystąpienia nowych okoliczności.

W broszurze informacyjnej MF znalazła się jeszcze jedna ważna informacja:

W przypadku oznaczania kodem MPP przedsiębiorcy powinni zapamiętać, że jeżeli dokonują płatności w split payment obowiązkowo i dobrowolnie to muszą takie transakcje rozdzielać przy oznaczaniu w JKP_V7, co MF podkreśla również w swoich wyjaśnieniach.

Przeczytaj również: Problematyczne transakcje w obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie