Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Wiele kwestii jest problematycznych i nie są jednoznacznie określone w obowiązujących przepisach. Pojawiły się już wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które pozwoliły na rozwianie wątpliwości w niektórych obszarach. Zbliża się kolejny etap zmian, który zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2020 roku. Sprawdźmy, o czym mowa.
Zmiany w podatku VAT od 1 kwietnia 2020 roku
Od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów zapowiada likwidację deklaracji VAT. Deklaracje VAT-7 i VAT-7K zastąpią pliki JPK_VDEK. Informacje, które obecnie znajdowały się w deklaracjach będą przeniesione do części deklaracyjnej JPK_VDEK. Dane niezbędne do obliczenia podatku VAT należnego i naliczonego, ustalenia wysokości podatku VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z urzędu będą wynikały z tej części JPK_VDEK. Wprowadzane zmiany wymuszają doprecyzowania w przepisach wykonawczych.
Uwaga!
Zmiana obowiązujących przepisów miała nastąpić od dnia 1 kwietnia 2020 roku, ale zostanie przesunięta w czasie na dzień 1 października 2020 roku z uwagi na sytuację związaną z epidemią COVID-19 w Polsce.
Więcej informacji.
Zmiana rozporządzenia VAT
Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju wydał Rozporządzenie z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencjach w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).
Wskazane Rozporządzenie określa szczegółowy zakres danych jakie powinny się znaleźć w deklaracjach i ewidencjach VAT od 1 kwietnia 2020 roku.
Jaki to może mieć wpływ na dotychczasowy sposób wystawiania faktur w mechanizmie podzielonej płatności?
Wystawianie faktur w split payment
Zmiana przepisów od 1 listopada 2019 roku obliguje do wystawienia faktury w MPP jeżeli opiewa na kwotę powyżej 15.000 zł, zawiera pozycje z załącznika nr 15 do ustawy o VAT i jest dokonywana pomiędzy podatnikami. Część przedsiębiorców, którzy wystawiają dużo takich faktur chcąc sobie ułatwić pracę zapytało czy można wystawiać faktury z oznaczeniem MPP bez względu na to czy się tam znajdą pozycje z załącznika nr 15 czy też nie. Ministerstwo Finansów uznało, że taki tryb postępowania nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa. Podsumowując wystawianie wszystkich faktur i oznaczanie ich w MPP i drugostronnie opłacenie w MPP nie budziło do tej pory zastrzeżeń. Co zmieni się od 1 kwietnia 2020 roku?
JPK_VDEK zmiana od 1 kwietnia 2020 roku
Zmiana ustawy o VAT wprowadza likwidację deklaracji VAT dwuetapowo:
- 1 kwietnia 2020 roku – duże firmy,
- 1 lipca 2020 roku – pozostali.
Wprowadzane zmiany wiążą się z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorcy, szczególnie w części ewidencyjnej JPK_VDEK.
Zaczną obowiązywać nowe oznaczenia w odniesieniu, do niektórych transakcji i dotyczy to między innymi split payment.
W rozporządzeniu jest wskazane, że transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają być oznaczone „MPP”.
W tej sytuacji należałoby domniemywać, że w takiej sytuacji tylko transakcje faktycznie dotyczące MPP powinny być tak oznaczone i odnotowane w części ewidencyjnej JPK_VDEK. Błędne zinterpretowanie wprowadzanych przepisów może być dla przedsiębiorcy niezwykle kosztowne.
Kary pieniężne za błędy w ewidencjach VAT
Wraz z wprowadzenie nowych plików JPK wprowadzane są bardzo wysokie kary za błędy. Nawet jedna pomyłka może kosztować przedsiębiorcę 500 zł kary pieniężnej. Oczywiście błąd można skorygować w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, ale nie zmienia to faktu, że sytuacja jest poważna. Przedsiębiorca ma również prawo do złożenia wyjaśnień, z których będzie wynikało, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.
Dopóki Ministerstwo Finansów nie potwierdzi, że można w dalszym ciągu stosować uproszczenia przy wystawianiu faktur w split payment należy rozważnie podchodzić do wprowadzanych zmian.